Zając

2010-01-01
36 min.
978-83-61824-19-0
Piotr Rychel

Okładka książki Wierszyki na Boże Narodzenie Natalia Berlik, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa
Wierszyki na B... Natalia Berlik, Dor...
Okładka książki Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Marianna Oklejak
Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Mar...

Zabawne i karuzelowe.

Zabawne i karuzelowe.

Piętnaście historyjek o zwariowanym zającu od mistrzyni Doroty Gellner.

Tytułowy kicaj jest bezczelny, niewychowany i wyszczekany. Jeździ tramwajem na kapustę i robi dziecku wodę z mózgu. Oszczędnością dorównuje Ebenezerowi Scrooge`owi: gdy narzeczona marudzi, że stare futro gniecie ją za uszami, bezceremonialnie proponuje jej dietę.
(...)
Zając jest nie tylko zdrowo trzepnięty, ale też emocjonalnie rozchwiany: od śmiechu do płaczu przechodzi w sekundę. Nie wiem, co on bierze, ale normalne zające z bajek nie zachowują się w ten sposób. Na przyjęciu opiera się zębami o stół, ponieważ – jak twierdzi – jest za niski. Zjada dziecku bigosik i wypija jego herbatkę. Niektórzy rodzice mogą sarkać na jego zachowanie: zając to raczej antywzór, niczego dobrego naszych pociech nie nauczy. Czy aby na pewno?

Zając nie przejmuje się zasadami, konwenansami ani tym, co inni powiedzą. Takie podejście pozwoli mu w przyszłości uniknąć zawału serca i wrzodów: nie da się wykorzystywać pracodawcy i zgniecie na miazgę każdego internetowego trolla. Kto powiedział, że grzeczne dzieci mają lepiej w życiu?
(...)
Absurdalne historyjki o zwariowanym zającu wnoszą do rodzimej literatury dziecięcej prawdziwy powiew świeżości. Nie skrzypią dydaktyzmem, a nutka surrealizmu wprowadza odrobinę wyzwalającej anarchii w nasze uporządkowane, nudne życie. Polecam, radośnie machając uszami.
Fragment recenzji opublikowanej na blogu:

Piętnaście historyjek o zwariowanym zającu od mistrzyni Doroty Gellner.

(...)
Zając jest nie tylko zdrowo...

Czasem wpadamy do biblioteki we trójkę i niektórzy zapominają o kulturze. Szaleństwo jakie wówczas panuje powoduje że próbuje okiełznać dwóch szalonych małych czytelników którzy wyjęliby z półek wszystko na raz, najlepiej na środek biblioteki. W takie dni wypożyczenia są mało przemyślane i głównie opierają się na okładce. Zając miał być jakąs super bajką a okazało się że jest to jakiś absurd, dziwne historie które dla dziecka się zupełnie nie nadają. Nudzą, są niezrozumiałe i dziwaczne, wydumane. Rodzice sobie mogą poczytać ale tylko jak wpadnie w ręce przypadkiem

Ciekawe dowcipy o zającu, jego narzeczonej i dziecku :)
Niestety nie wszystkie dowcipy załapała moja 6-letnia córka.
Niektóre były za długie dla niej, ale ja za to się uśmiałam :)

Ciekawe dowcipy o zającu, jego narzeczonej i dziecku :)
Niestety nie wszystkie dowcipy załapała moja 6-letnia córka.
Niektóre były za długie dla niej, ale ja za to się uśmiałam :)

Jednak nie.
Ta pozycja Pani Doroty kompletnie do mnie, ani do dziecka nie przemówiła.
Poziom absurdu i braku logiki w opowiastkach jest duży i nas akurat nie bawi.

Plus za ilustracje.

Jednak nie.
Ta pozycja Pani Doroty kompletnie do mnie, ani do dziecka nie przemówiła.
Poziom absurdu i braku logiki w opowiastkach jest duży i nas akurat nie bawi.

Plus za ilustracje.

• Bajkoterapia