Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej praca zbiorowa
Okładka książki Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej
praca zbiorowa Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej historia
historia
Przewodniki Krytyki Politycznej
Krytyka Polityczna
2013-12-09
2013-12-09
rewolucja 1905 Łódź Polska Rosja

Jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski, które wywarło olbrzymi wpływ na ukształtowanie rzeczywistości społecznej naszego kraju aż do 1939 r. a i dziś widać jego pokłosie. Spór na linii Endecja, Lewica przetrwał jak wiemy długo, a siła Endecji wyrastała bezp. jak efekt wydarzeń 1905 r. Jest to Rewolucja ważna i praktycznie zapomniana. W mojej ocenie porównywalnie wręcz ważne do powstania listopadowego czy styczniowego.

Ten pierwszy akapit byśmy wiedzieli dlaczego absolutnie warto czytać o Rewolucji 1905 (albo czwartym powstaniu? Jak to historycy czasem rozważają). Wbrew pozorom jeden z nielicznych zrywów po którym nasza syt. się lekko poprawiła a nie pogorszyła.

Jak teraz oceniać samo wydanie przewodnika Krytyki Politycznej. Dobrze że w ogóle wyszedł, w ostatnich latach publikacji na ten temat jak na lekarstwo, a bardzo niesłusznie, gdyż temat ten mocno był eksploatowany przez PRL i na potrzeby ówczesnej polityki, bardzo wykoślawiony. Ty bardziej potrzeba współczesnych opracowań. Przewodnik „Krypy” skupia się przede wszystkim na wydarzeniach Łódzkich. Z jednej strony to słuszne, to Łódź była zarzewiem tych wydarzeń nie tylko w skali ziem byłego Królestwa Polskiego, ale jednym z istotniejszych miejsc rewolucji w skali całego Cesarstwa Rosyjskiego. Z drugiej strony, przez takie ujęcie tracimy obraz tego co wydarzyło się wtedy w Warszawie (i nie przeczytamy nic o Okrzei) albo w Zagłębiu Dąbrowskim. Z trzeciej wreszcie strony Przewodnik nie aspiruje do dogłębnego opracowania samej Rewolucji a do wprowadzenia do tematu, zatem w środku mamy wywiadu, artykuły i opracowania źródeł. Teksty są nierówne, ale generalnie świetnie wprowadzają w temat. Niektóre wywiady tylko mogą dla Czytelnika który tematu nie zna – być zbyt głębokie, tzn. Autorzy rozmawiają zakładając że „coś” na temat Rewolucji wiemy.

Opracowanie wbrew pozorom nie jest jakieś wielkie, tzn. sama książka ma ponad 500 str. ale w bardzo małym formacie (wręcz kieszonkowym). W sam raz lektura na jeden weekend z Rewolucją 1905 r.

To książka popularyzatorska, ale jednocześnie dla każdego coś miłego: jest historia rewolucji miesiąc po miesiącu, jest dużo o Łodzi, jest emancypacja kobiet, jest walka zbrojna, jest historia prasy, wreszcie jest filozofia polityczna i ciekawa rozmowa z prof. Mencwelem o Brzozowskim.
Teksty Wiktora Marca zdecydowanie się wyróżniają.

Teksty Wiktora Marca zdecydowanie się wyróżniają.

Całkiem dobra, popuaryzatorska praca zbiorowa, trzymająca wysoki poziom merytoryczny.

• E-Booki
  • Polityka