USA

Okładka książki USA Terry Deary
Okładka książki USA
Terry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strrraszna Historia
The USA
Egmont Polska
2002-01-01
2002-01-01
Małgorzata Fabianowska
historia USA

Jak zwykle u Terry’ego Deary’ego dużo czarnego humoru. Autor ukazuje jak brutalne były początki istnienia USA a także rozwoju tego kraju, który nie wahał się wytępić rdzennych mieszkańców Ameryki. Wiele ciekawostek np. o prezydentach USA czy historiach rodem z westernów czy czasu prohibicji najbardziej zapadły mi w pamięci.

Są momenty!!! Krrrwawe!!! Troszkę barrrrdzo strrrrraszna, momentami jeszcze baarrrdziej 😁

Specjalistą w opisie czadowej historrrii niezmiennie pozostaje Terry Deary, polecam całą serię, którą pochłoniecie w jedną noc, nadwerężając zmachane śmiechem mięśnie skośne brzucha 😁😁😁😜

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serrrdecznie polecam młodym i nieco starrrszym!
Można powiększyć wiedzę o historrryczne fakty i kontekst, jednocześnie mając rrrewelacyjną rrrozrywkę. Czego chcieć więcej?

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do...

Fajna pozycja, dzięki niej dowiedziałem się coś niecoś o historii USA :D

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Fajna pozycja, dzięki niej dowiedziałem się coś niecoś o historii USA :D

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Historia kryje w sobie wiele tajemnic. Zwłaszcza ta odległa i dotycząca ludów, które wygięły. Tak jest w przypadku Inków, których kultura nas z jednej strony zachwyca, a z drugiej przeraża, a kolejne odkrycia wprowadzają w zdumienie. Ciągłe badania, wykopaliska, analizy tekstów, które dotrwały do naszych czasów pozwalają nam zbudować obraz tej wymarłej kultury i stają się bazą wyjściową dla książek przybliżających nam tajniki dawnych cywilizacji mającą związek z Polską (o tym niestety w książce nie ma, ponieważ autor nie jest Polakiem, ale warto sobie poszukać).
Z takiej wiedzy korzysta Terry Deary znany z interesujących, mrożących krew w żyłach i zaskakujących historycznych książek dla młodzieży. Autor bardzo chętnie sięga po mroczne, tajemnicze i często przemilczane na lekcjach historii wydarzenia, przerabia na lekką, nieco tabloidową formę i za jej pomocą podsuwa czytelnikom sporą dawkę informacji zachęcając, aby zgłębiali wiedzę, poszerzali ją ponad to, co znajdą w zwykłym podręczniku szkolnym, a w razie niepewności złośliwie zadawali pytania nauczycielom (taka zemsta za wszystkie podchwytliwe pytania zadawane przez nauczycieli).
Słynący z ponad trzydziestu ciekawych publikacji przemycających sporo informacji o naszej przeszłości Terry Deary dzieli się z młodymi czytelnikami swoją pasją, którą rozwijał równolegle do pracy zawodowej (aktor, dyrektor teatru i nauczyciel teatralny). W jego publikacjach przebija chęć podzielenia się zdobytą z danej tematyki wiedzą. I jest to naprawdę solidna dawka historii okraszonej wieloma ciekawostkami, quizami, rebusami, ożywiona śmiesznymi komiksami.
Nim wejdziemy w świat dawnych plemion dowiemy się bardzo ważnej i przydatnej w szkole rzeczy: „czego boją się nauczyciele?” (czyli coś, o czym wcześniej wspominałam i co starsi czytelnicy znają ze „Sposobu na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego). Ta metoda na uniknięcie pytania i nakłonienia nauczyciela do opowiadania oczywiście dotyczy wszystkich nauczycieli, a nie tylko tych przekazujących nudne daty i zadających podchwytliwe pytania. Inspiracją mogą być interesujące książki Terry’ego Deary’ego, w których nie ma miejsca na nudę. Nie znaczy to, że nie ma dat. One są, aby pokazać usytuowanie wydarzeń w czasie. Za to nie ma pod nimi żadnych nudnych, nic niemówiących nam hasełek tylko historia trzymająca w napięciu, pełne dramatów ludzkie historie, niezwykłe obrządki, tajemnice życia społecznego, sekrety kuchni, gospodarka oparta na troskliwym rozdysponowaniu dóbr oraz polityka antyseparatystyczna.
Całość bardzo przystępna, podzielona na niedługie rozdziały, z przemycającymi wiedzę ilustracjami oraz komiksami autorstwa Martina Browna, ciekawostkami w ramkach, fragmentami tekstów pozwalających zrozumieć omawiane zjawiska i codzienność ludzi w określonej epoce.

Dla dzieci z pewnością ciekawa forma przedstawienia historii. Dużo quizów, rysunków, informacji podanych w lekkiej formie. Rozumiem również, że założeniem serii ,,Strrraszna historia" jest pokazanie tego strasznego oblicza przeszłości ale opieranie się tylko na takich informacjach i prezentowanie jedynie groteski i absurdów również prowadzi do demonizacji i fałszowania faktów.

Skrócona historia USA podana w lekkiej i zabawnej formie. Autor zachowuje chronologię i opisuje najważniejsze (najbardziej istotne wg. niego) wydarzenia. Przeważa tu forma krótka, okraszona zabawnym rysunkiem. Uzupełnieniem wydarzeń historycznych są charakterystyki kilku najważniejszych postaci w historii USA - przedstawionych również w formie "rozrywkowej" - czasem nie dowiemy się kiedy się urodził, zmarł i co zrobił ale dowiemy się za to, jakie zabawne wydarzenia miały miejsce z jego udziałem. Generalnie większość informacji ma charakter ciekawostkowy - przydatne są bardziej do pochwalenia się w towarzystwie lub też do użycia w jakimś quizie. Ale może to jest metoda by uczyć historii?
Książkę czyta się bardzo szybko, można się sporo z niej dowiedzieć, poukładać sobie wydarzenia chronologicznie. Tekstu nie ma tu dużo - sporą część wypełniają rysuneczki komiksowe. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić to fakt, iż autor miejscami poświęca zbyt dużo uwagi mało istotnym postaciom lub wydarzeniom. Traci na tym trochę tempo czytania.

W sposób humorystyczny ukazana historia USA.
USA: czasy Kolumba, osadnicy, niewolnicy, rewolucje, Indianie, poezja, gorączka złota, wojna domowa, gry i zabawy, prezydenci, najsłynniejsi mordercy i morderczynie, Dziki Zachód, prohibicja,

W sposób humorystyczny ukazana historia USA.

• Strrraszna historia
  • Chcę mieć