Kopciuszek

Okładka książki Kopciuszek Małgorzata Strzałkowska
Okładka książki Kopciuszek
Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 9) bajki
24 str. 24 min.
bajki
Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 9)
Hachette Polska
2023-03-14
2016-10-26
24 min.
Kopciuszek bal bajka baśń kolekcja Disney

Okładka książki O żółwiu, który chciał spać Roberto Aliaga, Alessandra Cimatoribus
O żółwiu, któ... Roberto Aliaga, Ale...
Okładka książki Wścibscy Dorota Gellner, Beata Zdęba
Wścibscy Dorota Gellner, Bea...
Okładka książki Nieustraszony strach na wróble Maria Giemza, Grzegorz Majchrowski
Nieustraszony ... Maria Giemza, Grzeg...

2041

Książka „Kopciuszek” Małgorzaty Strzałkowskiej zabiera nas do dziewiątego tomu cyklu Disney’a Złota Kolekcja Bajek wydanego przez Hachette.
Cała seria została wydana w twardej oprawie, robi wrażenie nie tylko na małych czytelnikach. Kolekcja została wydana z okazji 100 – lecia Disney’a.
„Kopciuszek” opowiada nam o dziewczynie, która była źle traktowana przez swoją macochę i przyrodnie siostry. Ciężko pracując zasłużyła na swój lepszy los. Oczywiście pomogły jej magiczne sztuczki i czary. Wymarzony książę przyjechał z pantofelkiem, który pasował na stopę przyszłej wybranki serca.
Książeczka bardzo podobała się dziewczynkom, które z chęcią rysowały własne ilustracje do przeczytanej historii.

Historia długiej wędrówki Kopciuszka od zapracowanego, niedocenianego a wręcz wykorzystywanego kocmołucha do pięknej, wartościowej i pokornej księżniczki pokazuje, jak praca popłaca. Kopciuszek pokazuje, jak ważna jest praca i wiara w lepsze jutro mimo niesprzyjających i niezapowiadających się na to okoliczności. Historia Kopciuszka pokazuje, że każdy zasługuje na miłość, przy czym jak najbardziej zawsze warto pozostawać sobą, bez oszustw i kłamstw.

W moim odczuciu historia ta jest nieco infantylna, a w rzeczywistości niemożliwa ze względu na udział magicznych sztuczek i czarów. Zastanawia mnie również to, na podstawie tego, jak przedstawia to książka, w jaki sposób książę tak szybko zadecydował o pojęciu Kopciuszka za żonę na podstawie jednego kryterium, szklanego bucika. Co by było, jeśli pantofelek pasowałby na inną kobiecą stopę? Czy na tyle książę był nieświadomy wyglądu dziewczyny, że od pantofelka zależał wybór przyszłej panny młodej?
Choć dla mnie ta bajka jest nieco niepoważna i jakoś mnie się fabuła nie klei, tak doceniam zbudowanie osobowości Kopciuszka i jego wewnętrznej przemiany.

Sama z miłą chęcią zaczęłam czytać całą serię. Uwielbiam bajki, tym bardziej te z przekazem.
Do samej serii mam lekkie "ale" :( nie jest ona zrobiona na szóstkę! Strasznie oszczędzają na kartach, niektóre historię są opisywane "na szybko". Wystarczy, że dodali by z 3 kartki, a historia nie była by tak na odwal opisana. W końcu o ile więcej fabuły można zmieścić na sześciu kartach.

• Złota Kolekcja Bajek Disneya
  • Przeczytane z dzieckiem