Wieczory petersburskie

Joseph de Maistre Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Les soirées de Saint-Petersbourg
978-83-235-0888-5
Marta Bucholc
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
konserwatyzm tradycjonalizm ideologia polityka
Les soirées de Saint-Petersbourg
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
978-83-235-0888-5
Marta Bucholc
konserwatyzm tradycjonalizm ideologia polityka

Na półkach: , , , ,

Według opisu wydawcy miało być chrześcijańsko, miało być konserwatywnie, miało być kontrrewolucyjnie. Dwóch ostatnich elementów jakoś bardzo tu nie uświadczymy, za to "Wieczory petersburskie. O doczesnym panowaniu opatrzności" z pewnością są chrześcijańskie. Może nie jakoś bardzo i od dziwnej strony, ale są.

Nie może być inaczej, skoro w dialogu uświadczmy ciekawych...

Josepha de Maistre’ a postrzega się często jako ojca XX-wiecznych totalitaryzmów. „Wieczory petersburskie” przekonują, że jest to bardzo powierzchowna ocena.
To nic, że ów pochodzący z Sabaudii filozof od prawie 200 lat nie żyje. Czołowy autorytet naszej swawolnej epoki – Isaiah Berlin – zdążył mu już przyprawić gębę faszysty i wroga rodzaju ludzkiego. De Maistre nie ufał...

• Filozofia
  • X-pierwszy plan
  • Lit. francuska i okolice
  • Monarchizm
  • 2013
  • Religia i teologia

Dodaj cytat z książki Wieczory petersburskie