Faraon

Świat przedstawiony 10/10
Narracja / styl / humor 9/10
Przesłanie / problematyka 10/10
Klimat / subiektywne odczucia 9/10

Wspaniała powieść, pełna bardzo wielu treści dotyczących rządzenia państwem i wagi religii w nim.
Bolesław Prus musiał poświęcić mnóstwo czasów na studia historii i mitologii starożytnego Egiptu, co mu się bardzo chwali. Czytając tę książkę, naprawdę można zanurzyć się w egipskim świecie i oderwać się od rzeczywistości.

Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich...

Genialne, fantastycznie się czyta. Prawdziwe studium władzy.

Znakomite studium władzy, państwa, duchowieństwa, roli religii. W tej powieści Prus doskonale opisał to co ponadczasowe i doskonale to się udało. Gorąco zachęcam.

Władza i jej opętańcze działanie to jeden z najbardziej inspirujących motywów poruszanych w literaturze. Temat jest bardzo pojemny, i co najciekawsze dotyka ludzkiej natury. Angielski dramaturg, William Shakespeare wniknął w temat dogłębnie, w zakresie studium nad jej specyfiką i wpływu na ludzką psychikę. Szekspirowski mroczny wymiar żądzy władania, dał nam wgląd do...

Tematem powieści jest klęska młodego idealisty w walce z problemami świata.
Ramzes XIII wchodzi w dorosłość i niedługo później przejmuje rządy w czasie bardzo dla Egiptu niekorzystnym. Od dziecka był przygotowywany do rządzenia państwem. Od początku powieści nazywany jest królewskim imieniem Ramzes XIII, jeszcze za życia i rządów swojego ojca Ramzesa XII.
Ramzes XIII chce...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znakomite studium władzy, zarządzania - pomimo, że pisana w innym, odległym stuleciu podstawy władzy i zarządzania nie zmieniły; poza tym znakomita proza: gorąco, gorąco zachęcam.

Jakoś ominęła mnie w liceum ta lektura - a szkoda! Wróciłam do niej trochę z przymusu, bo tymczasowo pożyczyłam Kindle'a, a w wersji papierowej w domu nieprzeczytany pozostał właściwie już tylko "Faraon". :)
Nie chcę zbyt dużo pisać o treści, bo wyjdzie z tego rozprawka szkolna, ale wypada podkreślić ponadczasowość lektury, jak zawsze lekkie pióro Prusa i fantastyczne tło...

Wspaniały klasyk, no i film. Polecam!

7 605
    2 028