Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek5
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński26
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać58
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Rafał Sierchuła
7
7,4/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
31 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Z dziejów polskiej emigracji politycznej po 1939 roku : ludzie, struktury, idee
9,0 z 2 ocen
5 czytelników 0 opinii
2019
Józef Dowbor- Muśnicki 1867-1937
Wojciech Jerzy Muszyński, Rafał Sierchuła
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2018
Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie − koncepcje − realizacja do 1989 r.
5,6 z 5 ocen
10 czytelników 0 opinii
2016
Narodowa demokracja XIX-XXI wiek : dzieje ruchu politycznego. T. 2, Działalność
5,0 z 4 ocen
8 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Generał Józef Haller 1873-1960 Krzysztof Kaczmarski
7,8
Nie jest to biografia, a raczej album wsparty bogatym zbiorem ikonograficznym. Tekstu znajdziemy tutaj relatywnie niewiele. Opowieść trzech autorów kończy się na 73 stronie, a po niej czytelnik ma okazję prześledzić liczne fotografie z epoki, uporządkowane w porządku chronologiczno-problemowym.
W tekście trójki historyków można znaleźć sporo ciekawostek, a postać Hallera jest zarysowana w stosowny sposób. Choć w pracy nie ma odsyłaczy w formie przypisów dolnych, autorzy często posiłkują się przekazami źródłowymi, co urozmaica treść. Ważne jest też to, że odwołują się do opinii przychylnych, jak i nieprzychylnych błękitnemu generałowi. Po lekturze tych niespełna 70 stron można więc zbudować sobie jakąś opinię o generale. Na końcu dołączono krótką bibliografię z widocznym podziałem na źródła i opracowania - to też cenne.
Niemniej można w książce odnaleźć drobne potknięcia, jak chociażby dość częste nazywanie Austro-Węgier w czasie I wojny światowej po prostu Austrią (np. na s. 34) czy błędnie odczytany/przepisany rękopis w opisie do jednej z ilustracji (s. 241). Są one jednak na tyle niewielkie, że nie psują ogólnego wrażenia o albumie.
Na pochwałę na pewno zasługuje druga część albumu zawierająca ikonografię. Znajdziemy tutaj m.in. archiwalne fotografie, portrety, mapy, rzeźby, rozkazy, plakaty propagandowe z epoki, artykuły prasowe, nawet zapis nutowy do jednego z utworów o Hallerze itp. Ta część książki jest o tyle cenna, że zamieszczone w niej ilustracje są naprawdę liczne i sięgnięto po nie do wielu trudno dostępnych źródeł. Chodzi głównie o duże zbiory pochodzące z Wojskowego Biura Historycznego, Muzeów Narodowych, Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w Nowym Jorku czy z rozproszonych zbiorów prywatnych.
Publikacja stoi na naprawdę niezłym poziomie. Format A4, twarda oprawa, niemal 400 stron. Warto też zwrócić uwagę na cenę okładkową - tylko 35 złotych za tak pokaźną księgę. Godna polecenia, zwłaszcza jako ikonograficzne uzupełnienie do pełniejszych biografii, np. Marka Orłowskiego.