Powrotny z Wrocławia

Initium
2022-04-27
2022-04-27
kryminał Wrocław tajemnica kłamstwo samobójstwo rodzina PRL historia rodzinna

Nieuleczalnie chora Anna dowiaduje się, że jej brat, który ostatnie lata spędził na wózku inwalidzkim popełnił samobójstwo. Wraca do kraju, by pomóc w przygotowaniu pogrzebu i dowiaduje się, że rodzice w zamian za opłacenie ośrodka dla syna, podpisali umowę darowizny na dom. Anna nie wierzy w samobójczą śmierć brata. W poszukiwaniu prawdy pomaga jej dawna przyjaciółka z czasów liceum.

Jest to kryminał raczej przeciętny. Czyta się raz lepiej, raz gorzej. Brakuje napięcia, które powoduje, że czytanie tej książki zajęło mi trochę czasu.

Jeśli chodzi o pozytywy. Bohaterowie są dosyć konkretnie zarysowani. Tak, że zawsze wiadomo kto jest kim i czego można oczekiwać. Nie wiadomo za to, kto jest czyją rodziną, ale sami zobaczycie przy czytaniu :)

Wciągnęło , ciekawie czasem bez polotu ale całość pozycji przyjemna

Wciągnęło , ciekawie czasem bez polotu ale całość pozycji przyjemna

O jejku! Brakowało tylko, by któraś z kobiecych postaci okazała się nieślubnym synem papieża, po tranzycji... Z początku czytało się nieźle, ale jak zaczęły wychodzić te totalnie absurdalne wyjaśnienia i "zwroty akcji"... Wyjaśnienie jednego z morderstw tak komiczne (niezamierzenie),że naprawdę nie dało się nie roześmiać... No jednak nie... Nie polecam nikomu, kto lubi choć odrobinkę inteligentną rozrywkę...

Od czego by tu zacząć… Nieuleczalnie chora Anna otrzymuje telefon od rodziców, że jej brat, który ostatnie lata spędził na wózku inwalidzkim popełnił samobójstwo. Po powrocie dowiaduje się, że rodzice w zamian za opłacenie ośrodka dla syna, podpisali umowę, iż po jego śmierci przekażą darczyńcy dom. Anna nie wierzy w samobójczą śmierć brata, próbuje wyjaśnić tą sprawę razem z przyjaciółką z liceum… I okazuje się, że dalej dzieje się tylko więcej… każdy ma coś na sumieniu. Mamy księdza, któremu do wzorowego kapłana dużo brakuje, molestowaną Ukrainkę, chorą psychicznie córkę sąsiadki, która oddała syna do adopcji, bo ojciec nie chciał go uznać, przedsiębiorcę, który mści się za rodziców, żonę Araba, byłą przyjaciółkę Anny, zakochaną w jej bracie, przemoc w rodzinie - molestowaną Ukrainkę, dziwne zaginięcia i pomylone wyniki badań, nieprawdziwe tożsamości… No… sporo tego, ale jakoś dało się to wszystko połączyć. Zakończenie może być zaskakujące, zwłaszcza postawa Doris, ale najbardziej irytująca jest postawa rodziców Anny. Intrygi, spiski, zmowy i tajemnice…

Bardzo mi się podobało. Dużo intryg i ciekawe zakończenie. Jedna z lepszych pozycji w tym roku.

Oh tak, jakaż to była przyjemna lektura. I rasowy kryminał i trochę historii i trochę love story. Wszystko w przyjemnych, wciągających dawkach. Serdecznie polecam fanom gatunku i Wrocławia.

Nie jest to najlepszy kryminał, jaki czytałam, ale książka mnie wciągnęła i byłam ciekawa jej zakończenia.

trzyma w napięciu

trzyma w napięciu

"Powrotny z Wrocławia"
Anna Geier dowiaduje się o śmierci swojego niepełnosprawnego brata. Policja szybko stwierdza, że było to samobójstwo. Gdy Anna wraca do rodzinnego domu, dowiaduje się, że rodzice zastawili swój dom, by sfinansować dożywotnią opiekę nad chorym synem. Bardzo szybko po śmierci Marka o dom upomina się tajemnicza Fundacja "Jutro" i nowy właściciel nieruchomości. Na pogrzebie zjawia się także stara przyjaciółka Anny, Dorota, która całe życie kochała się w Marku, ale wydarzenia pokazały, że ich miłość nie mogła dojść do skutku. Chce wraz ze swoją dawną przyjaciółką dowiedzieć się, co się dokładnie stało w sprawie tajemniczej śmierci Marka, a także ochronić rodziców Anny przed stratą domu.
Z każdą stroną wchodzimy w dalszą intrygę, pojawiają się kolejne niewyjaśnione zgony i zaginięcia. Na światło dzienne wychodzą kolejne ciekawe powiązania. W książce podobają mi się też przeskoki czasowe, dzięki czemu możemy zrozumieć, co się wydarzyło teraz, a co działo się 50 lat temu.
Cała fabuła jest bardzo ciekawa, częste zwroty akcji nie pozwalają nam się oderwać od książki.
Bardzo polecam "Powrotny z Wrocławia" - spędzicie przy nim kawałek dobrego czasu.

"Powrotny z Wrocławia"

Dużo się tu dzieje, dużo intryg, dużo knowań, krew się leje, mocna sprawa.
Anna dowiaduje się w nocy o śmierci swego brata. Warto dodać że to śmierć samobójcza a brat był niepełnosprawny. Wraca do domu rodzinnego do rodziców aby uczestniczyć w pogrzebie brata gdzie dowiaduje się przypadkiem że dom rodzinny jest sprzedany w dziwny sposób. Dziewczyna postanowiła rozwikłać zagadkę śmierci brata. Pojawiają się obok niej dawni znajomi, dziwni przyjaciele. Warto przeczytać.

Dużo się tu dzieje, dużo intryg, dużo knowań, krew się leje, mocna sprawa.

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane w 2023