Spora porcja wiedzy smokologicznej i mnóstwo smoczych ciekawostek. Oto „Fakty i plotki o smokach”!

LubimyCzytać
26.11.2020

Jakie tajemnice skrywają smoki? Czego przez wieki dowiedzieliśmy się o życiu tych tajemniczych stworzeń? Czy wszystkie smoki zioną ogniem i są groźne? A może niektóre lubią bawić się z dziećmi i wspólnie psocić? Ilustratorka i autorka książek Nikola Kucharska w swej najnowszej publikacji dementuje plotki i odsłania fakty na temat życia, historii i upodobań smoków.

Spora porcja wiedzy smokologicznej i mnóstwo smoczych ciekawostek. Oto „Fakty i plotki o smokach”!

Magiczne istoty, zwane smokami, od wieków rozpalały wyobraźnię artystów – pisarzy i filmowców – na całym świecie. Pisali o nich przecież Tolkien, George R. R. Martin, Christopher Paolini, Terry Pratchett…Do tej pory brakowało jednak publikacji, która w usystematyzowany sposób prezentowałaby całą naszą wiedzę o smokach. Gdzie żyją? Czym zajmują się na co dzień? Czy chodzą do szkoły, uprawiają sport i grywają w szachy? Co lubią jeść i jakim aktywnościom oddają się na starość?

Odpowiedzi na te pytania wszyscy ciekawscy znajdą w „Faktach i plotkach o smokach” Nikoli Kucharskiej, publikacji, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

Nikola Kucharska

Serce ze złota, serce z kamienia

Kim jest autorka publikacji (poza tym, że specjalistką smokologii)? Nikola Kucharska to ilustratorka i autorka książek dla dzieci oraz komiksów, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na koncie ma ponad dwadzieścia pięć książek, współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce, Francji, Chinach, Rosji, Korei, Niemczech czy Hiszpanii. Sprawdzała już „Co robią koty”, wspominała „Zwierzęta, które zniknęły” i sprawdzała „Jak to działa” („Budowle” i „Ciało człowieka”), odnalazła także „Zaginioną wyspę”. Teraz postawiła przed sobą zadanie z rodzaju niemal niemożliwych, tropiąc smoki, smoczyce i smoczki. Efekt zachwyca i zdumiewa – nie tylko najmłodszych miłośników tych magicznych stworów!

Książka „Fakty i plotki o smokach” przypomina wspaniale ilustrowany album. Każda rozkładówka poświęcona jest odrębnym zagadnieniom z życia smoków, a przedstawione na niej ilustracje pełne są szczegółów, które wyłapie wprawne oko uważnego czytelnika.

Już pierwsze strony przynoszą zaskakujące informacje. Okazuje się, że anatomia smoka pierwotnego jest niezwykle ciekawa – dowiadujemy się, że smoki mają dwa serca (jedno z kamienia, ale drugie – złote), a w ich żyłach płynie błękitna krew. Różne rodzaje skrzydeł i zakończeń ogonów pozwalają na rozróżnienie poszczególnych gatunków. A tych jest bardzo dużo! Istnieją smoki kosmiczne, pustynne, wodne i lodowe, a nawet… niewidzialne! Te ostatnie są oczywiście trudne do spotkania, a niewidzialność, chroniącą ją przed rycerzami, wykształciły po Ustaniu Przyjaźni Smoczo-Ludzkiej.

Wnętrze książki Fakty i plotki o smokach

Reklama

Dzieje Przyjaźni Smoczo-Ludzkiej

Okazuje się bowiem, że niegdyś smoki i ludzie żyły w wielkiej przyjaźni. Zamki były budowane nad grotami zamieszkiwanymi przez smoki, a dzięki tej bliskości rozkwitała koegzystencja dwóch gatunków. Niestety, kres sielanki nastąpił, gdy ludzie zaczęli rozsiewać haniebne plotki i źle traktować smoki (choć warto też wspomnieć, że przyczyniła się do tego również epidemia smoczej czkawki, w wyniku której doszło do wielu niefortunnych podpaleń)…

Od tego czasu smoki odsunęły się od ludzi i zaczęły zamieszkiwać pod ziemią, w lasach i w przestworzach. Tylko dzięki „Faktom i plotkom” dzisiaj możemy poznać ich fascynujące życie! A smoki to naprawdę niezwykłe stwory. Uwielbiają zabawę (szczególnie smoki powietrzne z przyjemnością oddają się wspólnym figlom z dziećmi) i dobrą kuchnię (szczególnie gustują w tak zwanej krotoskale), mają rozbudowaną kulturę (przejawiającą się między innymi w niezwykle majestatycznej ceremonii Nadawania Imienia przez wielką Radę Smoczą) oraz mogą pochwalić się niezwykłymi osobistościami, które przez wieki tworzyły smoczą społeczność – na przykład mędrcem Ptutarchem Marudą Wolnolataczem czy Barnabą Gderliwiuszem Dyrdymalnym, wynalazcą tzw. liczby dyrdymalnej oraz ciągu Gderliwiusza.

Wnętrze książki Fakty i plotki o smokach

Reklama

Nie tylko dla dzieci

„Fakty i plotki” przeznaczone są dla dzieci, ale swym abstrakcyjnym humorem i nieskrępowaną fantazją zachwycą także starszych czytelników. Książka jest dopracowana w każdym szczególe, a rozbudowane, bogate ilustracje zachęcają dziecko do uruchomienia wyobraźni i pozwalają na snucie opowieści wykraczających poza umieszczony na nich tekst. Publikacja Nikoli Kucharskiej doskonale nada się dla najmłodszych, którzy jeszcze nie potrafią czytać, a przedstawioną historię poznają dzięki obrazkom (pomocne w tym będą również grube karty książki), jednocześnie zaś książka wzbudzi zainteresowanie starszych miłośników smoków, którzy dzięki samodzielnemu czytaniu zostaną wciągnięci w magiczny, fantastyczny świat.

Lektura tej książki pozwoli poznać nie tylko smocze zwyczaje, ale też pomoże tropić motywy związane ze smokami, przewijające się w kulturze i sztuce. Bo przecież smoki są wokół nas – czy to w książkach wspomnianych na początku autorów (i wielu innych dziełach kultury), czy w zaroślach, lasach i podziemnych grotach. Tak przynajmniej twierdzi Nikola Kucharska. Sprawdźcie, czy ma rację!

Wnętrze książki Fakty i plotki o smokach

Książka „Fakty i plotki o smokach” Nikoli Kucharskiej jest już do kupienia w księgarniach online

Artykuł na podstawie książki „Fakty i plotki o smokach” we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia

[ec]

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
the_bowska 27.11.2020 08:32
Czytelnik

Od niedawna z zakresie mojego zainteresowania jest literatura dla dzieci i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona jakie wspaniałe książki można teraz znaleźć dla najmłodszych

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 26.11.2020 16:08
Czytelnik

W Warcraft są super smoki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.11.2020 12:14
Czytelnik

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd