Drugi bazar chemiczny

Okładka książki Drugi bazar chemiczny Stefan Sękowski
Okładka książki Drugi bazar chemiczny
Stefan Sękowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
830202631X
Tagi:
chemia woda mleko zanieczyszczenia papier kwas korozja witamina
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Młody Technik, nr 12/2008 Stanisław Bajtlik, Jerzy Chmielewski, Alvar Hansen, Wisława Karolewska, Piotr Kawalerowicz, Adam Łowicki, Sergiusz Mitin, Krzysztof Orliński, Zdzisław Podbielski, Redakcja magazynu Młody Technik, Stefan Sękowski, Tomasz Sowiński (fizyk), Michał Szurek, Kazimierz Topór
Ocena 2,0
Młody Technik,... Stanisław Bajtlik,&...
Okładka książki Młody Technik, nr 5/1988 Włodzimierz Augustyniak, Jan Barczyk, Jerzy Borkowski, Andrzej Drzewiński, Adam M. Grzymała, Henryk Hollender, Jerzy Klawiński, Eugeniusz Koczorowski, Sławomir Kostyra, Adrian Kozanecki, Karol Latta, Jerzy Mikołajczak, Jacek Nowicki, Jadwiga Orzechowska, Jan Palt, Zdzisław Podbielski, Redakcja magazynu Młody Technik, Zofia Rokita, Stefan Sękowski, Marek Szczepański, Michał Szurek, Jan Tarczyński, Roland Wacławek, Paweł Wójcik, Leszek Wojnar, Stefan Zbudniewek, Krzysztof Zięcina
Ocena 0,0
Młody Technik,... Włodzimierz Augusty...
Okładka książki Młody Technik, nr 7/1986 Jan Barczyk, Katarzyna Blinowska, Jerzy Borkowski, Jacek Ciesielski, Józef Cypel, Mariusz Czubek, Robert Czyżewski, Zbigniew Gałęcki, Piotr Górski (inżynieria), Adam M. Grzymała, Jerzy Klawiński, Marek Kordos, Jan Królikowski, Maciej Lubnauer, Jacek Nowicki, Jerzy Pietrzyk, Zbigniew Pietrzykowski, Zdzisław Podbielski, Adam Polanowski, Redakcja magazynu Młody Technik, Stefan Sękowski, Michał Szurek, Roland Wacławek, Jerzy Wasilewski, Jarosław Wedler, Paweł Wójcik, Grzegorz Zalot, Krzysztof Zięcina, Józef Zieliński
Ocena 5,0
Młody Technik,... Jan Barczyk, Katarz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
97
42

Na półkach: ,

Trochę dziecinnie napisana, ale może to przez to, że dorwałam ją dopiero w liceum.

Trochę dziecinnie napisana, ale może to przez to, że dorwałam ją dopiero w liceum.

Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Niepozorny i treściwy, choć nieco już wiekowy (1987) „Drugi bazar chemiczny” stanowić może gratkę dla miłośników tej bez wątpienia fascynującej gałęzi nauki jaką jest chemia doświadczalna. Nie jest to podręcznik akademicki, nie są to też tablice wypełnione wzorami reakcji, lecz raczej przystępnie napisane opracowanie dotyczące wybranych zagadnień z tej dziedziny. W tomie tym autor skupił się na sprawach codziennych: wodzie, mleku, papierze, witaminie C czy korozji. Ze wszystkimi tymi zjawiskami ma się nieustannie styczność, więc wydają się dosyć oczywiste, ale już ich naukowa natura może nie być do końca znana. Prowadzeni przez kolejne rozdziały porządkujące wiedzę o wspomnianych zagadnieniach oraz biorąc udział w eksperymentach (wiele do własnego wykonania w warunkach domowych) poznajemy bliżej charakter opisywanych substancji, a jeśli weźmie się przy tym pod uwagę potoczysty język i styl pisania Stefana Sękowskiego to książka okaże się być po prostu świetna.
Oględziny papieru (przy wykorzystaniu kartek z zeszytów),otrzymywanie serwatki (tak, z mleka),badanie poziomu cukru w różnych produktach, sposób pochłaniania nieprzyjemnych zapachów w lodówce przez proszek do pieczenia, kontrola stężenia kwasu mlekowego w mięśniach (dodać należy – bezinwazyjna) czy usuwanie kamienia z użyciem octu – to musi się podobać każdemu, kogo interesuje otaczający go świat i chce sięgać dalej niż tylko sucha wiedza książkowa.

Wady? Niestety tak. Po pierwsze, niemal trzydzieści lat od wydania „Bazaru chemicznego” robi swoje i przy obecnym tempie rozwoju niemal wszystkie przedstawione doświadczenia są do odnalezienia w Sieci w wersji prostszej, bardziej przejrzystej i ogólnie atrakcyjniejszej. Druga sprawa to język. Autor stara się jak może wyłożyć wszystko zrozumiale, lecz i tak nie unikniemy zapisów reakcji analitycznych, wzorów strukturalnych czy formuł matematycznych. Niby nie jest to nic niezwykłego – wszak nie można rozmawiać o zderzaczu hadronów LHC nie mając wcześniej pojęcia o relatywistycznym ujęciu prędkości – ale z pewnością ogranicza to liczbę czytelników. I wreszcie trzecia sprawa, chyba najważniejsza. Dla kogo właściwie została napisana ta książka? Owszem, część eksperymentów jesteśmy w stanie wykonać sami (czasem z marszu, czasem trzeba nieco zainwestować),ale gros doświadczeń wymaga sprzętu, materiałów i najlepiej oddzielnego pokoju albo garażu, gdzie można spokojnie wytrącać np. kwasy. Nie wspominając już o elektrolizie, gdzie dziwne węglowodoro-podobne związki traktujemy napięciem 20-30V, co teoretycznie mieści się w zakresie bezpiecznego woltażu, ale ciągle jest to jednak pewne ryzyko. Autor pisał chyba naprawdę dla pasjonatów, którzy – rodem z Ameryki – mają własne amatorskie laboratoria, a potem idą na MIT i robią karierę.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Drugi bazar chemiczny” czyta się bardzo dobrze, wstawki matematyczno-fizyczne nie są tak znowu straszne (wystarczy wiedza na poziomie trzyletniego kursu ze szkoły średniej),a ogrom ciekawostek, różnych niuansów i wniosków do jakich można dzięki własnym badaniom dojść (w końcu nic nie sprawia takiej frajdy jak własnoręczne wykonanie czegoś) w pełni rekompensuje zniszczone kilka sztućców, dwa zasilacze, kilka litrów różnych płynów i nadpalony stół, do czego udało mi się już doprowadzić.

Niepozorny i treściwy, choć nieco już wiekowy (1987) „Drugi bazar chemiczny” stanowić może gratkę dla miłośników tej bez wątpienia fascynującej gałęzi nauki jaką jest chemia doświadczalna. Nie jest to podręcznik akademicki, nie są to też tablice wypełnione wzorami reakcji, lecz raczej przystępnie napisane opracowanie dotyczące wybranych zagadnień z tej dziedziny. W tomie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
30

Na półkach: , , ,

Książeczka dla miłośników i pasjonatów chemii oraz domowych doświadczeń :) Faajna... jak wszystkie książki Sękowskiego :)

Książeczka dla miłośników i pasjonatów chemii oraz domowych doświadczeń :) Faajna... jak wszystkie książki Sękowskiego :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15
  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    5
  • A1) -- ULUBIONE
    1
  • Duży regał
    1
  • Chemia
    1
  • TEMAT: Nauki przyrodnicze
    1
  • Na półce
    1
  • Naukowe
    1
  • TEMAT: Nauki ścisłe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drugi bazar chemiczny


Podobne książki

Przeczytaj także