Mr Perfect

2002-01-01
Elżbieta Zawadowska-Kittel
Perfect

Cóż.
Jest kilka książek, które stanowią dla mnie wyzwanie. Których rzeczywiście obawiam się, głównie ze względu na obraz jaki sobie wytworzyłam po czytaniu komentarzy, uwag i wtrętów na forum, ale i w innych internetowych miejscach też. Tak było i z tą książką. Byłam święcie przekonana, rękę na pieniek z zamkniętymi oczami bym położyła, że to książka nurtu – lekko, fajnie, przyjemnie, dużo sexu, mega facet, humor tryskający z każdej dziury, gigantyczne pokłady testosteronu i no masa gorącego ciała, do którego tak cudnie można wzdychać co chwila. Och, Sam… Ten Sam… No Sam…
I co?
Jak ktoś czytał tę książkę, to wie, że nic bardziej mylnego.
I wszystko, wszystko jest nie tak. Nie tak.
I chciałabym w tym miejscu powiedzieć, że chwała za to tym, co czuwają nad inteligencją książek. Wielka chwała.
Może nie jest to książka wybitna. Może nie wniesie niesamowitych doznań w życie czytelnika. Może nawet nie doprowadzi do poważnej wymiany intelektualnej, ale ciężko przejść wobec niej obojętnie. To dobry kawałek oszukańczej literatury. Zapowiada się lekko i przyjemnie, a w dalszej części okazuje się nader bolesna i przerażająca.
W skrócie, to historia czterech kobiet, które podczas piątkowego obiadu, ustalają listę 10 cech idealnego faceta, a potem ponoszą konsekwencję tego, wydawać by się mogło bardzo zabawnego czynu. Bo nie dość, że z dnia na dzień stają się gwiazdami mediów, to równie szybko stają się celem ataku. Brutalnym atakiem, w wyniku którego dwie z nich giną, a jedna ledwo uchodzi z życiem.
Nie tego się spodziewałam.
Pokazane są fantastyczne kobiety, które szukają swojego miejsca we współczesnym świecie. W różny sposób: w nieudanym do końca małżeństwie, w samotności, przy boku faceta który jest dobry w łóżku i świetnie tańczy, lub w zawieszeniu bardziej w nadziei na coś dobrego, niż w czasie tego dobrego. Pracują w jednej firmie, szanują się, lubią spędzać ze sobą czas. Tworzą grupkę przyjaciółek cieszących się czasem spędzanym wspólnie. Troszczą się o siebie i wygłupiają. I jeden z tych wygłupów wpędza ich w kłopoty.
To pewnie książka ku przestrodze – jak coś wydawać by się mogło tak mało ważnego, mało znaczącego może sprawić, że w przeciągu kilku dni, świat stanie na głowie, a miejsca pełnego bezpieczeństwa, zaczną straszyć i przerażać.
Przyznam, że nie do końca potrafię napisać o relacjach damsko-męskich. To znaczy, pewnie, że Sam.. Och, Sam… Cóż, Sam… i tak dalej. A i sama bohaterka jest cudna, z niesamowicie ciętym językiem, zabawna, odważna i prawa. Ale to dla mnie, przynajmniej na razie, jedynie tło tej opowieści.
Cudny jest ich związek, choć tak szybki, tak tematyczny wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Namiętność bijąca z każdego spojrzenia, i sceny w deszczu i jego wściekłość na nią, i jej na niego, i małżeństwo, a raczej jego propozycja. Fajnie.
W treści – szybko, zdecydowanie, bez chwili zawahania. Przyznam, że nie spodziewałam się takiego rozstrzygnięcia. Może dlatego, że samo zaskoczenie tematem (jest co więcej oprócz Boga Sama?) wbiło mnie w fotel i czytałam, czytałam, zaskoczona, zaciekawiona i jeszcze raz zaskoczona.
Podobało mi się. Może nawet bardzo.
I Sam mi się podobał, ale równie mocno Jaine. Równie dobrze można byłoby się w niej zakochać.
To był bardzo dobrze spędzony czas. Zdecydowanie nie stracony. Zdecydowanie do zapamiętania.

Cóż.

Okładka kompletnie nie sugeruje, co kryje się w środku. Jest lekka, zabawna, taka jak książka na początku. Jednak wszystko się zmienia w zatrważającym tempie. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Nic na to nie wskazywało. No dobra, są wtrącenia o Corinie, ale jego sprawa wydaje się być tylko ciekawym urozmaiceniem, a on sam jedynie nieszkodliwym szaleńcem, który nie doprowadzi do niczego przerażającego.
W życiu bym się nie domysliła dalszych losów Marci i Luny. Okropne. Jeszcze Marci mogę zrozumieć i zaszufladkować jako kompletnie nieoczekiwany zwrot akcji. Wszyscy byli w szoku. Ale w przypadku Luny doprowadzenie do takiej sytuacji jest już głupotą.
Po wydarzeniach dotyczących Marci, możnaby już podjąć pewne środki ostrożności.
Jakim cudem pozwolono jej dalej mieszkać samotnie? Czy jej przyjaciele naprawdę byli aż takimi idiotami? No cóż, owszem byli.
Ale ciężko się z tym pogodzić.
No i kolejność mogłaby być odwrotna bo wówczas, dzięki Samowi udałoby się czemuś zapobiec.
Dziwne jest także podejście Janie i T.J do sprawy. Za szybko po wydarzeniach są w stanie żartować. Za szybko potrafią się skupić na innych sprawach.
Pominąwszy już moje osobiste preferencje co do lektury, książka jest bardzo interesująca. Autorka umie podtrzymać uwagę czytelnika, a to co dzieje się w książce, z każdą stroną zaskakuje.

To naprawde trzeba przeczytać!

To naprawde trzeba przeczytać!

Napisana w lekkim stylu, a jednak pojawia się zbrodnia trochę tę przyjemną atmosferę mrożąca. Bardzo wciąga, chociaż jest to typowe "babskie czytadło". Damskie tematy, przyjaźń, budzący się powoli romans, pełen pożądania oraz zagadkowy morderca - jak dla mnie połączenie idealne.

Ten opis mówi w sumie wszystko.Może poza faktem,że sąsiadem Jaine jest pewien upierdliwy gbur,podejrzanie wyglądający i wydzierający się na nią przy każdym spotkaniu.Ona nie pozostaje mu dłużna.Okazuje się ,że po pierwsze sąsiad jest policjantem,a po drugie wcale nie wygląda tak źle.Rano,po prysznicu,na golasa.Tak go właśnie zobaczyła Jaine pewnego dnia,przez okno własnej kuchni.I od tego dnia nie potrafiła opanować rąk,własnego podniecenia i nieopanowanego ślinotoku,gdy tylko widziała Sama. On zresztą też nie zostaje obojętny
Pierwsza część książki to właściwie tylko i wyłącznie przekomarzanki głównych bohaterów i próby utrzymania własnych rąk przy sobie,a nie na seksownym sąsiedzie/sąsiadce.Było gorąco
Później robi się trochę mroczniej.
Przyjaciółki Jaine i ona sama staja się ofiarą początkowo prześladowania ze strony nieznanej osoby,a później dwie z nich giną.Sprawa się zagęszcza,nie wiadomo kto jest sprawcą...

Książka świetna,dawno się tak dobrze nie bawiłam przy lekturze.Po pierwsze dużo śmiechu,po drugie super emocje i chemia między bohaterami,po trzecie wreszcie kryminał...
Mr Perfekt nr 1-w sumie Sam aż tak idealny nie jest,choć niewiele mu brakuje.W każdym razie staje się ideałem Jaine.
Mr Perfekt nr 2-staje się dla niej koszmarem.I potencjalnym mordercą.Szczerze mówiąc byłam zdziwiona tożsamością tej właśnie osoby.Podejrzewałam kogoś innego.Oczywiście sposób wychowania Corin-Leah mógłby tu być jakimś wytłumaczeniem.
Cóż jeszcze mogę powiedzieć? Świetna książka dla mnie,a strasznie długo mi zeszło zanim się za nią zabrałam.Dawno miałam pomysł,żeby ją przeczytać,ale zawsze odkładałam na później.I pewnie długo jeszcze bym zwlekała ... A naprawdę warto było się za książkę wziąć.

Strasznie durnowata książka. Tak jak ktoś napisał wcześniej - to takie pomieszanie harlekina z kryminałem czy nawet lekkim thrillerem (w sumie to ten kryminał zaczyna się dopiero gdzieś w połowie),postacie są sztuczne i papierowe, zadzierzgnięcie akcji jest nieprawdopodobne i rozdmuchane, a jej reszta - przewidywalna.
Książka wypełniona jest stereotypami różnego rodzaju, mnie najbardziej irytowały te damsko-męskie. Poczucie jest humoru drętwe i nieoryginalne, nie zaśmiałam się ani razu, a tu bohaterowie co i rusz pokładają się ze śmiechu.

Naprawę szkoda czasu, ja przeczytałam w czasie przeziębienia, które uziemiło mnie w domu, a akurat tą książkę wypożyczyłam wcześniej z biblioteki, oczekując zupełnie czegoś innego.

Książka wypełniona jest stereotypami różnego rodzaju,...

Baardzo fajna książka. Nie myślałam, że rozkręci się w taki kryminał! Bardzo wciągająca, po zaczęciu byłam tak ciekawa ciągu dalszego, że kolejne kartki przewijały się przez moje palce w zawrotnym tempie :) Polecam!

Nudziłam się czytając tę książkę. Odniosłam wrażenie jakbym czytała harlequina.
Wymiana zdań pomiędzy dwójką głównych bohaterów zabawna, ale od początku książka jest przewidywalna choć może rozwiązanie zagadki kryminalnej nie było tak oczywiste jak cała reszta.
Książka jest romantyczna i zawiera też wątek kryminalny.
Jaine, to główna bohaterka tej książki, która wraz ze swoimi trzema przyjaciółkami w przypływie dobrej zabawy, tworzy listę cech, które według nich miałby spełniać idealny mężczyzna. Mr Perfekt. I niestety lista zaczyna przysparzać im wielu kłopotów, które okażą się tragiczne w skutkach.
Nie zaintrygowała mnie ta książka.

Nudziłam się czytając tę książkę. Odniosłam wrażenie jakbym czytała harlequina.
Książka jest romantyczna i zawiera też wątek kryminalny.
Jaine, to główna bohaterka tej książki, która wraz ze...

Jedna z lepszych pozycji Pani Howard. Polecam za ciekawą fabułę, nietuzinkowe postacie, humor i dialogi.
Słowem warto sięgnąć i przeczytać. Trochę akcji, przyprawione fajnym romansem z przystojnymi bohaterami na deser.

Ogólnie podchodzilam z rezerwa do książki z działu literatury dla kobiet. Ale muszę przyznac ze to bylo ciekawe. Pierwsza połowa to komedia w stylu Bridget Jones. A druga połowa to thriller.
Historia,, która powinna doczekac sie ekranizacji

Historia,, która powinna doczekac sie ekranizacji