Miłość, miłość w Zakopanem

sweeciak sweeciak
26.11.2018
Okładka książki Zakochane Zakopane Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Anna H. Niemczynow, Magda Stachula, Anna Szczypczyńska, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz

Miłość, miłość w Zakopanem... chyba każdy słyszał słowa owej piosenki. Słowa, które idealnie nadają się do podsumowania pozycji „Zakochane Zakopane”, którą oddało w ręce czytelników wydawnictwo Filia. Znajdziemy w nim siedem historii o różnych rodzajach miłości – miłości zaskakującej i przypadkowej, zapomnianej i niespełnionej, wyczekiwanej i rozkwitającej, a także tej zdradzonej i dojrzałej. Wszystko to w otoczeniu przysypanego śniegiem urokliwego Zakopanego, magii świąt i postanowień noworocznych.

W książce „Zakochane Zakopane” spotykamy siedem polskich autorek, które zabiorą nas do Willi pod Jodłami, posadzą w wygodnym fotelu przed kominkiem, zaserwują grzańca i uraczą opowieściami pełnymi emocji, a przede wszystkim miłości. Pierwsza zabierze głos Agnieszka Krawczyk, która w „Małych kłamstwach” potwierdzi, że kłamstwa mają krótkie nogi, a na miłość można wpaść całkiem przypadkiem. Następnie Krystyna Mirek uraczy nas „Wymarzonym upominkiem”, który połączył przez przypadek dwa różne światy. Światy, w których znajdziemy miłość oddaną i tę zapomnianą, a także młodzieńczą i rodzicielską. Kolejną autorką jest Anna H. Niemczynow, która w „Łańcuszku Couego” obdarzy nas pełnym refleksji i przemyśleń opowiadaniem, które chwyta za serce i na długo pozostaje w pamięci.

Pełni zadumy zajrzymy też do świata „Idealnej pary” Magdy Stachuli, która tylko pozornie do idealnych par należy. Czy miłość, w której tkwi zadra zdrady, ma szansę przetrwać, czy może pociągnie za sobą nieprzemyślane czyny? W kolejnym opowiadaniu „Serce z brystolu” Anny Szczypczyńskiej odkryjemy, że stara miłość nie rdzewieje i damy wielkiemu czerwonemu sercu drugą szansę. „Lawiny schodzą nieoczekiwanie” to opowiadanie, w którym Karolina Wilczyńska zafunduje nam lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, w jednym pokoju umieszczając bohaterkę z nowo poznanym mężczyzną. Czy to na pewno skończy się dobrze? Owe historie zakończy w rytmie „Kocham cię, kochanie moje” Magdalena Witkiewicz, ukazując nam miłość dojrzałą i spontaniczną, łączącą to, co połączone powinno być.

„Zakochane Zakopane” to pozycja, która zabierze nas w oprószone śniegiem uliczki Zakopanego i otuli emocjami. Na chwilę oderwie od codziennego rozgardiaszu i pokaże, jak różne mogą być oblicza miłości, ale nie tylko. W opowiadaniach znajdziemy też wiele przemyśleń, które skłonią nas do zadumy i spojrzenia na niektóre problemy inaczej. Uzmysłowią coś, co czasem ucieka. Może nie warto ciągle rozpamiętywać przeszłych zdarzeń, ale zacząć żyć tu i teraz, bo przecież życie mamy tylko jedno. Nie wiemy, co czeka nas za zakrętem, i nawet jeśli teraz jest źle, to nie oznacza, że za jakiś czas nie czeka nas przyjemna niespodzianka, która zmieni nasze życie.

Siedem autorek, siedem różnych historii i siedem stylów, które łączą tylko dwie rzeczy: Willa pod Jodłami i miłość. Jedne z nich mogą podobać się bardziej, inne mniej, ale w całości stanowią naprawdę udany zbiór opowiadań. I tak jak miłość sprowadziła bohaterów do owego pensjonatu w Zakopanem, tak i ta pozycja wprowadzi was w miły nastrój, który tylko doda uroku zbliżającym się świętom. Myślę, że jest to pozycja, po którą warto sięgnąć, może i wy zdecydujecie się kiedyś na pobyt w Zakopanem, gdzie miłość chodzi ulicami...

Agnieszka Zwolska-Szydłowska