Wydobyć „Titanica”

Okładka książki Wydobyć „Titanica” Clive Cussler
Okładka książki Wydobyć „Titanica”
Clive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 4) Seria: Sensacja kryminał, sensacja, thriller
Przygody Dirka Pitta (tom 4)
Sensacja
Amber
2015-09-17
1992-01-01
Marek Cegieła

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Przygoda w pełnej krasie. Dobrze skrojona historia. Mało Dirka Pitta a więcej jego towarzyszy co na pewno wyszło książce na plus. Amerykanie vs Rosjanie to zawsze dobrze się czyta :)

Clive Cussler nie jest autorem wybitnych dzieł . Jest za to solidnym pisarzem znakomicie czującym się w klimacie sensacyjno przygodowym . Taką pozycja jest książka WYDOBYĆ TITANICA . Rządy USA i ZSRR w wyścigu po zawartość skarbów ( a zwłaszcza jednego ) Titanica . Oczywiście prym w tym wyścigu wiedzie Dirk Pitt , dyrektor od operacji specjalnych w organizacji NUMA . Powieść lekka , sprawiająca frajdę czytelnikowi . Pomysł ciekawy , fabuła płynna . Nie żałuję zebrania całej twórczości autora w swojej bibliotece .

Tak samo niedorzeczne jak wszystkie bondy. Jest to dosłownie to samo co każdy odcinek o bondzie tylko być może jeszcze bardziej niedorzeczne. Ogólnie jest to literatura brukowa, taka do pociągu czy wtedy kiedy nie bardzo musimy się skupić na fabule. Bo i tak tam nie ma nic specjalnie ciekawego, ani tym bardziej błyskotliwego.

Cringe'owa lektura epoki prehistorycznej. Najpierw przez 100 stron autor rozwiązuje wielką zagadkę zaspojlerowaną w tytule powieści, potem wchodzą jakieś siermiężne wstawki o intrydze szpiegowskiej na linii USA-ZSRR, po drodze raz dwa wydobywają Titanica, który odgrywa tutaj rolę zaskakująco epizodyczną, jest dzielny i szowinistyczny Pitt, jest i lalunia dla niego, są jakieś inne pierdy. Powieść się strasznie postarzała, dzisiaj wyłącznie dla ludzi naprawdę nie mających co zrobić ze swoim życiem...

Fajna historia. Ciekawe jest to, że akcja dzieje się przed odnalezieniem Titanica.

Temat Titanica rozbudza wyobraźnię... "bo tam ciągle gra muzyka". Książka dla każdej osoby, która lubi przygodę. Polecam

Nie jest to moja ulubiona część przygód Pita, ale mimo wszystko przeczytana po raz wtóry i nie bez przyjemności. Dirk przypomina bardziej bohaterów powieści Toma Clanc'ego.

Całkiem, całkiem. Typowa książka sensacyjna ze starej szkoły, bez fajerwerków, ale dająca przyjemność z czytania. Może lekko trąci myszką, ale fajnie jest czasem przeczytać coś, z czasów epoki analogowej, gdzie komputer służy jedynie do mozolnych obliczeń, a resztę załatwia człowiek.

Średnia jak dla mnie powieść, ale dało się przeczytać choć domyślałem się jak się dalej losy potoczą.

W porównaniu do trzech poprzednich książek o przygodach Dirka Pitta, ta część jest niemalże arcydziełem. Jednak do prawilnego arcydzieła brakuje tej pozycji bardzo, ale to bardzo wiele. Czaję kontekst czasów, w których została napisana. Naprawdę. Ale mimo to nie uniknęłam zażenowania i wkurzenia. Na plus to sama przygoda i sama akcja podniesienia Titanica. Zważywszy na to, że autor napisał tę książkę na długo przed faktycznym odnalezieniem wraku słynnego statku to bardzo fajnie udało mu się rozwinąć ten wątek. Wreszcie doczekałam się kobiecej bohaterki, która nie tylko ma charakter ale jest także świadomą siebie postacią. Szkoda, że autor nie potraktował jej inaczej niż ładnej laluni do kontaktów z mediami, mimo, że uczynił ją archeologiem. No i do tego jeszcze mamy (scena na konferencji prasowej) dziennikarkę, która jest feministką i jest tu tak niesamowicie karykaturalnie i stereotypowo pokazana, że aż zęby bolą. Pitt jest tu ciut mniejszym dupkiem, ale wciąż daleko mi do polubienia tej postaci. Wciąż wylewa sie z niego szowinizm i przekonanie o własnej nieomylności. No i mamy tu też kilka z dupy wziętych wątków pobocznych, które nic nie wniosły do historii a stały się po prostu zapchajdziurami. Niemniej jest progres i sięgnę po kolejne książki z nadzieją, że będą lepsze i zauważę w nich te wysokie oceny, które dostają, nie tylko na tym portalu.

• Clive Cussler
  • Sensacja