Usypianki. 100 bajek

literatura dziecięca
BIS
2013-01-01
2013-01-01

„Usypianki. 100 bajek”, Marta Berkowska. Ilustracje Dorina Maciejka. Czyli idealna literacka propozycja dla tych, którzy nie mogą zasnąć. Dla Tych małych i może nawet i dużych, którym dokucza bezsenność, a jak na złość Morfeusz nie chce zbyt szybko przyjść.
Są to króciutkie bajeczki pełne humoru, dobrej zabawy, i takiego wewnętrznego spokojnego uśmiechu. No bo przecież, jak się czyta o żabkach, motylach, biedronkach, świerszczach, pszczółkach, ptaszkach, kózkach, owieczkach, to musi być miło, zabawnie, sympatycznie i naprawdę błogo.
Książeczka jest pięknie wykonana (kolorowy papier, duże literki, twarda okładka),ma niesamowicie bajeczne ilustracje, pełne kolorów, ciekawych zwierzątek czy nieziemsko bajecznych roślinek. To idealna propozycja na prezent, urodziny, czy ot tak, dla zwykłej dziecięcej przyjemności.
Bajeczki spełniają swoje zadanie. Idealnie wyciszają, rozluźniają i dostarczają miłych obrazów. Zakładam, że dzieciaki później mają kolorowe sny a rano się budzą w idealnym nastroju.
„Dzień dobry, pani sowo. Dlaczego pani jeszcze śpi? - zapytał motyl i zatrzepotał kolorowymi skrzydełkami.
-Zmykaj, kolorowa chwilko. Nie przeszkadzaj. Gdy ja mówię „dzień dobry”, kleją mi się oczka i idą spać - odrzekła sowa”.

Bajeczki są króciutkie, jednak wyjątkowo skomponowane. Ich treść jest przystępna dziecku, także z jej zrozumieniem nie będzie ono miało problemu. Bohaterami utworów są zwierzęta, ludzie, rośliny i przedmioty. Każdy utwór, zawiera ciekawą historię, w której możemy doszukać się jakiejś mądrej nauki czy przesłania. "Usypianki. 100 bajek", to doskonała propozycja dla najmłodszych. My jesteśmy nimi oczarowani!Książka świetnie sprawdzi się jako świąteczny prezent. Lekturę Usypianek, możecie zacząć już w wigilijną noc 😊

Gorąco polecam!

Cała recenzja na: mamatosiaczka.blogspot.com

1983

Egzemplarze książek zawierające jedną, zazwyczaj dłuższą, historię mają swój urok, jednak w przypadku literatury dziecięcej lubię zbiory opowiadań czy bajek, ponieważ w jednej pozycji można zawrzeć maksimum różnorodnej treści. Ponadto dzięki temu, czytelnik ma możliwość wyboru odpowiedniej historii do aktualnych potrzeb.

"Usypianki" to zbiór stu bajek, których bohaterowie są najczęściej zwierzątkami, ale również kroplami wody, chmurkami czy dziećmi. Każda opowieść porusza inną tematykę, dlatego czytelnicy mają duży wybór różnorodnych historii. "Sześcionożna ośmiornica" to opowiadanie o młodej ośmiorniczce Kasi z sześcioma nogami, którą siostry wyśmiewają z powodu bycia inną, jednak zmieniają zdanie, kiedy Kasia okazuje się najlepsza w łowieniu ryb. Bajka "Miś" przedstawia Tomka, który nie potrafi upilnować swoich zabawek, dlatego gubi misia. W innej opowieści zatytułowanej "Mała syrenka" poznajemy syrenkę, która zakochuje się w marynarzu i postanawia zamieszkać w Warszawie, gdzie prawdopodobnie widziała ukochanego. "Dlaczego mewy są białe" to historia mew, które szukając odpowiedniego miejsca dla siebie, trafiają nad morze, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia oraz wody.

Jestem zachwycona ilustracjami, które są pozornie proste, a jednocześnie niezwykle urokliwe, starannie dobrane oraz stworzone z ogromną pasją. Świetną sprawą jest również to, iż bajki są krótkie - każda z nich zajmuje tylko jedną stronę, zatem można przeczytać ich więcej i nie znudzić się tak, jak może zdarzyć się podczas czytania dłuższego opowiadania. Usypianki to idealna lektura dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze skupić swojej uwagi na dłuższy czas. Tym, czego bardzo mi zabrakło w większości opowiadań Marty Berowskiej, a co uważam za najistotniejszą rzecz w literaturze dziecięcej, to pozbawienie bajek motta czy jakiejkolwiek złotej myśli, która podsumowałaby opowiadanie, jednocześnie przekazując wartościową treść, wartą zapamiętania i zastanowienia się nad nią. Bajki są krótkie i proste, ale uważam, że pomimo tego warto byłoby nadać im lepszego kształtu, nie podając suchej treści, z której niewiele wynika - niemal każda bajka to przedstawienie jakiegoś zdarzenia, które pozbawione jest refleksji.

"Usypianki" powinny przypaść do gustu tym, którzy poszukują prostych bajek do czytania dzieciom przed snem - wtedy, gdy usypiający maluch nie ma już sił ani ochoty na rozważanie przesłuchanej historii, a rodzicowi również zależy na szybkim rezultacie, czyli uspaniu dziecka. Bajki Marty Berowskiej są przyjemną odskocznią od poważniejszych i refleksyjnych lektur, ale zdecydowanie dla maluszków - starszaki (niekiedy również rodzice czy opiekunowie) mogą być zawiedzione tym, że opowiadania są dość monotonne i pozbawione głębi.

Studnia z pomysłami i tekstami z której może czerpać każdy bibliotekarz. Krótkie powiastki na każdą okazję.Genialny zbiorek, idealny na lekcje do przedszkola i bibliotek, na każde zajęcia dotyczące pór roku, magicznych słów, uczenia dzieci porządków, itd, itp.
Polecam!

Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Alicja już od małego była przyzwyczajana do książek. A wszystko dlatego, że ja się z nimi po prostu nie rozstaję. Gdy więc tylko moje dziecko miało kłopot z uśnięciem, chwytałam za książkę i czytałam. Na początku nie zwracałam uwagi na to co takiego mam w ręku, bo Ala była bardzo malutka i tak naprawdę bardziej interesowało ją to, że do niej mówię niż to co takiego mówię. Wsłuchiwała się w mój głos i spokojnie usypiała.

Potem była już nieco starsza i musiałam staranniej dobierać literaturę. Sięgałam po różne krótkie opowiadania czy bajeczki, by nie znudzić czytaniem mojego brzdąca i jednocześnie by mała wciąż była zadowolona z tak spędzonego czasu razem. I w zasadzie do dziś tak wyglądają nasze wieczory. Jasne, że nie wszystkie, bo zdarza się, że Alicja potrzebuje małej przerwy i odkładamy bajki na kilka wieczorów. Ale takich przerw mamy zazwyczaj bardzo mało i nie trwają one długo. A ja cieszę się, że moja córeczka tak bardzo polubiła literaturę :)

Już nie raz polecałyśmy Wam tego typu książeczki. Na rynku jest ich naprawdę bardzo dużo, więc nie pozostaje nam nic innego jak wybierać i przebierać. Tym razem chciałabym Wam zaprezentować nowość wydawnictwa BIS. Jest to zbiór bardzo krótkich bajeczek napisanych specjalnie z myślą o najmłodszych słuchaczach. Każda z nich mieści się na jednej stronie w książce - zatem przeczytanie całej to dosłownie dwie trzy minuty. Nie musimy się więc martwić, że małe dziecko nie zrozumie o co w niej chodzi lub w połowie lektury będzie tak znudzone, że nie zapamięta o czym czytaliśmy na początku. A to duży plus, bo dzięki temu zainteresujemy nasze dziecko książkami już od najmłodszych lat :)

A treść poszczególnych bajeczek? No cóż. Skoro jest ich 100 to z pewnością domyślacie się, że książeczka ta ma spore urozmaicenie pod względem tematyki. Znajdziemy tu bowiem historie dotyczące różnych zwierzątek,zabawek, przedmiotów itp. W zasadzie wszystkiego co otacza małe dziecko i co je interesuje. A poza tym w tych króciutkich bajeczkach często zawarty jest delikatny lecz łatwo rozpoznawalny morał, który od samego początku przekazuje naszym maluchom wartościowe informacje. Teksty utrzymane są w bardzo ciepłym i spokojnym nastroju. Opowiadają o miłości, troskliwości, dobrych uczynkach, o popełnianiu błędów oraz ich naprawianiu i wiele, wiele więcej. Podczas czytania nasz maluszek z pewnością się wyciszy zaśnie spokojnym snem.

Lektura ta, jak przystało na prawdziwą książeczkę dla najmłodszych jest także pięknie ilustrowana. Autorka obrazków: Dorina Mciejka sprawiła, że każdy z tekstów jest ślicznie zaprezentowany, a ilustracje te wspaniale urozmaicają nam lekturę. Każda bajeczka ma piękną szatę graficzną od której nasz maluszek nie będzie mógł oderwać wzroku. Jestem tego pewna. A poza tym wydawnictwo dołożyło również wszelkich starań by była to lektura, która posłuży nam na prawdę długo. Kartki są dość grube i sztywne. Oczywiście jak się ktoś uprze to je pozagina lub zadrze, ale przy normalnym użytkowaniu "Usypianki" bardzo długo będą wyglądały jak nowe. Poza tym okładka jest gruba i sztywna, a wspomniane wcześniej kartki są wszywane, a nie klejone.

Podsumowując, uważam, że to naprawdę ciekawa pozycja zarówno dla maluszka jak i rodzica, który chciałby zarazić swoje dziecko miłością do literatury. Może nie wyróżnia się ona niczym szczególnym spośród innych tego typu książek dla dzieci, ale uważam, że jest to jedna z tych lektur, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszych bajeczek dla naszego smyka.Jak już wspomniałam poszczególne teksty są utrzymane w bardzo spokojnym i ciepłym nastroju, ale nie brak im także ciekawej akcji. Nie będziemy zatem zanudzać naszego małego słuchacza, lecz pozwolimy mu się zrelaksować i odprężyć przed nadchodzącym snem.

Moja Ala jest już ciut za duża na takie bajeczki. Mała zdecydowanie woli dłuższe historie, do których wracamy co wieczór i przez dłuższy czas śledzimy losy naszych ulubionych bohaterów. Ale ta lektura z pewnością już wkrótce mi się przyda. Już nie mogę się doczekać :)

• Do kupienia-Amela
  • Dla Natusia