Czerwony Tybet. Komunizm w Krainie Śniegu

Robert Stefanicki Wydawnictwo: Agora Seria: Reporterzy Dużego Formatu literatura faktu
Agora
Tybet
literatura faktu
Reporterzy Dużego Formatu
Tybet

Jeśli myślisz, że że wiesz wszystko Tybecie, przeczytaj tę książkę, warto

Tybet.
Słowo, po którym szybko przywołuję z pamięci metodą skojarzeniową wszystko to, co wiem na jego temat. Okazuje się, że właściwie niewiele. Zasób wiedzy zbudowany na bazie filmu Siedem lat w Tybecie z Bratem Pittem, doniesień medialnych o pokojowej walce Dalajlamy o wolność i samospaleń mnichów niegodzących się na restrykcje religijne. Obraz niemalże romantyczny narodu...

"Czerwony Tybet"to doskonały reportaż Roberta Stefanickiego,który relacjonuje czytelnikowi podróż po zielonych dolinach,przez zmienny nieprzewidywalny krajobraz,po opisy niesamowitych spotkań z mnichami ale przede wszystkim to relacja o kraju Buddy i życiu Dalajlamy,który wszędzie widzi dobro.
Książka ta, to nie tylko historia Tybetu ale również i Chin ,i Indii,które...

Jedna z lepszych pozycji o Tybecie, warta polecenia i sporo wnosząca dla osoby, która zbytnio Tybetem się nie interesowała.

Na półkach: , , , ,

Publikacja Stefanickiego przedstawia relacje z trzech pobytów autora w Tybecie z kilkuletnimi przerwami. Choć czasowo są to okresy obejmujące XXI wiek i dotyczące naocznego obserwowania rozwoju sytuacji tamtejszych rejonów, to autor często robi odniesienia do historii i tradycji narodowej, by tym lepiej oddać przemiany, jakim władze komunistyczne poddały Tybet. By dać wgląd...

Przygnębiająca lektura. Kwestia niepodległości Tybetu jest namacalnym dowodem na to, że nikt nie wstawi się za niepodległością innego kraju, jeśli nie ma w tym swojego interesu. Taki truizm.

"Chodzenie po wodę od zawsze było zadaniem kobiety. Sami powiedzcie, co by kobieta robiła, gdyby nagle miała wszystko podane na tacy, a czasu tyle, ile przedtem - myślałaby o bzdurach, zaniedbała dom i męża, rozpuściła się jak dziadowski bicz, a może nawet, na swoją własną zgubę, grzeszyła. Dlatego właśnie, dla dobra żony, lepiej nie mieć kanalizacji."

Zdjęcia do książki znajdują się na stronie stefanicki.eu

Dla kompletnego laika w sprawach historii Tybetu i jego sytuacji politycznej pozycja, która nie tylko niewiele wyjaśni a może jedynie bardziej zagmatwać. Temat arcyciekawy, ale niestety dawno już nie widziałam tak suchego i nudnego stylu pisania. Mocowałam się z tą książką dobre 3 tygodnie. Bywały wieczory, kiedy stawała się idealnym usypiaczem.

Świetna

Dyskusje