rozwińzwiń

Faraon

Okładka książki Faraon Bolesław Prus
Okładka książki Faraon
Bolesław Prus Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Ekranizacje: Faraon (1966) powieść historyczna
powieść historyczna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,7
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...
Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...

Mogą Cię zainteresować

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film Kawalerowicza. To było wielkie przedsięwzięcie, całkowicie udane.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych powieści historycznych jakie napisano. Zdecydowanie 10 na 10.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

W mojej opinii jedna z najlepszych...

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami) wiedzy o Egipcie, które nieco odciągają od pełnej knowań, intryg i podstępów opowieści.

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że główny nurt opowieści staje się czasami zagmatwany.

Postacie w "Faraonie" są czasami jednowymiarowe i trudne do zidentyfikowania się z nimi. Brakuje im głębi psychologicznej, a ich motywacje zdają się być czasami niewystarczająco uzasadnione. Z tego powodu czytelnik może mieć trudności z emocjonalnym zaangażowaniem się w losy bohaterów.

Język używany przez autora, chociaż bogaty, może być uznany za przestarzały i trudny do zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Prus stosuje archaiczne zwroty i konstrukcje zdaniowe, co utrudnia płynne czytanie i zanurzenie się w historii.

Ponadto, choć "Faraon" to powieść historyczna, nie zawsze udaje Prusowi się w pełni wykorzystać potencjał opowiadania w kontekście egipskich realiów. Opisy historyczne i kulturowe mogą być zbyt obszerne i czasami nudzące dla czytelnika.

Podsumowując, "Faraon" to dzieło, które choć posiada swoje miejsce w historii literatury polskiej, może nie spełnić oczekiwań czytelnika pod względem struktury fabularnej, charakteryzacji postaci oraz stylu narracji.

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca. Wciągnąłem się w słuchaniu o mechanizmach władzy i walki o nią.
Prus poprowadził tą historię poprzez kilka wątków. Miałem parę problemów przy słuchaniu tego audiobooka. Pierwszy to przypisy. Na początku trudno trochę było mi się do nich przyzwyczaić kiedy nawet co chwilę je słyszałem. Pomimo tego, że są one ważne. Drugi minus to opisowość. Momentami było w tym audiobooko bardzo dużo opisów. No i trzeci problem to zakończenie. Pasuje ono do "Faraona", ale mnie niezbyt zadowala. Pomimo tych wspomnianych minusów audiobook nie raz słuchało mi się jak bardzo wciągający kryminał. Uważam też, że ta historia się nie zestarzała. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest bardzo współczesna.

Audiobook jest wykonany bardzo dobrze. Lektorem jest Krzysztof Plebako Szczerbiński. Bardzo mi się podobała jego interpretacja i jego głos. Szkoda tylko, że nie pomyślano o tym by przypisy sygnalizować dźwiękowo. Moim zdaniem było by to lepsze niż lektor mówiący tu przypis.

Podsumowując myślę, że "Faraon" pomimo jego wad jest ciekawym tytułem. Moje oceny to 7/10 i 8/10.

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Temat arcyciekawy, ale jego ujęcie w wykonaniu Prusa nieszczególnie zadowalające. Nie umiałam "wczytać" się w tę powieść, obrazy starożytnego Egiptu jakoś do mnie nie przemawiały.

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

Gdy już dobrze wiadomo, że Faraon nie opowiada historii ze starożytnego Egiptu, można spokojnie obserwować tylko mechanizmy władzy, manipulacji, kierowania tłumami, sprzecznych interesów z zewnątrz , tworzenia różnych ideologii i zapotrzebowań. Mnie szczególnie ujęła umiejętność tworzenia postaci przez Prusa tak, że nie ma tu prostego podziału na złych i dobrych. Oczywiście można czuć sympatię do młodego faraona, ale czy naprawdę był on mądrym władcą ? można nie cierpieć arcykapłanów, ale czy oni nie tworzyli jednak spoistości państwa? można popierać chęć głębokich reform, ale czy można je robić wbrew obowiązującym przekonaniom bez dużego rozlewu krwi? Te i wiele innych pytań pozwalają spoglądać głębiej na zagadnienia sprawowania władzy niż tylko orzeczenie słuszności.

Obserwując sytuację w kraju, fabuła cały czas aktualna.

Obserwując sytuację w kraju, fabuła cały czas aktualna.

Chyba miałem za duże oczekiwania, co do tej powieści. Doceniam drobiazgowość opisów, język, znajomość obyczajów, wierzeń ale sama fabuła przepełnione polityką, rozważaniami głównego bohatera a także opisanimi, szczególnie w drugiej połowie mnie wymęczyła.

8 057
    2 171