Grobowiec z ciszy

2014-09-24
2014-09-24
Mariusz Kalinowski
literatura szwedzka

Chaotyczna, nudna, przewidywalna. Szkoda czasu. Sięgając po ,,Grobowiec z ciszy '' liczyłem na rasowy skandynawski kryminał. Lepiej wyszło by książce żeby autorka opisała ciekawą opowieść obyczajową z poszukiwaniem krewnych odległej i bliskiej jednocześnie Rosji, tak to mogło by się udać i być nawet ciekawe, interesujące, chwytające za serce, niejedna łezka uleciała by z oczu ze wzruszenia, a tak....szkoda gadać. Nie polecam.

Nie warto sugerować się opiniami, książka Alsterdal to nie jest kryminał tylko powieść obyczajowo-historyczna z wątkiem kryminalnym. Lektura poszerzyła moją wiedzę o skomplikowanej historii relacji rosyjsko-fińsko-szwedzkiej. Wątek poszukiwania rodziny przez szwedzką dziennikarkę w dalekiej Rosji bardzo interesujący i wciągający czytelnika. Polecam!

Czyta się szybko i z czystą przyjemnością... a potem błyskawicznie zapomina.

Czyta się szybko i z czystą przyjemnością... a potem błyskawicznie zapomina.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Książka nudna jak flaki z olejem. Jeżeli to miał być kryminał to sorry autorko - nie tak to się robi. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego przeczytałam tę pozycję. Po raz kolejny uległam urokowi okładki myśląc, że książka będzie dobra. Po raz kolejny sprawdziło się znane przysłowie - tym razem w negatywnym wydźwięku.

Można przeczytać, ale jednak nie intryguje tak jak bym chciała. W pewnym momencie nagle dostajemy odpowiedź i tyle..

Na początku była okładka. Jako pierwsza zachęciła mnie do lektury.Doszło do tego, że chciałam przeczytać książkę nawet bez poznania informacji o samej fabule, tylko ze względu na tę okładkę.
Sugestywna, bardzo intrygująca, z dobrą kompozycją, ciekawym zdjęciem, ładną czcionką. Okładki kuszą i, jak się okazuje, często stanowią o wyborach czytelniczych.
Sama historia jest dość sprawnym kryminałem, osadzonym w typowej skandynawskiej scenerii.
Katerine przyjeżdża do Sztokholmu po to, by zająć się ciężko chorą matką. Przy okazji porządkowania jej spraw trafia na list od firmy maklerskiej. Okazuje się, że matka jest właścicielką domu na kole podbiegunowym, za który oferent proponuje bardzo wysoką kwotę.
Katerine postanawia odkryć przeszłość rodzicielki, wyrusza na szwedzką prowincję, chcąc poznać historię rodziny.
W tym samym czasie, w sąsiedztwie owego tajemniczego domu matki naszej bohaterki, dochodzi do brutalnego mordu. Miejscowa ludność jest poruszona, jak to zwykle bywa w małych społecznościach. Katerine przyglądając się bliżej tej sprawie, dochodzi do wniosku, że okolica skrywa bardzo wiele ciemnych spraw, niektóre z nich dotyczą jej rodziny. Strach się bać dokąd zaprowadzą ją poszukiwania prawdy o swoich przodkach.
Powieść tę wyróżnia geografia miejsc. Poza bardzo epizodycznym Sztokholmem, mamy okolicę koła podbiegunowego, troszkę Londynu, a nade wszystko Petersburg, i graniczące ze Półwyspem Skandynawskim terytoria rosyjskie, które poznajemy w ciekawych historycznie czasach sprzed II wojny światowej. Wielość zdarzeń, miejsc, różne historie, które jednak na koniec łączą się i wyjaśniają stanowią o tej książce.Wielowymiarowy, niejednoznaczny obraz daje pole wyobraźni,

buchbuchbicher.blogspot.com

Sama historia jest...

Jest to mój pierwszy kontakt z kryminałem skandynawskim. Niestety muszę powiedziec,że mnie nie zachwycił. Dużo w tej książce wątków, dużo historii Szwecji, wątek obyczajowy bardzo rozbudowany i czytając ma się wrażenie pogubienia. Mnie jeszcze osobiście bardzo przeszkadzaja imiona szwedzkue. Ciężko mi powiedzieć czy warto ją przeczytać.

2041

Niezły początek. Ale zaraz po nim zwyczajnie zginęłam w postaciach i wątkach. Być może mam zbyt "rozkojarzony czas" na tego typu powieści.

Porzadnie przetlumaczona opowiesc kryminalna, bez fajerwerkow za to z niebanalna intryga. Glowna bohaterka Katrine przypadkowo dowiaduje sie o wiazacej sie z duzymi pieniedzmi tajemnicy jej matki. Aby ja rozwiklac prowadzi 'prywatne sledztwo'. Rownym torem toczy sie historia morderstw. Wplatana jest w to wspolczesna mafia rosyjska, a Katrine trafiajac do Rosji nie jest w stanie uniknac kontaktu z FSB; dotyka ja tez jeden z najstraszniejszych wspolczesnych problemow Rosji - bezdomnosc dzieci.
Dobrze oddana atmosfera zycia na dalekiej polnocy, obraz niezwykle ciekawych zwiazkow historycznych Skandynawii z Rosja, ciagle napiecie jakie kreuje autorka i watek kryminalny powoduja, ze czyta sie to z przyjemnoscia.
Idealna lektura na wakacje.

"Grobowiec ciszy" to lekki i całkiem przyjemny kryminał, który czyta się w mgnieniu oka. W mojej ocenie minusem tej książki jest rozwleczona, momentami przesadzona i chaotyczna fabuła, która powodowała, że czasem nie wiedziałam, co pisarka miała na myśli. Ponadto wiele spraw pozostało bez wyjaśnienia, co uważam za karygodne! Ale może coś przeoczyłam.

• Skandynawia
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Ebooki
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Grobowiec z ciszy