Łajdak na Giełdzie

83-87014-11-7
Krzysztof Środa
maklerstwo przestępczość gospodarcza banki

Świetna historia.
Polecam także film z 1999 z Ewanem McGregorem w roli Nicka Leesona.
Historia lubi się powtarzać.
Chciwość doprowadziła do upadku Barings, kryzysu w 2008 i niedawnego upadku Silicon Valley Bank.
Świat się zmienia ale psychka ludzka nie.
To czego nie było w filmie to wyjaśnienie jak władze angielskie zignorowały gotowoć Nicka do zeznawania w Anglii bo mogłoby to zaszkodzić ludziom z Barings oraz audytorom i robiły wszystko, żeby Leeson był sądzony w Singapurze. Dopieły swego

Świetna historia.
Polecam także film z 1999 z Ewanem McGregorem w roli Nicka Leesona.
Historia lubi się powtarzać.
Świat się zmienia ale psychka ludzka nie.

Pasjonująca historia o tym jak jeden facet zatopił najstarszy bank inwestycyjny z UK. Historia tym bardziej ciekawa, że opowiedziana z fotela głównego bohatera czyli Nicka Lessona. Narastająca dramturgia powoduje, że podczas czytania sam miałem sciśnięty żołądek oczekując na kulminacyjny moment. Książka godna polecenia nawet ludziom, którzy nie interesują się finansami.

Książka ukazuje obraz dealing roomu jakiego już nigdzie na świecie nie znajdziemy. Współczesne ograniczenia w postaci lawiny przepisów, kontroli dostępu i autoryzacji, badań audytorów i specjalistów od compliance byłyby niewyobrażalne dla Leesona tamtych czasów. Dużą odpowiedzialność powierzono 25-latkowi, złotemu dziecku. Wszystko wydawało się iść dobrze, do czasu ... Kawał historii i to z lekkim chichotem - po wyjściu z więzienia Leeson zarobił jeszcze sporo pieniędzy na udzielaniu wywiadów i wystąpieniach konferencyjnych o swojej działalności :)

Tą opowieść warto przeczytać z dwóch powodów. Po pierwsze, aby się dowiedzieć jak funkcjonują lub raczej funkcjonowały banki inwestycyjne i jak funkcjonował rynek instrumentów pochodnych w Singapurze. Po drugie z uwagi na opowieść o młodym człowieku, jego rozterkach i upadku Baringsa opisanej z jego punktu widzenia.

Bardzo mądra książka.
Ciekawe życie człowieka który "zjadł zęby" na giełdzie.
Wszystko co powinno się wiedzieć o rynkach futures.
Bardzo polecam!!!

Bardzo mądra książka.
Ciekawe życie człowieka który "zjadł zęby" na giełdzie.
Wszystko co powinno się wiedzieć o rynkach futures.
Bardzo polecam!!!

• Rynki finansowe
  • Biografie
  • Fakt reportaż
  • Finanse do przeczytania, do nauki
  • Nie mam
  • Finanse