rozwińzwiń

Faraon

Okładka książki Faraon Bolesław Prus
Okładka książki Faraon
Bolesław Prus Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Ekranizacje: Faraon (1966) powieść historyczna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2015-04-08
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-08
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377792629
Ekranizacje:
Faraon (1966)
Tagi:
literatura polska starożytny Egipt Ramzes XIII Herhor
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,7
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...
Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
5252 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
132
99

Na półkach:

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film Kawalerowicza. To było wielkie przedsięwzięcie, całkowicie udane.

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
122

Na półkach:

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych powieści historycznych jakie napisano. Zdecydowanie 10 na 10.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
138

Na półkach: ,

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami) wiedzy o Egipcie, które nieco odciągają od pełnej knowań, intryg i podstępów opowieści.

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że główny nurt opowieści staje się czasami zagmatwany.

Postacie w "Faraonie" są czasami jednowymiarowe i trudne do zidentyfikowania się z nimi. Brakuje im głębi psychologicznej, a ich motywacje zdają się być czasami niewystarczająco uzasadnione. Z tego powodu czytelnik może mieć trudności z emocjonalnym zaangażowaniem się w losy bohaterów.

Język używany przez autora, chociaż bogaty, może być uznany za przestarzały i trudny do zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Prus stosuje archaiczne zwroty i konstrukcje zdaniowe, co utrudnia płynne czytanie i zanurzenie się w historii.

Ponadto, choć "Faraon" to powieść historyczna, nie zawsze udaje Prusowi się w pełni wykorzystać potencjał opowiadania w kontekście egipskich realiów. Opisy historyczne i kulturowe mogą być zbyt obszerne i czasami nudzące dla czytelnika.

Podsumowując, "Faraon" to dzieło, które choć posiada swoje miejsce w historii literatury polskiej, może nie spełnić oczekiwań czytelnika pod względem struktury fabularnej, charakteryzacji postaci oraz stylu narracji.

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
374
121

Na półkach: , ,

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca. Wciągnąłem się w słuchaniu o mechanizmach władzy i walki o nią.
Prus poprowadził tą historię poprzez kilka wątków. Miałem parę problemów przy słuchaniu tego audiobooka. Pierwszy to przypisy. Na początku trudno trochę było mi się do nich przyzwyczaić kiedy nawet co chwilę je słyszałem. Pomimo tego, że są one ważne. Drugi minus to opisowość. Momentami było w tym audiobooko bardzo dużo opisów. No i trzeci problem to zakończenie. Pasuje ono do "Faraona", ale mnie niezbyt zadowala. Pomimo tych wspomnianych minusów audiobook nie raz słuchało mi się jak bardzo wciągający kryminał. Uważam też, że ta historia się nie zestarzała. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest bardzo współczesna.

Audiobook jest wykonany bardzo dobrze. Lektorem jest Krzysztof Plebako Szczerbiński. Bardzo mi się podobała jego interpretacja i jego głos. Szkoda tylko, że nie pomyślano o tym by przypisy sygnalizować dźwiękowo. Moim zdaniem było by to lepsze niż lektor mówiący tu przypis.

Podsumowując myślę, że "Faraon" pomimo jego wad jest ciekawym tytułem. Moje oceny to 7/10 i 8/10.

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca....

więcej Pokaż mimo to

avatar
154
154

Na półkach: ,

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Pokaż mimo to

avatar
64
59

Na półkach:

Temat arcyciekawy, ale jego ujęcie w wykonaniu Prusa nieszczególnie zadowalające. Nie umiałam "wczytać" się w tę powieść, obrazy starożytnego Egiptu jakoś do mnie nie przemawiały.

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

Temat arcyciekawy, ale jego ujęcie w wykonaniu Prusa nieszczególnie zadowalające. Nie umiałam "wczytać" się w tę powieść, obrazy starożytnego Egiptu jakoś do mnie nie przemawiały.

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

Pokaż mimo to

avatar
817
781

Na półkach:

Gdy już dobrze wiadomo, że Faraon nie opowiada historii ze starożytnego Egiptu, można spokojnie obserwować tylko mechanizmy władzy, manipulacji, kierowania tłumami, sprzecznych interesów z zewnątrz , tworzenia różnych ideologii i zapotrzebowań. Mnie szczególnie ujęła umiejętność tworzenia postaci przez Prusa tak, że nie ma tu prostego podziału na złych i dobrych. Oczywiście można czuć sympatię do młodego faraona, ale czy naprawdę był on mądrym władcą ? można nie cierpieć arcykapłanów, ale czy oni nie tworzyli jednak spoistości państwa? można popierać chęć głębokich reform, ale czy można je robić wbrew obowiązującym przekonaniom bez dużego rozlewu krwi? Te i wiele innych pytań pozwalają spoglądać głębiej na zagadnienia sprawowania władzy niż tylko orzeczenie słuszności.

Gdy już dobrze wiadomo, że Faraon nie opowiada historii ze starożytnego Egiptu, można spokojnie obserwować tylko mechanizmy władzy, manipulacji, kierowania tłumami, sprzecznych interesów z zewnątrz , tworzenia różnych ideologii i zapotrzebowań. Mnie szczególnie ujęła umiejętność tworzenia postaci przez Prusa tak, że nie ma tu prostego podziału na złych i dobrych....

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
75

Na półkach:

Obserwując sytuację w kraju, fabuła cały czas aktualna.

Obserwując sytuację w kraju, fabuła cały czas aktualna.

Pokaż mimo to

avatar
477
97

Na półkach:

Chyba miałem za duże oczekiwania, co do tej powieści. Doceniam drobiazgowość opisów, język, znajomość obyczajów, wierzeń ale sama fabuła przepełnione polityką, rozważaniami głównego bohatera a także opisanimi, szczególnie w drugiej połowie mnie wymęczyła.

Chyba miałem za duże oczekiwania, co do tej powieści. Doceniam drobiazgowość opisów, język, znajomość obyczajów, wierzeń ale sama fabuła przepełnione polityką, rozważaniami głównego bohatera a także opisanimi, szczególnie w drugiej połowie mnie wymęczyła.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  8 057
 • Chcę przeczytać
  2 171
 • Posiadam
  1 917
 • Lektury
  217
 • Ulubione
  206
 • Teraz czytam
  108
 • Klasyka
  97
 • Literatura polska
  89
 • Lektury szkolne
  48
 • Powieść historyczna
  44

Cytaty

Więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także