Fotografia kulinarna dla blogerów

Okładka książki Fotografia kulinarna dla blogerów Matt Armendariz
Okładka książki Fotografia kulinarna dla blogerów
Matt Armendariz Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2014-01-01
2014-01-01
fotografia aparat kulinaria hobby helion poradnik

Ku mojemu zaskoczeniu i lekkiemu rozczarowaniu okazuje się, że w całej blogosferze najbardziej popularne strony, to blogi kulinarne ;-) Stąd przypuszczam pomysł na wydanie książki "Fotografia kulinarna dla blogerów" :-) Nie spotkałam się niestety jeszcze z tytułem fotografia dla blogerów książkowych ... może to jakiś pomysł na przyszłość ;-) Na szczęście tajniki, które zdradza nam autor "Fotografii kulinarnej dla blogerów" przydadzą się w tworzeniu bloga o każdej tematyce. Stąd taki pełny mój zachwyt nad tą książką :-) Jest to bowiem rewelacyjny przewodnik, który uczy nas trudnej sztuki fotografowania. Trochę szkoda, że blogi książkowe nie cenią się aż taką popularnością ;-) no cóż nie ma na to rady ;-) Wracając do samego przewodnika to zawiera on mnóstwo informacji o podstawach fotografowania. Dowiemy się z niego przede wszystkim jaki wybrać aparat, ale również jak z niego później korzystać, aby nasz blog był jeszcze bardziej atrakcyjny :-) Jest to świetne kompendium wiedzy, ponieważ jego autor to z zamiłowania zarówno fotograf, jak i bloger kulinarny :-) Jest zatem nie tylko teoretykiem, ale również praktykiem i zdradza nam swoje wszystkie tajniki ... Matt Armendariz między innymi podpowie nam, co możemy zrobić z oświetleniem, nauczy jak planować kompozycję, jak wybrać odpowiednie ujęcie czy wreszcie wyjaśni nam, czym jest głębia ostrości. Nauczy nas także jak omijać potencjalne trudności i jakie wybierać triki, aby nasze zdjęcia były jeszcze piękniejsze. W rozdziale ABC stylizacji opisane zostały przez niego sprawdzone porady stylistyczne, w kontekście zdjęć do bloga oczywiście :-) a w rozdziale Wszystko o rekwizytach znajdziemy podpowiedź jakie przedmioty wybrać, aby nasze zdjęcia bardziej przykuwały uwagę czytelników bloga ;-) :-) Wszystko to napisane prostym i zrozumiałam językiem, podane w bardzo atrakcyjny oraz przejrzysty sposobny i udekorowane świetnymi zdjęciami :-) bon appetit ;-) Miłej lektury :-)

Prosto napisana, przyjazna użytkownikowi książka. Fotografia kulinarna dla blogerów skierowana jest do osób zaczynających swoją przygodę z aparatem. Autor na początku wyjaśnia podstawowe pojęcia z zakresu fotografi, pomaga z wyborem sprzętu, a następnie podpowiada jak zaaranżować plan zdjęciowy w naszej własnej kuchni bez używania drogiego sprzętu. Książka jest przede wszystkim praktyczna. Zawiera wiele apetycznych fotografii, a także prezentuje zdjęcia nieudane i wskazówki jak można naprawić manipulując światłem lub scenerią.

Książka pokazała mi jak wielka jest rola światła przy fotografowaniu i jak w prosty sposób można nim manipulować. Polecam ją wszystkim, którzy zaczynają robić zdjęcia, prowadzą bloga kulinarnego i potrzebują prostych wskazówek, żeby doskonalić swoje fotografie.

Matt Armendariz – autor „Fotografii kulinarnej dla blogerów” zaczął blogować pod koniec 2005 roku, wówczas nie był jeszcze fotografem. Uczestniczył jedynie w sesjach zdjęciowych jako kierownik i pomocnik artystów. Jako, że gotowanie było jego pasją postanowił połączyć ze sobą oba zamiłowania. W 2012 roku autor zaczął pracować jako profesjonalny fotograf.
Jak tylko zobaczyłam paczuszkę od Wydawnictwa Helion rzuciłam wszystko i zabrałam się za czytanie. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to format książki. Jest strasznie nieporęczny. Nie komponuje się ładnie na półce z książkami i sprawia, że ciężko się trzyma ją w ręku, ale to wszystko nieważne kiedy oczom ukazują się piękne ilustracje, które wprost oczarowują. Jako, że sama prowadzę po części bloga kulinarnego niektóre ze wskazówek okazały się dla mnie niezwykle przydatne, choć o wielu już wcześniej wiedziałam. Najbardziej spodobał mi się dział dotyczący kompozycji. Zawsze chciałam się dowiedzieć jak profesjonalnie kadrować posiłki. Z poradnika można dowiedzieć się jaki wpływ na efekt zdjęcia ma przysłona, jak ustawić potrawę aby miała odpowiednie światło, jak ustawić balans bieli i wiele innych rzeczy. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie liczy się sprzęt, a jedynie dobry kadr, pomysł i odpowiednie światło!
Poradnik napisany jest prostym językiem, tak aby nawet początkujący zrozumieli sens słów autora. Całość jest staranna i przejrzysta. Na stronach pokazane zostały róże ujęcia jednej rzeczy, dzięki czemu czytelnik może sam określić, które z nich najbardziej mu odpowiada. Każde zdjęcie podpisane jest paroma słowami wyjaśniającymi efekt. Co najważniejsze wskazówki mogą tyczyć się również innych fotografii, nie koniecznie tych przedstawiających kulinaria. Dużo porad odnosi się do trybu makro. Minusami według mojej opinii jest wcześniej wspomniany format i być może nazbyt wygórowana cena. Przyznam jednak z ręką na sercu, że warto wydać te kilkadziesiąt złotych, nie będą to pieniądze rzucone w błoto. Czytając chciałam więcej i więcej. Żałowałam, że to już koniec gdy dotarłam do ostatniej strony. Książka podbiła moje serce i trafiła na listę ulubionych pozycji…ba mogę z ręką na sercu dać jej pierwsze miejsce wśród książek przeczytanych przeze mnie w 2014 roku. Dziesięć w skali na dziesięć.

Jak tylko...

• Fotografia
  • Kuchenne opowieści
  • Ebook Mam
  • Do kupienia
  • 2015

Dodaj cytat z książki Fotografia kulinarna dla blogerów