Plan Ikar

1992-01-01
1992-01-01
Wiktor T. Górny

Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Świetna książka i świetna fabuła. Jak zawsze wątek romantyczny zbyt przekoloryzowany (dwie osoby w przypływie namiętności lądują w łóżku, a 100 stron później już są zakochani, planują małżeństwo i dzieci),ale umówmy się, Ludlum jest ekspertem od thrillera szpiegowskiego, a nie romansideł. Po raz kolejny nie wiem czy to wina autora czy tłumaczenia, ale w książce pojawiają się pewne wypowiedzi między bohaterami, które są strasznie niejasne, mają tłumaczyć jakieś zawiłości fabularne, ale działają wprost na odwrót. Ktoś tłumaczy czyjeś postępowanie w sposób dla czytelnika zagmatwany i jest to trochę irytujące, gdyż przez moment nie wiemy o co chodzi. Na szczęście zdarza się to dość sporadycznie. Odstawiając te drobne mankamenty na bok, książkę czyta się bardzo dobrze.

P.S. Warto wspomnieć, że książka ta jest kontynuacją motywów, które pojawiły się w "Manuskrypcie Chancellora".

Fabuła bardzo naciągana i w dużej mierze nierealna. Dla mnie osobiście nie jest to najlepsza pozycja w dorobku Roberta Ludluma.

super

super

Ciekawa aczkolwiek trochę tendencyjna... Moje pierwsze kroki z tym Autorem. Mimo wszytko wciąga, dlatego też polecam.

Książka wciągająca, jak wiele pozycji Ludluma, jednak miejscami niedorzeczna. Pierwsza część jest strasznie naciągana. Inżynier budownictwa dokonuje tego czego doświadczeni agenci antyterrorystyczni USA i wielkich państw Europy nie potrafią? Poza tym świat terrorystów uważam jest spłycony i ugrzeczniony, pełno jest moralizatorskich i filozoficznych dialogów, które na pewno nie mogłyby mieć miejsca. Druga część jest ciekawsza, jednak postać Kendrica jest tak mało rzeczywista, iż po połowie książki robi się to po prostu irytujące. Spokojny inżynier-polityk, który co chwila mówi, że chce wrócić do dawnego życia, organizuje ściśle tajne akcje, zabija ludzi, bawi się w MacGyver'a i oczywiście uchodzi z życiem z wszystkich możliwych opałów, podczas gdy wróg ginie na około (tak jak i wyszkoleni agenci FBI i CIA). Postać kobieca Chalilii o ile na początku była ok, to wątek zakochania i związania się z Evanem wydał mi się zbędny i tylko dodał niepotrzebnej cukierkowści do opowieści o manipulacjach politycznych i walki z terroryzmem. Mimo wad, książka bardzo dobrze napisana, czyta się płynnie i z zaciekawieniem. Wątek Inver Brass bardzo mi się podobał, tym bardziej że zakończenie daje do myślenia.

Robert Ludlum jest amerykańskim pisarzem urodzonym w Nowym Jorku, 25 maja 1927 roku. Słynie głównie z powieści sensacyjnych. Na swoim koncie posiada aż 27 książek mniej lub bardziej znanych.

Evan Kendrick, kongresman w Kolorado to główny bohater powieści. W Omanie sytuacja znacznie się pogarsza, następuje atak na ambasadę USA. Ponad dwustu zakładników przetrzymywanych przez terrorystów obawia się o swoje życie. Nasz bohater znakomicie zna Arabię i postanawia pomóc w tej sprawie.

Zostaje wysłany do niebezpiecznego kraju pod przykrywką znanego terrorysty. Nikt nie spodziewał się, że misja zakończy się sukcesem. Jednak Kendrick odnosi znakomity sukces za pomocą amerykańskich komandosów. Etap w Omanie zamyka na zawsze, a przynajmniej tak mu się wydaje. Przenosimy się w czasie, rok później. Tajemnicza organizacja Inver Brass wspiera potajemnie karierę Evana. Wszystko jednak się komplikuje gdy na światło dzienne wychodzi Oman.

Jest to moja pierwsza styczność z tym autorem. Jakie wrażenia? Pierwszy rozdział był dla mnie jak niekontrolowany chaos – Nie wiadomo dlaczego, co, gdzie i jak. Wszystko wyjaśnia się dopiero w drugim rozdziale, do którego trzeba cierpliwie dojść. Tutaj akcja zaczyna powoli się rozkręcać. Mimo wszystko nie zachęciła mnie aby przetrwać do ostatnich kartek. Być może zaczęłam od najsłabszej pozycji autora albo po prostu powieść szpiegowska nie jest moją mocną stroną.

Eliwerka.blogspot.com

Czytamy bajeczkę. Ale dobrze napisaną bajeczkę. Wiemy jak się skończy ale i tak się cieszymy z rozwoju akcji. Trochę sporo tu zbiegów okoliczności, trochę niedorzeczności i trochę luk logicznych. Ale lektura jest wciągająca i bardzo przyjemna. Pewnikiem niewiele będę z niej pamiętać ale było miło.

Uwielbiam Ludluma wraz z całą jego twórczością...

Uwielbiam Ludluma wraz z całą jego twórczością...

Szukam w tym wydaniu

Szukam w tym wydaniu

Ze wszystkich książek Ludluma jakie przeczytałem ta jest najsłabsza, fabuła robiona na siłę a postać głównego bohatera zbyt idealistyczna.

• Robert Ludlum
  • Thriller