Neuropsychologia kliniczna Walsha

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Walsh'a Neuropsychology. A Clinical Approach
978-83-600-8302-4
mrrru

Obaj autorzy, prof. Kevin Walsh, neuropsycholog o światowej sławie i współautor, David Darby, neurolog, specjalista w zakresie neurologii behawioralnej i technik neuroobrazowania, związani są z Uniwersytetem w Melbourne. Reprezentują jednak sposób wnioskowania diagnostycznego bliski psychologom polskim, w dużej mierze zbliżony do koncepcji Aleksandra Łurii. Zaczynają od rysu historycznego – rozwój neuropsychologii jako odrębnej dyscypliny, przechodzą do podstawowych wiadomości z zakresu anatomii i neurologii, a następnie rzetelnie omawiają budowę anatomiczną, funkcje i zaburzenia powstające przy uszkodzeniu poszczególnych płatów mózgu i śródmózgowia.
Osobno omawiają problematykę asymetrii półkulowej i skutków uszkodzenia połączeń międzypółkulowych. Ostatnie dwa rozdziały poświęcono diagnozie neuropsychologicznej i dziedzinom nauki zajmującym się związkiem między mózgiem a zachowaniem człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem roli neuropsychologii klinicznej.

marqo | 2013-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2013

Książka bardzo dobrze napisana zawiera kompendium wiedzy z zakresu neuropsychologii jej zarys historyczny, podstawowe wiadomości z zakresu anatomii i neurologii, funkcje i zaburzenia powstałe przy uszkodzeniu mózgu oraz diagnozę. Wszystkie te wiadomości poprzedzone są zdjęciami i przykładami pacjentów.

msiwiec03 | 2016-02-10
jolene | 2015-04-24