To, co zostaje

2007-01-01
978-83-60159-34-7
Joanna Studzińska
powieść angielska literatura angielska 1990

Będę pamiętać tę historię, bo pozwala wspaniałe eksplorować świat uczuć.
Każdy człowiek tworzy własną rzeczywistość - składa się na nią jego historia, perspektywa, doświadczenia i ciało. Zdarzenia mogą zostawiać trwałe ślady.
Warto.

Będę pamiętać tę historię, bo pozwala wspaniałe eksplorować świat uczuć.
Warto.

"Czasami zdarza się najgorsze. To jest więcej niż tylko ból. Najgorsze jest wtedy, kiedy ktoś zadaje ci ból. Najgorsze jest cierpieć, bo ktoś inny tak postanowił. Widzieć, że jego rozkosz rośnie proporcjonalnie do twojego cierpienia."

Chloe i Nick są zwyczajnym małżeństwem. Wprawdzie przez lata oddalili się od siebie, ale wciąż się kochają, nie zdradzają, mają plany. Kiedy zdarza się nagle coś niewyobrażalnego, zmienia się wszystko - ona już tylko wegetuje, on - ucieka, znika, niezdolny do poradzenia sobie z tym cierpieniem, które ją dotknęło.

Ciężka, mocna książka, momentami aż naturalistyczna. Pięknie napisana, ale czasem wzbudzała we mnie jakiś opór, niesmak, uczucie ohydy. I wzburzenie... Że można odejść, zostawić osobę złamaną, skrzywdzoną, przy której przysięgało się wytrwać, być na dobre i złe. Czym to tłumaczyć - słabością, egoizmem? Nick poddał się swojemu bólowi - i odciął się od cierpienia Chloe. Nie zważając na to, że tego cierpienia jeszcze jej przysporzył.

"Od kiedy skończyła się przyszłość, przemoc wciąż wydawała się prawdopodobna."

Chloe oddala się od życia, bliskich, a Nick ucieka jeszcze dalej, dosłownie i w przenośni, pogrążając się w autodestrukcyjnych zachowaniach, ulegając przemocy, tak jakby chciał wymierzyć sobie karę.

Nawet przed tym tragicznym wydarzeniem miłość Chloe i Nicka opisana jest w sposób pozbawiony choćby odrobiny romantyzmu. Sama brutalna proza życia. To zdecydowanie nie jest książka o romantycznej miłości, wszelkie subtelne wyobrażenia rozbija w pył.

Ta powieść pozbawia też nadziei, że istnieje miłość, która przetrwa każdą próbę, wszelkie ciosy od losu. Pozbawia nadziei, że miłość okaże się silniejsza niż cierpienie, strach i przemoc. To ja już wolę żyć w złudzeniach i karmić się nadzieją, że nie każdy ucieka, gdy robi się trudno i boleśnie...

Bardzo dobra, inteligentna książka. Ale nie wrócę do niej i trochę żałuję, że ją przeczytałam.

Książka warta uwagi dla dorosłych czytelników. Dla młodzieży będzie zbyt trudna i nudna.

Niebanalna historia miłosna z ciekawym zakończeniem. Rzecz także o odpowiedzialności i poczuciu winy. Momentami kapkę przegadana, ale w ogólnym rozrachunku książka godna uwagi.

Mocna.

Mocna.

Niesamowita książka. Obudziła we mnie uczucia, o których dawno zapomniałam. Jest w niej ogrom emocji, najróżniejszych. Wulgarność dodaje pikanterii, miłość odbiega od tradycyjnego modelu uczucia, do którego przywykliśmy. Zwięzła i niesamowita, wracałam do niej wiele razy...

• Nie więcej niż raz
  • Psychopaci. Zbrodnia