Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jiří Mahen
Źródło: http://www.kjm.cz/jiri-mahen-en
3
6,6/10
Urodzony: 12.12.1982Zmarły: 22.05.1939
(właśc. Antonín Vančura) Poeta, prozaik, dramaturg i publicysta, wszechstronny i ruchliwy działacz kulturalny, szczególnie zasłużony dla rozwoju czeskiego teatru (także jako reżyser). W życie literackie wstępował razem z generacją poetów-anarchistów, należał do kręgu skupionego wokół "willi na Olszanach" Neumanna. (...) Cała jego twórczość liryczna należy do okresu przedwojennego i jest wyrazem niepokoju oraz buntu o silnym zabarwieniu emocjonalnym.http://
6,6/10średnia ocena książek autora
71 przeczytało książki autora
176 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Czas i śmierć. Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku.
6,4 z 43 ocen
180 czytelników 5 opinii
1989
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
7,4 z 10 ocen
56 czytelników 0 opinii
1983
Najnowsze opinie o książkach autora
Lisie opowieści Jiří Mahen
6,0
"Lisie opowieści" no po prostu musiałem przeczytać :) Oto zbiorek absurdalnych opowiadanek, zmyślonych (prawdziwych 🦊) historyjek, plecionych przez lisa. Bywa, że i lisy są ich bohaterami, a jakże! Jaka szkoda, że jest to jedynie wybór z większego zbiorku, bardzo chętnie poznałbym jest wszystkie.
Opowiadania są różne i lepsze i gorsze, a wszystkie zabawne (taką zabawnością dziecięcą) i absurdalne. Są wszak dla dzieci, nie muszą być logiczne, ważne by były zajmujące i śmieszne. Czasami można doszukać się w nich morału... ale prędzej zrobi to dorosły, który dopasuje symbolikę do znaczeń. A i tak nie wiemy czy o to autorowi chodziło.
Najpiękniejszą opowieścią są "Wieczni wędrowcy" 🦊 Teraz już zawsze na niebie będę widział konstelację Niedźwiedzia i Lisa zamiast Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy. Lis gra tutaj oczywiście kluczową rolę, bo kto jest bardziej wygadany od leśnego kniazia, rudego przechery, grackiego spryciarza? Tę książeczkę należy potraktować jako dokument potwierdzający lisi spryt i umność. Lisek jest troszkę jak Szeherezada, ma cel w swoich opowieściach. Czy udaje mu się go osiągnąć? No ba! Jeszcze jak! 🦊
Zapomniana lisia książeczka. jeśli uda się Wam ja odnaleźć, będzie bawić dorosłych i dzieci.
Czas i śmierć. Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku. Ladislav Klíma
6,4
Niestety, otwierające zbiór opowiadanie "Pod Czerwonym Smokiem" J.J. Kolara to plagiat, wręcz gorsza kopia utworu "Niewidzialne oko" duetu Erckmann-Chatrian. Pan Kolar chyba po prostu z grubsza przepisał ten utwór, przeniósł akcję z Norymbergi do Pragi i w podtytule umieścił zapis "wg. Chatriana". Zapis nie dość, że niepełny, to i tak niczego nie zmieniający. Tak jak antologia ta fatalnie się zaczyna, tak i się kończy: "opowiadaniem "J. Vachala, a właściwie jakimś szkicem, będącym fragmentami większego utworu, chyba prześmiewczego pastiszu literatury gotyckiej. Co do reszty zbioru, tylko połowa opowiadań może być zaliczona do literatury grozy, z czego większość jest mocno schematyczna i klasyczna. Kilka razy widać silną inspirację chociażby Poem, co samo w sobie nie jest złe, nie wnosi jednak niczego oryginalnego do gatunku. Niestety mamy tu kilka utworów będących czymś w rodzaju alegorii filozoficznej, na czele z rozdziałem o snach, w których w większości nie do końca wiadomo o co chodzi. Wiadomo natomiast, że z grozą czy opowieścią niesamowitą nie mają moim zdaniem za wiele wspólnego.