Międzynarodowy Booker 2013: nominowani, nieznani

Joanna Janowicz
08.02.2013

Chapeau bas przed wszystkimi tymi osobami, które zdołałyby wytypować choć pięciu z dziesięciu nominowanych w tym roku do Międzynarodowej Nagrody Bookera. To prestiżowe wyróżnienie, którym dotąd uhonorowano m.in. Doris Lessing, Milana Kunderę, Amosa Oza czy Joyce Carol Oates, w tym roku przypadnie zdecydowanie mniej znanemu pisarzowi.

Tegoroczna lista kandydatów do Międzynarodowej Nagrody Bookera da okazję wielu czytelnikom do poznania nowych pisarzy. Ucieszą się zwłaszcza ci czytający, którzy chcą poznać prozaików z różnych stron świata - nominowani reprezentują aż 9 krajów. Spośród nich tylko Marilynne Robinson została wcześniej uhonorowana otrzymaniem nagród literackich - Orange Prize i National Book Critics Circle Award. A Aharon Appelfeld jest jedynym nominowanym wcześniej do Bookera.

Wśród dziesięciu nominowanych znaleźli się:

U R Ananthamurthy (India)
Aharon Appelfeld (Israel)
Lydia Davis (USA)
Intizar Hussain (Pakistan)
Yan Lianke (China)
Marie NDiaye (France)
Josip Novakovich (Canada)
Marilynne Robinson (USA)
Władimir Sorokin (Russia)
Peter Stamm (Switzerland)

Jako że do Nagrody Bookera nie przyjmuje się żadnych zgłoszeń, wszyscy nominowani zostali wybrani przez pięciu jurorów. W tym roku są nimi Christopher Ricks, Elif Batuman, Aminatta Forna, Yiyun Li i Tim Parks. W ubiegłych latach jurorów było trzech, przez co ich zadanie było trudniejsze - na każdą osobę przypadało o wiele więcej książek do przeczytania i zweryfikowania. "Teraz gdy jest nas pięcioro, mogliśmy nawet rozszerzyć na większą skalę poszukiwania finalistów", mówi Fiammetta Rocco, przewodniczącya jury. Każdy z jurorów odpowiada za literaturę z innego regionu geograficznego, dzięki czemu powstało bardziej kompleksowe zestawienie współczesnych pisarzy z całego świata.

Choć pochodzący z różnych krajów, nominowanych łączy jedno: niekonwencjonalna narracja. "Jurorzy byli zainteresowani pisarzami, którzy eksperymentują z formą", mówi Rocco. Wielu powieściopisarzy - w tym NDiaye, Novakovich i Sorokin - fascynuje temat kulturalnych migracji i tego, jak wzbogaca ona literaturę. Jak podkreśla inny juror, Christopher Ricks, są to jednak pisarze, których raczej więcej różni, niż łączy.

Zwycięzca Międzynarodowej Nagrody Bookera odbierze 60 tys. funtów. Dodatkowo może wskazać tłumacza swojej książki, który z kolei otrzyma 15 tys. funtów. Decyzja o wyborze laureata zostanie ogłoszona 22 maja.

Czytaliście książkę któregoś z nominowanych pisarzy? Zamierzacie zapoznać się z ich twórczością? 

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1034
33
08.02.2013 10:46

Zapraszam do dyskusji.


3496
295
10.02.2013 20:39

Mogliście chociaż podać tytuły nominowanych książek.


1034
33
11.02.2013 09:49

Snoopy: Mogliście chociaż podać tytuły nominowanych książek.


Nie podałam tytułów nominowanych książek, ponieważ Międzynarodowy Booker nie jest przyznawany za konkretną powieść, lecz za ogół osiągnięć pisarskich. Więcej informacji tutaj: http://www.themanbookerprize.com/the-man-booker-international-prize-2013


zgłoś błąd