Okładka książki Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko Tobie Marc Goodman
Marc Goodman Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Future Crimes: Everything Is Connected, Everyone Is Vulnerable and What We Can Do About It
Helion
2016-02-08
2016-02-08
Michał Lipa
informatyka hacking bezpieczeństwo sieci

Pozycja raczej dla totalnych laików sfery internetowej i bezpieczeństwa w sieci.

Pomimo, że zawodowo nie jestem w żaden sposób związany z IT, nie ma w tej lekturze nic odkrywczego lub zaskakującego, a niektóre tematy jak choćby sieć TOR opisane są w sposób zbyt ogólny, a wręcz powiedziałbym niedbały.

Jakbym ją przeczytał z 5-10 lat temu, to bym pomyślał, że gość głupoty pisze, a w obecnych czasach i z tym co się dzieje wokół to czytając tą książkę miałem lekki smutek, że jest to sama prawda i w zbliżających się latach będzie tylko gorzej. Niby idziemy do przodu bardzo szybko, a jednak cofamy się i gdy juz roboty/drony i sztuczna inteligencja będzie nas otaczać z każdej strony to będziemy chylić sie ku upadkowi, już nigdy nic nie będzie takie samo, książka uświadamia niestety wizję przyszłego świata, która się ziści czy to za 5 czy za 20 lat, ale tak będzie, cóż... Dobrze tez uświadamia nawet świadomych użytkowników jak się zabezpieczać w sieci i na co zwracać uwagę, co robić, a czego nie robić, mimo że momentami wydaje się odjechana, to jak przeczytałem całość to uważam tę książkę za wartościową lekturę i polecam. ;)

Książka obowiązkowa dla każdego. Niby człowiek był świadom wielu zjawisk w niej zawartych, ale niesamowicie otwiera oczy na ogrom i przerażającą różnorodność działalności przestępczej, popełnianej za pośrednictwem internetu. Napisana bardzo przystępnie, więc mknie się przez nią, jak Król Darknetu po stałym łączu :D

Zbrodnie są znane od dawien dawna na całym świecie. Wraz z ewolucją człowieka, ewoluowały również formy dokonywania przestępstw. W jaki sposób dokonuje się ich w czasach teraźniejszych? Jak będą one wyglądać w bardzo niedalekiej przyszłości? No i najważniejsze pytanie, jak bardzo my sami jesteśmy na nie podatni?

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, komputera i dostępu do Internetu. To przez sieć załatwiamy wiele spraw związanych z codziennym życiem. Płacimy rachunki, robimy zakupy czy udzielamy się towarzysko poprzez portale społecznościowe. Często nie zdajemy sobie sprawy ze sposobów narażania się na ataki teraźniejszych kryminalistów – cyberprzestępców. Okazuje się, że nawet najlepsze programy antywirusowe zatrzymują tylko 5% nowo tworzonego złośliwego oprogramowania.

Niestety również nasze dane są notorycznie wykorzystywane przez korporacje, w zamian za korzystanie z darmowych usług. Przykładowo produkty Google analizują zebrane informacje, następnie sprzedają je reklamodawcom, którzy to dostosowują reklamy do naszych aktualnych „potrzeb”. Na domiar złego takie praktyki stają się chlebem powszednim gigantów działających w zinformatyzowanym świecie.

Nowoczesne technologie niosą ze sobą nie tylko sprzęt i oprogramowanie, ale również sposoby inwigilacji każdego podłączonego użytkownika. W wielu krajach istnieją oddziały wojskowe składające się ze specjalistów potrafiących zdobywać w legalny i nielegalny sposób potrzebne informacje. Zdarzają się nawet kradzieże własności intelektualnej, a w tym projektów i kodów źródłowych przez konkurujące ze sobą firmy.

Marc Goodman, autor książki „Zbrodnie przyszłości” to autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa. Współpracował on z FBI i Interpolem. Jest również założycielem Future Crimes Institute w Dolinie Krzemowej. Zagłębia się on w pogranicze nauki i bezpieczeństwa, okrywa rodzące się niebezpieczeństwa i zwalcza ciemną stronę technologii.

Okładka książki „Zbrodnie Przyszłości” jest bardzo stonowana. Przedstawia ona obrazek futurystycznych gadżetów co ładnie nawiązuje do tematyki. Tekst został podzielony na trzy części, a każda z nich na rozdziały. Informacje zawarte w książce są obszernie opisane, przez co książka liczy 500 stron.

Osobiście brakuje mi przedstawienia odrobiny szczegółów technicznych wykorzystywanych przy opisywanych zabiegach. Uważam, że ten tytuł warto przeczytać, chociażby po to, aby zrozumieć obecne możliwości pozwalające na wydobycie od nas poufnych informacji.

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, komputera i...

Spodziewałem się że autor zawarł w książce swoje przepowiednie przyszłości. I tu największe zaskoczenie. My już żyjemy w tej przyszłości. Autor nie musi niczego specjalnego przewidywać. Technologia już jest wykorzystywana przeciw nam, a książka ta jest zbiorem wydarzeń, które miały już miejsce. Niektóre z nich są naprawdę przerażające, a książka została wydana 5 lat temu - w 2015 roku. Polecam tę lekturę nie tylko osobom zainteresowanym cyberbezpieczeństwem, ale każdej osobie korzystającej z technologi, czyli prawie każdemu człowiekowi żyjącemu w tym świecie.

Jedną gwiazdkę odejmuję za to że książka została wydana w formacie dosyć niewygodnym do czytania, a niektóre rozdziały są za długie, przez co książkę czyta się dosyć mozolnie.

Każdy powinien uważnie przeczytać tę książkę.

Każdy powinien uważnie przeczytać tę książkę.

Świetna książka, polecam każdemu.

Świetna książka, polecam każdemu.

Świetna książka dla podjaranych hackowaniem, a także dla tych, którzy chcą być świadomi, że wszystko może zostać zhackowane.

Autor zabiera nas na wycieczkę do ciemnej strony internetu, uświadamia dlaczego dla Google jesteśmy produktem a nie klientem, podaje przykłady jak instytucje rządowe i zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują przeciwko nam informacje które sami dobrowolnie udostępniliśmy w sieci, wyjaśnia dlaczego w Internet of Things, gdzie wszystko jest ze sobą połączone, hackerzy mają ułatwiony dostęp do naszych wrażliwych danych, podaje nawet przykładowe aplikacje przez nich stosowane.

Według Goodmana nie jesteśmy w stanie przed tym uciec. Możemy się jedynie bronić.

Są zdania, które ciężko czyta się i też są drobne literówki. Oceniając całą książkę, to jest bardzo dobra i dobrze opisuje zagrożenia z sieci.

Obowiązkowa pozycja dla mieszkańca współczesnej cywilizacji - ,,globalnej wioski". Przewodnik po meandrach wyzwań, szans oraz towarzyszących im zagrożeń cyfrowej rzeczywistości, która otacza użytkowników nowoczesnych wytworów nauki i techniki. Koniecznie warto sięgnąć i się zapoznać.

• Do kupienia
  • EBOOK