1Q84 - t. 1

1 310
1Q84
Natalia-Lena

Inne wydania

Polski przekład "1Q84" autorstwa Anny Zielińskiej-Elliott jest TRZECIM NA ŚWIECIE (po koreańskim i chińskim) tłumaczeniem najnowszej powieści Harukiego Murakamiego - tytuł nawiązuje do "1984" George'a Orwella; po japońsku wyraz "dziewięć" wymawia się jak angielskie Q, a q nawiązuje do słowa "question" - pytanie. Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki -...

Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej. Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.

Marlena | 2013-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Niby kompletnie nie moja bajka czytelnicza - równoległe światy? Literatura japońska? Dwa przeplatające się ze sobą wątki fabularne? Nie, to nie dla mnie. A jednak coś sprawiło, że przeczytałam do końca, ba, mam już nawet na biurku kolejny tom!
Uwielbiam książki, które nie pasują do starannie wypracowanego wzorca, podług którego dobieram lektury, a mimo to w jakiś sposób mnie przyciągają. To wielka sztuka przyciągnąć i zatrzymać miłośników całkiem innego rodzaju literatury.

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-22
Przeczytana: 21 marca 2015

"Miał gwałtowny kilkakrotny wytrysk w ustach kochanki. Ona przyjęła do ust całe jego nasienie..."
"Starszy brat i wujek... Dotykali mnie tam, kazali sobie lizać fiutki..."
/710 i 749 w numeracji całości I tomu do 790/

Trzy tomy napisane w latach 2009-2010, a więc 15 lat po swoim apogeum gdy w latach 1994-5, stworzył swoje arcydzieło - "Kronikę ptaka nakrętacza". Jego wysublimowane pisarstwo dostępne dla nielicznych, ustąpiło książce akcji i pornografii, zapewniającej dużą popularność i rzeszę niewybrednych czytelników.

Boleję nad tym, że tak wychwalany przeze mnie Murakami, uległ amerykańskiej modzie, która nastała po upadku pruderii wynikającej z protestanckiego purytanizmu, wskutek czego tamtejsi "literaci" nurzają się w prostackim, wulgarnym seksie, jak psy spuszczone z łańcucha. Proszę porównać literaturę amerykańską do schyłku XX wieku z obecną i ...

Izabela | 2010-12-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz, książka wciągnęła mnie w takim stopniu, żebym przegapiła swój przystanek i pojechała dalej :)
Moje doświadczenie z Murakamim jest niewielkie, bo do tej pory czytałam tylko "Po zmierzchu" i tamta książka nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia jak opisywana dzisiaj "1Q84"

Książka podzielona jest na rozdziały opisujące życie Aomame i Tengo.

Aomame to dziewczyna niezwykła... na codzień instruktorka sztuk walki, a po godzinach morderczyni z zasadami. Jej postać bardzo skojarzyła mi się w Lisbeth Salander, pewnie dlatego że Aomame "pozbywała się" mężczyzn, którzy nienawidzili kobiet i wyrządzali im krzywdę, a to wszystko na zlecenie pewnej tajemniczej starszej pani. Aomame jest osobą raczej samotną. Czas spędza pracując i od czasu do czasu uprawiając sex z przypadkowymi partnerami

Tengo z kolei, to geniusz matematyczny i początkujący pisarz. Człowiek wszechstronnie uzdolniony, który wykłada matematykę na kursach przygotowawczych, w wolnym czasie pisze...

książek: 1954
Strega | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Haruki Murakami idealnie łączy rzeczywistość z fantazją, tworząc równolegle światy i intrygującą fabułę.

W pierwszym tomie "1Q84" poznajemy na przemian historię Aomame i Tengo. Ona jest instruktorką szuk walki i morderczynią, on - wykładowcą matematyki i początkującym pisarzem. W tej części możemy jedynie domyślać się, że już się kiedyś spotkali i pewnie znów się spotkają, ale by to potwierdzić, trzeba sięgnąć do kolejnych tomów.

Gdzieś na początku książki pojawia się taki cytat:
" jak się zrobi coś takiego, to potem sceny życia codziennego...mogą wyglądać troszeczkę inaczej.....więc proszę się nie dać zwieść pozorom. Rzeczywistość jest zawsze tylko jedna"
Ten cytat wydaje się mieć duże znaczenie i na tyle wzbudził moją ciekawość, że z pewnością przeczytam ciąg dalszy.

| 2015-11-26
ZARAZA | 2014-10-03
Przeczytana: październik 2014

Bardzo ciekawa i intrygująca powieść. Poznajmy dwoje bohaterów, których losy pozornie wydają się zupełnie nie mające ze sobą nic wspólnego. Bardzo podobało mi się, że autor bardzo wnikliwie opisał tą dwójkę, dzięki czemu bardzo dobrze mogła ich poznać. Powieść ma własny nie powtarzalny klimat, czyta się lekko i przyjemnie. Czasami bywało nużąco, bo tak naprawdę czytając ten pierwszy tom, niecałe 500 stron, miałam wrażenie, jakby czytała tylko wstęp do całości. Niemniej pisarz bardzo intryguje, zaciekawia i oczekuję, że w drugim tomie będzie się działo więcej. Polecam

Wkp | 2016-10-27

ROK 1984 WG MURAKAMIEGO

Spotkałem się z najróżniejszymi określeniami Murakamiego – także z zarzutem, że to taki japoński Paulo Coelho. Po tym ostatnim zacząłem się nieco obawiać jego twórczości, bo cokolwiek o Coelho by nie mówić, jest to jeden z najbardziej przecenianych pisarzy w historii; autor o ciekawych pomysłach, ale bardzo prostym wykonaniu, w którym zatraca się głębia i jakość. Na szczęści „1Q84” okazało się bardzo udaną, nieoczywistą opowieścią do tego bardzo dobrze podaną w wersji audio.

Tokio roku 1984, ale roku dalekiego od tego, który znaliśmy. To on staje się scenerią dla dwóch osób pozornie ze sobą niezwiązanych. Oboje są w okolicach trzydziestki, oboje także żyją we wspomnianym mieście, ale to praktycznie jedyne, co mają wspólnego. Co zatem ich dzieli? Właściwie wszystko, także płeć. Ona, Aomame, uczy sztuk walki, fascynuje się akupunkturą, a w międzyczasie morduje ludzi wymierzając im własną sprawiedliwość, przekonana przy okazji, że żyje w alternatywnym...

Grzegorz Jagosz | 2011-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Myślę, że specjalnie Murakamiego reklamować i polecać nie trzeba. To taki japoński czarodziej literatury. Tworzy światy, które pochłaniają człowieka bez reszty. Pisze tak, że nie sposób odłożyć książki. Oczywiście są fragmenty, do których można się przyczepić, ale to nie umniejsza całości książki. Czekam co dalej z niecierpliwością.

"A przynajmniej książka musi mieć coś, czego ja nie potrafię do końca zrozumieć. Bo wiesz, ja wśród powieści najbardziej cenię te, których nie mogę do końca zrozumieć. To, co potrafię zrozumieć, ani trochę mnie nie interesuje. To oczywiste, nie?"*
Ależ tak.

* Haruki Murakami, "1Q84", tłum.Anna Zielińska-Elliott, Muza S.A., 2010,

| 2010-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2010

Do zapoznania się z twórczością japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego w dużej mierze zachęciły mnie recenzje ukazujące się na blogu Futbolowej. Czytywałam je regularnie i w pewnym momencie postanowiłam przekonać się na własnej skórze, czy i na mnie autor powieści takich jak: "Na południe od granicy, na zachód od słońca", czy też "Wszystkie boże dzieci tańczą" rozkocha mnie w sobie do granic możliwości. Do całego przedsięwzięcia podeszłam z dużym entuzjazmem bowiem w opiniach jeszcze wielu osób odkrywałam niezwykły szacunek do twórczości udostępnianej Molom Książkowym dzięki Wydawnictwu Muza.

Z czystym sumieniem mogę przyznać, że spotkanie z pierwszym tomem lektury "1Q84" zrobiło na mnie pozytywne wrażenie, a Haruki Murakami w moim odczuciu stał się geniuszem w swojej profesji. Autor nie tylko zainteresował mnie opisywanymi przez siebie zdarzeniami ale także nie pozwolił na to abym chociaż na chwilę zaprzestała śledzenia losów Aomame i Tengo. Poświęciłam tej dwójce większość...

Aria | 2011-01-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Każda książka Murakamiego zaskakuje. Jest inna, ciekawa i oryginalna, całkowicie odmienna od wszystkiego, co czytało się do tej pory. A gdy coś przez cały czas jest inne, staje się takie samo. Ale i z tej rutyny doskonałości wybrnął japoński pisarz, bo w powieści „1Q84” Murakami przeszedł samego siebie.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście tytuł. Dziwny, pokręcony i nie wiadomo z czym go zjeść. Co oznacza? Po pierwsze, pozdrowienia dla Orwella. Po drugie, angielska literka Q (ang. Question) w języku japońskim brzmi tak samo jak liczba 9. Po trzecie, sami przeczytacie!

W Japonii powieść „1Q84” pojawiła się w 2009 i w ciągu jednego dnia cały nakład został wykupiony. Intrygujące, prawda? Jak dla mnie, nie można było wybrać lepszego tematu na książkę: młody pisarz i zawodowa morderczyni. Uczta!

Podobnie jak „Koniec świata i Hard-boiled wonderland”, „1Q84” rozbija się na dwie paralelne historie. Z jednej strony mamy Tengo, młodego pisarza, który dąży do wydania własnej...