Kolczaste łzy

2024-02-14
2021-07-06
Jan Kraśko
kryminał thriller lgbt

Sprawnie napisane sensacyjne czytadło z wątkami LGBTQ (nienachalnymi, ale istotnymi).
Kilka zabawnych dialogów, poza tym dość przeciętne - dobrze nadaje się na film lub serial nie najwyższej klasy, ale i nie szmiry.
Zauważalny zamysł "dydaktyczny". Ale prawda zwykle jest banalna.

Zauważalny zamysł "dydaktyczny". Ale prawda zwykle jest banalna.

Powieść o mścicielach, którzy poprzez zemstę próbują odkupić swoje winy. Bardzo fajnie sportretowane postacie, naprawdę trudno ich nie lubić a zatem kibicujemy im, trzymamy kciuki, żeby się udało, choć katastrofa wisi nad nimi cały czas. Świetna jako powieść sensacyjna, gdzie krew się leje gęsto, ale jest się też z czego pośmiać, pojawiają się nawet łzy.

Ciekawa książka, dobrze się czytało, fajne zakończenie.

Ciekawa książka, dobrze się czytało, fajne zakończenie.

Motyw zemsty w powieści. Czytał*ś powieść z takim motywem?

„Obaj myśleli, że orientację seksualną da się jakoś wytłumaczyć. A to nie prawda.
Po prostu jest się tym, kim się jest”.

Kolczaste łzy. S.A. Cosby
@wydawnictwo_agora
Przekład: Jan Kraśko

Historia dwóch ojców, którzy po morderstwie swoich homoseksualnych synów będących parą, postanawiają się zemścić. Ojcowie, byli skazańcy, których łączy wiele ale też wiele ich dzieli m.in. różnice kulturowe i światopoglądowe.

„Kolczaste łzy” to powieść sensacyjna, momentami brutalna, przełamująca pewne stereotypy. To powieść którą wciąga pod pierwszej strony i trzyma napięcie do ostatniej. Historia o krwawej zemście ale i o przemianach i dążeniach do pojednania z własnymi demonami przeszłości. Autor w powieści porusza ważne tematy takie jak rasizm, homofobia, tęsknota, strata czy brak zrozumienia wzbudzając w czytelniku intensywne emocje.
Czytając dobrze się bawiłam, gdyż autor obdarzył niezwykłym humorem swoich bohaterów. W powieści można też znaleźć głębsze myśli autora skłaniające do przemyśleń.

Tragigroteska z makabrą w tle. Nietypowa literatura jak dla mnie, nieschematyczna, współczesna i bardzo oryginalna. Zaskakuje i pozostaje w czytelniku na dłużej. (może momentami przeszkadzać tłumaczenie)

Motyw zemsty w powieści. Czytał*ś powieść z takim motywem?

Po prostu jest się tym, kim się jest”.

Kolczaste łzy. S.A. Cosby
@wydawnictwo_agora
Przekład: Jan Kraśko

Audiobook.
Pochłonąłem dziś na słuchawkach całą tą powieść i szczerze to mam mieszane odczucia, hm koncept na zbrodnie i zemstę bardzo oklepany a właściwsze słowo to może przeorany 10 tysięcy razy, okej może to kryminał ale oczekuję więcej wyobraźni od danego autora a do Reachera też tej książce było daleko... Po wyrywkowym przeczytaniu opisu fabuły stwierdziłem że to jest to i muszę to odsłuchać a lektor był naprawdę super i to było dużym plusem bo jeśli chodzi o treść to czuję się lekko rozczarowany.... Hm, cóż raczej nie będzie to autor do którego chętnie wrócę.....

Audiobook.

Okładka bardzo przyciągająca, trochę obawiałam się przytłoczenia tematem homoseksualizmu, ale nic z tych rzeczy. Przede wszystkim jest to mocny thriller gangsterski, taki bardziej filmowy, bez subtelności, w drugiej warstwie to opowieść o zemście i żałobie. Dwóch ojców, jeden czarny, były przestępca, który ze wszystkich sił stara się żyć normalnie, rozwija swoją firmę i biały, alkoholik mieszkający w przyczepie, życiowy nieudacznik, jednoczą siły aby znaleźć mordercę swoich synów którzy wzięli ślub i stworzyli rodzinę. A jeszcze głębiej Kolczaste łzy opowiadają o rasizmie, nietolerancji i przełamywaniu stereotypów, o tym jak trudno jest wyjść ze swojej bańki i zaakceptować odmienność, której nie rozumiemy i też o tym, że miłość do naszych dzieci jest ważniejsza od tego jak postrzegają ich inni ludzie. Warto też zwrócić uwagę na piękną więź jaka zawiązała się między oboma mężczyznami, pomimo tak wielu różnic. Bardzo dobra książka.

Dotarłem do dość wczesnego momentu, w którym dowiedziałem się, że dwaj zmarli (jeden czarny, drugi biały) byli tatusiami wnuczki głównego bohatera.
Wystarczy mi Netflixa w telewizorze. W książkach nie trzeba tych bzdur.

Wystarczy mi Netflixa w telewizorze. W książkach nie trzeba tych bzdur.

Dydaktyczne mordobicie.

Klasyczne mieszane uczucia. Wątki sensacyjne i poniekąd obyczajowe (relacje międzyludzkie) były świetne - sam punkt wyjścia, bohaterowie, motyw zemsty - cymes, jak filmy sensacyjne z lat '90, jak Lee Child w najwyższej formie. Wątki pozafabularne - edukacyjne - sytuacja Afroamerykanów na południu USA jest do bólu toporny i męczący - jakby ktoś poprosił Chat GPT o napisanie powieści z uwzględnieniem potrzeb przyszłej adaptacji na Netflixie, chociaż z tej całej dydaktycznej paplaniny wynikła niesamowicie udana scena dyskusji czarnoskórego Ike z barmanem z gejowskiego baru, ogólnie jednak Cosby to nie Steinbeck, który świetnie uchwycił rasizm panujący na południu w Podróżach z Charleyem, ani Spike Lee, który w Green booku również świetnie to pokazał.

Wielki minus dla Agory za tłumaczenie i redakcję powieści - przekładanie dosłownie angielskich zwrotów, które po polsku nie mają sensu (co to jest "syndrom miejskiej myszki"?) i brzydkie zdania w stylu "Ike omal od razu go nie zastrzelił", kwiatki jak motocykl taranujący auto osobowe doprowadzając je do dachowania, to norma w Kolczastych łzach, a wystarczyło na przykład wejść w Google, żeby sprawdzić, że Bronco to żaden motocykl a olbrzymi model samochodu Forda...

W każdym razie czyta się fajnie.

Dydaktyczne mordobicie.

Nudna, naiwna, przewidywalna...

Nudna, naiwna, przewidywalna...

Historia miłości ojców do synów. Miłości trudnej i nieuświadomionej. Gniew, wyrzeczenie się dzieci, brak zrozumienia... , wszystko to przerwane przez jeden tragiczny, nieodwracalny moment po którym zostaje już tylko czarna dziura albo odkupienie. Zachwyciła mnie ta pozycja, ponieważ opowiada o inności (a ta nie musi być tylko LGBTQ). O tym, jak nie rozumiemy i odrzucamy, o tym, jak ważniejsze jest przyzwyczajenie niż zrozumienie i ile przez to tracimy. Polecam serdecznie

• Literatura piękna
  • Do kupienia
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Kolczaste łzy