Fakty i plotki o smokach

Okładka książki Fakty i plotki o smokach Nikola Kucharska
Okładka książki Fakty i plotki o smokach
Nikola Kucharska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Fakty i plotki literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
Fakty i plotki
Nasza Księgarnia
2020-10-28
2020-10-28
28 min.
literatura polska

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Wspaniała uczta dla czytelnika. Mimo że tekstu mało to graficznie jest świetna. Bardzo zaciekawia dziecko

Fakty i plotki o smokach trafiły do nas za sprawą fascynacji tymi magicznymi stworami. Przyznać trzeba, że zarówno opis, jak i szata graficzna przekonuje, by zajrzeć do środka nie tylko małych czytelników, ale i mola książkowego w każdym wieku. Co zatem skrywa w sobie ta publikacja?

Genialna dla każdego zainteresowanego smokami. Napisana z humorem (choć nie ma tu dużo treści),bujną wyobraźnią (brawa za pomysły) i pięknie zilustrowana!
Moim chłopcom w wieku 4 i 6 lat od razu przypadła do gustu i lubią do niej wracać. Rozmowom z zakresu fantastyki nie ma końca... ;-)

Smoki pojawiają się w wielu książkach i filmach dla dzieci. Świat baśni wręcz roi się od tych ogromnych i nieco przerażających stworzeń. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci uwielbia wszystko, co ze smokami związane. Spróbujmy się jednak zastanowić ile tak naprawdę wiemy o tych legendarnych (a może prawdziwych?) stworach… Które smoki są największe? Co smoki lubią robić w wolnym czasie? No i gdzie swój początek miał ich konflikt z ludźmi? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć wszystkiego o smokach, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Fakty i plotki o smokach”. A już dziś możecie zajrzeć do niej w naszej recenzji!
Nikola Kucharska stworzyła niesamowitą książkę, w której puściła wodze fantazji i stworzyła świetne kompendium wiedzy o smokach. Które z przedstawianych przez autorkę ciekawostek są faktami, a które plotkami? O tym musicie zdecydować sami! Jedno jest jednak pewne – „Fakty i plotki o smokach” to książka, która gwarantuje świetną zabawę.

Na pierwszej rozkładówce tej wielkoformatowej kartonówki znajdziecie krótki wykład ze smoczej anatomii. Dowiecie się skąd w smoczej paszczy bierze się ogień. Sprawdzicie także po co smokom dwa żołądki i dwa serca (w tym jedno ze szczerego złota!). Bardzo pomysłowy schemat anatomiczny pomoże Wam dostrzec szczegóły, które są wspólne dla wszystkich gatunków smoków oraz takie, którymi się różnią. A co czeka na Was na kolejnych kartach książki?

W dalszej części Nikola Kucharska spróbuje wytłumaczyć młodym czytelnikom dlaczego smoki i ludzie nagle przestali darzyć się sympatią. Czy czarę goryczy przelał nieudany portret Grozilli, wykonany przez Pomponię Klawicjusz, czy może decydujące były notoryczne kradzieże, w wyniku których znikało smocze złoto? Hipotez jest wiele, ale trudno zdecydować, która z nich jest słuszna… Niemniej w wyniku sporów smoki wyniosły się z krainy ludzi i skryły w przestworzach, zaroślach i podziemnych jaskiniach. Być może właśnie dlatego już od tak wielu lat nikt żadnego smoka nie widział! Jednak nic straconego – już na kolejnych rozkładówkach przyjrzycie się wszystkim gatunkom smoków!

Poznacie nieco złośliwe i łobuzerskie smoki leśne, a także przyjazne i bardzo pomocne smoki lądowe. Przyjrzycie się zwyczajom smoków kosmicznych i sprawdzicie czym żywią się smoki powietrzne. Jednak naszym ulubionym gatunkiem tych niezwykłych stworzeń są zdecydowanie smoczki wymoczki! To one odpowiadają za znikanie cukru z cukierniczek, kleksy z atramentu czy dziury w garderobie. Smoczki wymoczki uwielbiają płatać ludziom figle, a w wolnych chwilach budują gmachy z kostek cukru. I trzeba przyznać, że ich zdolności architektoniczne są godne podziwu! Cukrowy zamek Malwiny Skrzydlatej do teraz można podziwiać w pewnym smoczym muzeum.

Smocza anatomia, zwyczaje oraz nawyki żywieniowe to nie jedyne ciekawostki, które przygotowała dla Was autorka. Dowiecie się także jakie zwyczaje związane są z narodzinami smoków. Zajrzycie również do smoczej szkoły oraz smoczej apteki. Co więcej, w książce „Fakty i plotki o smokach” znajdziecie odpowiedzi na wiele niezwykłych pytań. Czy smoki potrafią polizać się w łokieć? Co smoki robią w domu spokojnej starości? Czym jest błękitnienie trzonowców? Jakie konsekwencje miała Wielka Epidemia Czkawki? Sięgnijcie po tą niezwykłą książkę i sprawdźcie sami!

Na sam koniec dodam, że oprócz niezwykle fantazyjnej treści w kompendium „Fakty i plotki o smokach” znajdziecie świetne i bardzo zabawne ilustracje. Każda rozkładówka zabierze Was do innej sceny z życia smoków, pełnej wymyślnych i zaskakujących wizerunków różnych gatunków tych niezwykłych stworów. Prace Nikoli Kucharskiej zawsze zaskakują nas pomysłowością i dbałością o szczegóły. W tej książce graficzka również zadbała o dopieszczenie wszystkich elementów, dzięki czemu chwile spędzone u boku małych i dużych smoków z pewnością będą bardzo przyjemne.

Choć książka wydrukowana jest na grubszym kartonie i ma zaokrąglone kroki, to nie jest to lektura dla maluchów. Kunszt wydania oraz poczucie humoru tej lektury docenią dopiero starsze przedszkolaki. Właśnie dlatego gorąco polecam „Fakty i plotki o smokach” dzieciom od 5. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

Kogo nie może zabraknąć w bajkach? Kto oprócz księżniczek, królów i rycerzy są w nich ważnymi bohaterami? Oczywiście smoki ! Jednak książek wyłącznie o nich, nie ma dużo. To fantastyczne opracowanie Nikoli Kucharskiej to istne dzieło sztuki i kopalnia wiadomości o tych właśnie istotach. Czy faktycznie są aż tak przerażające? Co stało się, że pomimo początkowej przyjaźni z ludźmi, nagle stali się naszymi wrogami?
Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, jak i zapewne wiele innych, koniecznie sięgnij po tę książkę. Dowiesz się między innymi jak był zbudowany pod względem anatomicznym smok pierwotny, czym różnią się poszczególne gatunki, jakie występują rodzaje tych stworzeń, gdzie można je spotkać, czy też chorują a przede wszystkim poznasz rzeczy, których jeszcze nie wiesz o smokach. Ta przezabawna, ogromnie wciągająca i pełna wymyślonych, i nie tylko informacji książka, przykuje uwagę najmłodszych na wiele godzin. Naprawdę nie da się, nie uśmiechnąć w czasie jej przeglądania. Pamiętam ile radości naszej rodzinie sprawił tytuł „Ciało człowieka” Nikoli Kucharskiej. Nie przypuszczałam, że książka o smokach potrafi rozbawić mnie jeszcze bardziej. Ploksy, które żywią się fochami, okradanie smoczych skarbów przez pazernych rycerzy, złośliwe smoczki wymoczki, sennica, płacz różowymi łzami, zapłon gazów, grupy wsparcia dla smoków dotkniętych obsesyjnym liczeniem to wiadomości, które rozkładają czytelnika na łopatki. Wspaniałe podejście do tematu, plotki mieszają się z faktami a wszystko cudownie zilustrowane.
Świat smoków zaskakuje, bawi, dostarcza świetnej rozrywki. Polecam!

Podziw i zazdrość. Tak mogłabym opisać chyba każdą książkę stworzoną przez Panią Nikolę Kucharską. Oba uczucia związane są z niezwykłym talentem ilustratorki (która jest młodsza niż ja. Co już talentem wielkim nie jest :D).
Zachwycam się każdym szczegółem i wyrobioną kreską.

Piękna ta książka. Dopracowana. Zabawna i abstrakcyjna. Przypomina mi z jednej strony 'Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty" bo ma podobną formę - opis wyglądu, zwyczajów i cech osobniczych fikcyjnych postaci. A z drugiej - "Zaginioną wyspę" (też p. Nikoli),ponieważ równie konsekwentnie i szeroko jest tu stworzone całe uniwersum smoków.

To jest książka zarówno dla młodszych dzieci - mogą tylko oglądać. Jak i dla starszych. Rozluźnia, bawi i podsyca wiarę w codzienną magię. Mój syn wyszukuje teraz w domu (i na spacerach) smoczki-wymoczk :D I jest przekonany, że już jednego widział!

Zachwycam się każdym szczegółem i wyrobioną kreską.

Smoki nie mają dobrej reputacji. Wieki tworzenia przez ludzi baśni i legend przyczyniły się do powstania złej sławy. Na szczęście powoli to się zmienia. Do odbiorców trafiają książki i filmy, w których możemy poznać te sympatyczne istoty z nieco innej strony. Odkrywamy, że dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli w przyjaźni. Jedni drugim pomagali, akceptowali się, rozumieli. Zamki powstawały nad smoczymi grotami. Może dlatego tak często smocze jamy sąsiadują ze znanymi zabytkami? Ludzie zawsze mogli liczyć na pomoc swoich niezwykłych sąsiadów i odwdzięczali im się. Jednak przyszedł taki moment w historii ludzkości, że te przyjaźń została zerwana, a o smokach zaczęły krążyć bardzo złe opowieści.
Jakie naprawdę są te istoty? Tego dowiemy się z książki „Fakty i plotki o smokach” Nikoli Kucharskiej. Nie jest to pierwsze spotkanie z tą ilustratorką. Mamy na swoim czytelniczym koncie książki o kotach, mitach, ciałach zwierząt i ludzi, zwierzętach, które wyginęły, powstawaniu budowli, a teraz przyszedł czas na rozprawienie się z uprzedzeniami wobec smoków. Książka tematycznie pokrewna jest publikacji Macieja Szymanowicza „Krasnoludki. Fakty, mity i głupoty”, będącej pewnego rodzaju rozwinięciem „Roku w krainie czarów”. „Fakty i plotki o smokach” także można potraktować jako pewnego rodzaju rozwinięcie publikacji należącej do serii „Rok w”, ponieważ tam także pojawiają się smoki. Do tego interakcje między tymi postaciami są tam dość żywe, a czasami wręcz zaskakujące. Dlaczego? Sięgnijcie po książki i się przekonajcie. Dziś skupię się na publikacji Nikoli kucharskiej.
Do lektury wprowadza nas szczegółowa budowa smoków. Ilustratorka ma wielką wprawę w rysowaniu takich rzeczy. Mamy tu ciekawie zaprezentowane różnorodne cechy, dowiadujemy się o sercach tych prehistorycznych gadów, typach skrzydeł i wielu ważnych elementach budowy anatomicznej. Dalej widzimy sielankowy obraz sprzed wielu wieków, czyli z czasów, kiedy ludzie i smoki trwały w przyjaźni. Nad smoczą jamą pnie się piękny zamek. Ludzie wchodzą do pomieszczeń swoich niezwykłych sąsiadów, a smoki towarzyszą im w zwykłych zajęciach. Ta idylla zostaje przerwana przez ludzką pazerność, złośliwość oraz epidemię smoczej czkawki, która doprowadziła do wielu pożarów. Decyzję o zerwaniu kontaktów z ludźmi przyspieszyło rozsiewanie krzywdzących plotek na ich temat, okradanie ich, wykorzystywanie, oszukiwanie, kopanie boków w czasie lotu. To wiązało się ze wzrostem specjalizacji. Na kolejnych stronach możemy przyjrzeć się w jak różnorodnych środowiskach funkcjonują nasi bohaterzy, jakie niesamowite zadania spełniają oraz dlaczego niektóre nadal mogą żyć między ludźmi, ale nie muszą utrzymywać jakiegokolwiek kontaktu. Mamy smoki kosmiczne, niewidzialne, wodne, lodowe, pustynne, leśne. Każda z tych grup oczywiście dzieli się na kolejne podgrupy. I tym sposobem w lasach żyje kilka gatunków, wśród których smoczki wymoczki to najbardziej psotne istotki. A co takiego robią i w jaki sposób mogą być niezauważone przez ludzi musicie dowiedzieć się w czasie lektury.
Nikola Kucharska zabierze nas do lasu, jaskiń, w przestworza, a nawet do jądra ziemi, gdzie mieszkają niesamowicie ważne smoki wulkaniczne. Nie zabraknie też tematu rozmnażania, znaczenia jaj, różnorodnych rozmiarów oraz magicznych mocy tych przedmiotów. Przyjrzymy się smoczemu dzieciństwu, odkryjemy sposoby świętowania narodzin, nadawania imion, umiejętności niezbędnych do prowadzenia dobrego smoczego życia. Nauka stanie się pretekstem do zakradnięcia się do szkolnej klasy. Każdy gatunek smoków na inne zwyczaje. Po przejrzeniu różnorodnych rekordów zerkniemy, w jaki sposób zachowują się dorosłe smoki. Poznamy też słynne smoki, dowiemy się sporo o dokuczających im dolegliwościach, zajrzymy do apteki, przyjrzymy sposobom dbania o zdrowie i kondycję oraz rozpieszczania podniebienia. Dowiemy się też, w jaki sposób smoki spędzają starość, jakie mają rozrywki.
„Fakty i plotki o smokach” to bardzo interesująca lektura dla dzieci. Dzięki niewielkiej ilości tekstu pozwala na swobodne oswajanie się z książką oraz ćwiczenie opowiadania o niezwykłych wyczynach jej bohaterów. Mali czytelnicy będą mogli odkrywać motywy literackie, przetwarzać je po swojemu, bawić się skojarzeniami, a do tego poznawać różne role smoków w naszej kulturze. Wielość szczegółów pozwala na zabawy w wyszukiwanie przedmiotów na ilustracjach, dzięki czemu będziemy ćwiczyć spostrzegawczość. Wielkim plusem książki są solidne strony, duży rozmiar, ilustracje znajdujące się na podwójnych stronach, co pozwala na koncentrowaniu się na konkretnej tematyce. Rewelacyjna książka do pracy z logopedą i wspólnego czytania oraz opowiadania. Zdecydowanie polecam.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Wyd. Nasza Księgarnia
  • Książki moich dzieci
  • WIEK XXI

Dodaj cytat z książki Fakty i plotki o smokach