Łuck 1916

Historyczne Bitwy
2002-10-11
2002-10-11
bitwa Austro-Węgry Rosja Niemcy

Pisanie o samej bitwie pod Łuckiem byłoby dość kiepskim pomysłem bez wskazania na postać generała Aleksieja Brusiłowa i jego zmian wojsku rosyjskim. Zmian sposobu użycia artylerii, który w miarę posuwania się naprzód piechoty, zasypuje pociskami kolejne linie okopów nieprzyjaciela. Dodatkowo skupiono się na stosunkowo małym odcinku frontu, celem uzyskania przełamania. Po drugiej stronie, w niemieckim i austro-węgierskich sztabach, nie wierzono, żeby Rosjanie mogli podjąć jakąkolwiek ofensywę. To plus zajętość wojsk na innych frontach, spowodowało, że wojska Brusiłowa zajęły Łuck, ale do końca nie wykorzystały sukcesu. Skutki jednak były odczuwalne dla wszystkich: Austro-Węgry z racji strat i trapionych problemów narodowościowych, przestały się liczyć; Niemcy rozszerzenie frontu wschodniego i wiele kilometrów, "opieka" nad swoim sojusznikiem; Włochy: uchronione od klęski na froncie alpejskim; Wielka Brytania i Francja: zelżenie niemieckiego nacisku na Verdun plus przystąpienie do wojny, po swojej stronie, Rumunii; Rosja: społeczne zmęczenie wojną mimo sukcesów na froncie dążące coraz bardziej do rewolucji.

Pod względem merytorycznym jest to bardzo dobra książka i autorowi braku wiedzy historycznej nie można zarzucić. Niestety autor jest pozbawiony talentu literackiego co sprawia że dzieło to czyta się straszliwie ciężko. Być może zawodowego wojskowego zachwyci styl w rodzaju : '' Wzgórze nr XX zostało zdobyte przez Rosjan ale odbite przez Austriaków'' ale dla laika jest to trudne do przebrnięcia.

• historia
  • Historyczne Bitwy
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • HaBeki
  • I wojna światowa