Księga labiryntu

Okładka książki Księga labiryntu Paolo Santarcangeli
Okładka książki Księga labiryntu
Paolo Santarcangeli Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Złota Seria Literatury Popularnonaukowej sztuka
sztuka
Złota Seria Literatury Popularnonaukowej
Il libro dei labirinti
Wiedza Powszechna
1982-01-01
1982-01-01
832140278X
Ignacy Bukowski
historia sztuki sztuka filozofia labirynt etnologia archeologia historia

Z pewnością labirynt to jeden z najciekawszych symboli w dziejach ludzkiej cywilizacji. W naszym kręgu kulturowym kojarzymy go przede wszystkim z mitem kreteńskim: Minosem, Dedalem, Minotaurem, Tezeuszem i Ariadną, ale Santarcangeli pięknie pokazuje, że także w cywilizacjach niemających pojęcia o greckim micie labirynt odgrywał niemałą rolę. Autor opowiada w tej książce o bardzo wielu różnych labiryntach: tych rysowanych przez ludzi pierwotnych, tych charakteryzujących archaiczną kulturę czasów historycznych, tych znajdywanych w gotyckich katedrach, wreszcie tych wykorzystywanych we współczesnej psychologii. Wiele tu skakania po bardzo różnych dziedzinach, hipotez niemożliwych do udowodnienia. Brak tej książce jakiejś ściśle przestrzeganej zasady kompozycyjnej: skoki między kontynentami i epokami są miejscami zbyt duże. Tym, co najbardziej przykuło moją uwagę, była sugestia łącząca mit kreteński z mitem trojańskim, które w średniowiecznej Europie jakoś dziwnie zlały się ze sobą właśnie w motywie labiryntu. Rozważania na temat tematu labiryntu w świecie współczesnym trochę mnie natomiast znużyły (dotyczy to np. opisów kilkunastoletnich badań na myszach laboratoryjnych). Wolałbym przeczytać książkę, która jest dokładniejszym ujęciem jednego, bardziej szczegółowego aspektu dotyczącego motywu labiryntu. Ale ta jest jaka jest, każdy pewnie znajdzie w niej i coś ciekawego i coś nużącego.

Tomasz Babnis

• Antropologia
  • K.materialna/dizajn/architektura/sztuka/k.masowa
  • W mojej biblioteczce
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać BIBLIOTEKA

Dodaj cytat z książki Księga labiryntu