Naszyjnik

Okładka książki Naszyjnik Cheryl Jarvis
Okładka książki Naszyjnik
Cheryl Jarvis Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Necklace : thirteen women and the experiment that transformed their lives
Świat Książki
2009-07-01
2009-07-01
Xenia Wiśniewska

The true story. To nie romans raczej reportażo-powieść o kobietach które połączonych wspólnym ekskluzywnym naszyjnikiem.

Naszyjnik kosztowal fortune. I zadna nie mogla sobie na niego pozwolic a kazda chciala miec. 13 kobiet polaczylo wspolne marzenie. Stworzyly wyjatkowa grupe i razem kupily ten niezwykle drogi naszyjnik z brylantow. Kazda przez miesiac w roku mogla go miec dla siebie . Ten eksperyment polaczyl je przyjaznia i staly sie innymi osobami. Byly bardziej otwarte i mialy inne poglady na swiat. Na nowo znalazly radosc zycia odkryly swoje pasje . Naszyjnik pomogl im zrozumiec czego im w zyciu brakowalo. Ksiazka niezwykle lekka jednakze bardzo prawdziwa zyciowych rad i sytuacji ktore moze przezyc kazda kobieta.

Mimo iż myślałam,że będzie to raczej historia w stylu Danielle Steel, okazało się,że jest to raczej reportaż czy bardziej seria wywiadów. Według mnie można też książkę uznać niejako za poradnik - jak żyć pełnią życia. Oczywiście centralny punkt to tytułowy naszyjnik. O brylantach marzy każda kobieta ale nie każdą na nie stać. Dlatego pewna amerykanka wpadła na pomysł "składki" na brylantowy naszyjnik i po długich próbach zebrała grupę kilkunastu różnych kobiet, które się na to zdecydowały. Utworzyły one grupę, w której każda była współwłaścicielką naszyjnika i posiadała go przez jeden miesiąc. Nie chodziło jednak o zwykłe posiadanie czy bogactwo. One zrobiły z tego eksperyment mający na celu upowszechnienie idei dzielenia się z innymi. Skoro kobiety mogły podzielić się naszyjnikiem z brylantów to czym jeszcze można się podzielić?

Wiedziałam, że przyjaźń nie zależy od tego, w jakich warunkach dorastałaś ani do jakiej chodziłaś szkoły, ale czułam inaczej - i to mnie powstrzymywało przed wychodzeniem do ludzi.

Izolacja - w tym byłam naprawdę dobra. Izolowałam się przez całe życie. Łatwiej mi było wziąć pilota, niż wyciągnąć rękę do ludzi. Jednak przychodzi moment, kiedy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że na samotności zbudowałaś całe swoje życie. A to nie jest dobre.

Nie da się kogoś poznać, jeśli widuje się go raz w miesiącu. Związki buduje się podczas spotkań w cztery oczy.

Ta książka ma bardzo feministyczny przekaz: zjednoczone kobiety są nie do pokonania. Jednocześnie trudno jest mi sobie wyobrazić moją mamę jako członkinię takiej ekipy.

Jestem ciekawa czy grupa Jewelia nadal istnieje, w końcu minęło dziesięć lat. :).

Książka bardzo ciekawa, opowiadająca prawdziwą historię. Trzynaście kobiet, jeden naszyjnik - mało kto wierzył że to się uda. A jednak... Grupa kobiet nauczyła się dzielić nie tylko naszyjnikiem, ale wszystkim co miały. Każda inna, każda miała własne problemy. Jednak zmieniły nie tylko siebie - zmieniły też swoje otoczenie. Połączył je naszyjnik - a później pokazały, że przyjaźń może pokonać wszystko.

Książkę dobrze się czyta, zawiera w sobie prawdziwe życie - troski, problemy, radość... Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, sprawy które każdego mogą dotykać. I co najważniejsze - jeśli dajemy, zawsze otrzymamy coś w zamian, czasem nawet więcej niż się spodziewamy.

Wymienie/ sprzedam

Wymienie/ sprzedam