Morderstwo w zaułku

Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Cykl: Herkules Poirot (tom 18) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Murder in the Mews
Patrycja

Herkules Poirot jest bohaterem wszystkich czterech opowiadań tomu. Morderstwo w zaułku – mało wiarygodne samobójstwo, a może jednak morderstwo? Niewiarygodna kradzież – kto chciał skompromitować lorda, kradnąc dokumenty państwowe? Lustro nieboszczyka – kto zabił ekscentrycznego arystokratę? Trójkąt na Rodos – czemu służą wieloramienne trójkąty wielomałżeńskie? Wnioski są dwa. Pierwszy: nie...

Wnioski są dwa. Pierwszy: nie ma faktów oczywistych. Drugi: każdy fakt może zyskać nową interpretację. A drwina z „małych szarych komórek” Herkulesa Poirot nikomu nie ujdzie na sucho.

źródło opisu: http://www.agathachristiekolekcja.pl/ksiazki/morde...(?)

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl/ksiazki/morde...»

PABLOPAN | 2016-03-04
Przeczytana: 20 lutego 2016

Ostatnią rzeczą, którą mógłbym sobie wyobrazić jest Herkules Poirot rozwalony na plażowym kocyku. A jednak! Christie po raz kolejny udało się mnie zaskoczyć. Oczywiście próżno oczekiwać po genialnym detektywie promenowania w kąpielówkach - biedaczek smaży się w promieniach słonecznych ubrany w biały, letni garnitur :) Pobyt na wczasach nie przeszkadza mu jednak w rozwiązaniu kolejnej zagadki kryminalnej. To właśnie "Trójkąt na Rodos" spodobał mi się najbardziej spośród czterech opowiadań w tomiku. Pozostałe też trzymają fason. Nawet jeżeli Christie podoba mi się bardziej w powieściach, to tym razem dałem się oczarować czterem intrygującym historiom. Do połknięcia w jeden wieczór. Zdecydowanie polecam!

Dominika | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Samobójstwo, kradzież i dwa morderstwa - to hasła przewodnie czterech luźnych opowiadań z Herkulesem Poirotem. W żadnej sprawie nie zbliżyłam się do prawdy, porażka na całej linii, w przeciwieństwie do pewnego małego człowieka. :D Wolę czytać Agathę Christie w powieściach, ale i tak było nieźle.

"Morderstwo w zaułku" - Poirot został prorokiem przyszłej zbrodni? Morderstwo upozorowane na samobójstwo? Co kryło się w tajemniczym neseserze? Dużo pytań, na każde z nich nasz detektyw z chęcią odpowie. Najpierw musi tylko trochę pomyśleć i... voila! :D

"Niewiarygodna kradzież" - szkoda, że nie wpadłam na najprostsze i najbanalniejsze rozwiązanie, ale tak to bywa. Tutaj najbardziej mi na tym zależało. Niestety porażka. :D

"Lustro nieboszczyka" - wiedziałam, że lustro jest wskazówką i samobójstwo jest z pozoru, ale tylko tyle. Reszty śladów nie mogłam uporządkować. Dla mnie chaos. Osoba sprawcy i wyjaśnienie mogą być, ale mnie nie satysfakcjonują.

"Trójkąt na Rodos" -...

Agacha | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Świetna, jak wszystkie książki Królowej Kryminału. Wszystko byłoby dobrze, lecz niestety, w trakcie czytania ostatniego opowiadania zobaczyłam tę właśnie historię w tv. Poznałam więc rozwiązanie zagadki, a do tego w trakcie lektury, cały czas miałam przed oczami sceny z filmu. Oczywiście nie obyło się bez porównań. Książkowa wersja bardziej mi odpowiada, a poza tym stwierdzam po raz kolejny, że lepiej najpierw czytać książkę, a potem ewentualnie zobaczyć to na ekranie.

Monique | 2015-10-08

Zbiór 4 opowiadań. Czyta się miło i przyjemnie.
Niestety moje doświadczenie z twórczością królowej kryminału nie jest jeszcze dostatecznie duże, także nie mogę sprawiedliwie ocenić tej książki.
Dla mnie dosyć interesująca i zaskakująca.
Polecam.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

To zbiór opowiadań, które łączy jedna postać - Hercules Poirot. W tytułowej zagadce mały Belg wraz ze swym przyjacielem, inspektorem Jappem, będzie musiał rozstrzygnąć sprawę mało wiarygodnego samobójstwa. W drugiej opowieści Niewiarygodna kradzież główny bohater odpowie na pytanie, kto chciał skompromitować lorda, kradnąc dokumenty państwowe? W Lustrze nieboszczyka, opowiadaniu liczącym sto stron, przenosimy się do domu bogatego, lecz nieco ekscentrycznego arystokraty. Natomiast w ostatnim i najkrótszym opowiadaniu Trójkąt na Rodos dowiemy się, do czego może doprowadzić fascynacja zamężną kobietą.

Książka przepełniona jest niesamowitymi opowieściami, obfitującymi w nagłe zwroty wydarzeń. Wszystko się może zdarzyć. Każda historia ma drugie dno, które jest mało widoczne, a o którym dowiemy się dzięki bystremu umysłowi małego Belga.

Niewątpliwą zaletą jest to, że te opowiadania możemy przeczytać na raz lub możemy sobie zrobić odpoczynek między nimi. To idealne rozwiązanie dla...

Czy to się już robi nudne? NIE!! Agatha Christie nigdy nie jest nudna. Czasami może być tylko ciut mniej zaskakująca, ciut naciągana lub w taki czy inny sposób dla wprawionych w boju ciut przewidywalna. Ale komu to przeszkadza jeśli czyta się z ogromną ciekawością i przyjemnością. Tutaj moją ulubioną zagadką była: Trójkąt na Rodos i przyznam się, że moje przemyślenia szły w dobrym kierunku ... ;)

MakowaPetrova | 2014-11-08

Ostatnie opowiadanie zdecydowanie najlepsze.''Trójkąt na Rodos''. Szybka akcja, najmniej przewidywalne zakończenie.Poirot na Rodos. Hmm, nie mogłam sobie tego wyobrazić :)W dodatku wkroczył między miłosny trójkąt, który od początku niósł śmierć.
''Morderstwo w zaułku''. Śmierć kobiety w Guy Fawkes Night. Idealne warunki na morderstwo w noc fajerwerków i głośnych wybuchów. Poirot wypowiedział te słowa w nieodpowiednią godzinę. Czy kobieta nie mająca wrogów, jednak miała cos na sumieniu?
''Lustro nieboszczyka''. Baronet Gervase Chevenix-Gore poprosił Poirota o pomoc w rozwiązaniu rodzinnego problemu, choć nie do końca można było zrozumieć, o co właściwie chodzi, ponieważ list był tajemniczy i nie jednoznaczny- detektyw zdecydował sie na przyjazd. Jednak, ku zaskoczeniu wszystkich, gospodarz, nie wyszedł na powitanie gościa, ani na rodzinny obiad. Powodem była jego śmierć. Samobójcza?
Co charakteryzowało całość? Wieloznaczność szczegółów i fantastyczyne opisy strojów, krajobrazów i...

"Morderstwo w zaułku" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Christie i nie ukrywam, że jej styl pisania naprawdę mnie urzekł.

Z czterech opowiadań zawartych w tej pozycji najbardziej spodobało mi się chyba "Lustro nieboszczyka", jednak wszystkie wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Myślę, że osoby zaczytujące się w kryminałach nie pogardzą tymi opowiadaniami.

Lilia Światła | 2016-07-18
Przeczytana: 07 lipca 2016

Opowiadania ciekawe, ale wolę jednak dłuższe formy pisane przez Christie - wtedy można dłużej snuć swe domysły na temat mordercy i jego motywu.

Ramzes1988 | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Kolejny zbiór opowiadań o Herkulesie Poirot, nie jest to najsłabsze tego typu wydawnictwo, ale po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że wolę formę powieści.
"Morderstwo w zaułku" to 4 opowiadania, pierwsze dwa uważam, że są słabsze,historia numer 3 i 4 wciągnęły mnie o wiele bardziej, całość oceniam pozytywnie, ale bez porównania lepsze są powieści z małym Belgiem w roli głównej.