Projekt „Nighthawk”

Okładka książki Projekt „Nighthawk” Graham Brown, Clive Cussler
Okładka książki Projekt „Nighthawk”
Graham BrownClive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Kurt Austin (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Kurt Austin (tom 14)
From the NUMA Files #14: Nighthawk (2017)
Amber
2021-01-01
2021-01-01
Jacek Złotnicki, Maciej Pintara
Powieść amerykańska--21 w. technothriller science fiction

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Złoto cara Clive Cussler, Dirk Cussler
Złoto cara Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Piąty kodeks M... Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Skarby grobowców Clive Cussler, Thomas Perry
Skarby grobowców Clive Cussler, Thom...

Jak tu nie lubić Cusslera. Kolejna pełna , akcji , dramatyzmu i humoru część przygód Kurta Austina i jego przyjaciół z NUMA. Wyobraźnia autora przekracza kolejne bariery . Materia i antymateria to tak naprawdę główni bohaterowie tej książki. Sprowadzona z kosmosu przez Amerykanów może doprowadzić do zniszczenia Ziemi. Od czego jest jednak niezawodny Kurt Austin. Mimo absurdalnych pomysłów autora lubię jego książki z powodu stylu pisarza i dynamiki ich akcji .
Literatura na odprężenie.

Uwielbiam książki tego autora. Wszystkie mam w swojej biblioteczce, bo sprawia mi przyjemność ich ponowne czytanie po jakimś czasie. Kocham jego bohaterów: zwłaszcza Dirka Pitta i Ala Giordino, ale kolejny duet im dorównuje - Kurt Austin i Joe Zavala.

W tej części mamy kolejne przygody właśnie Kurta i jego przyjaciela Joego.

I jak zawsze połączenie faktów i fikcji literackiej wciąga czytelnika w przygody bohaterów.

Najnowocześniejszy statek powietrzny, zdolny do lotu na granicy kosmosu, znika nad Pacyfikiem. NSA wzywa na pomoc zespół NUMA, ale Nighthawka szukają również obce kraje - Rosja i Chiny. Zaczyna się wyścig z czasem.

Cussler jak zawsze niezawodny. Zdecydowanie polecam.

W tej części mamy kolejne przygody właśnie Kurta i jego przyjaciela Joego.

I jak zawsze połączenie faktów i fikcji...

Super się zaczytałem , Bardzo dobra przygodówka . Jak zawsze ratują świat od zagłady.
Umiejscowienie Andy. góry i dżungla.
Kilka zadrapań , roztrzaskane samochody z wypożyczalni , bazuki, wybuchowe mosty kolejowe oraz zawalone tunele. Jakby to było mało to na karku mają chińczyków i rosjan.
ALE ....................... wychodzą z opresji bez szwanku .
I to jest piękne bo będą następne odcinki.

Umiejscowienie Andy. góry i dżungla.
ALE ....................... wychodzą z opresji bez szwanku .
I to jest piękne bo...

Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam, gdy na bibliotecznej półce zobaczyłam nowa powieść Clive'a Cusslera. Wprawdzie we współautorstwie z Grahamem Brownem ale w niczym mi to nie przeszkadza. „Projekt 'Nighthawk'” jest 14 tomem przygód Kurta Austina, kolejnego obok Dirka Pitta niezniszczalnego pracownika NUMY.

Tym razem NUMA nie zostanie wciągnięta w poszukiwanie skarbów bądź tajemniczych artefaktów z przeszłości a wręcz przeciwnie. Najnowocześniejszy statek powietrzny, jaki kiedykolwiek zbudowano, zdolny do lotu na granicy kosmosu, znika nad Pacyfikiem. USA wzywa zespół NUMA. Ale Nighthawka szuka też Rosja i Chiny – i nie cofną się przed niczym, by zdobyć najnowszą technologię. Lecz prawdziwą stawką w tej śmiertelnie niebezpiecznej grze jest tajny ładunek samolotu. Jego eksplozja może zetrzeć z powierzchni ziemi całe kontynenty...

Od wysp Galapagos, poprzez południowoamerykańską dżunglę, po lodowate wody legendarnego górskiego jeziora Inków, Kurt Austin i NUMA usiłują zapobiec kataklizmowi. Może się jednak okazać, że uczestniczą w wyścigu, który dla wszystkich zakończy się przegraną...

W trakcie czytania miałam ciągle dziwne wrażenie, że coś takiego już kiedyś gdzieś było. Clive Cussler jest bardzo płodnym pisarzem, więc siłą rzeczy zdarza się mu powtarzać pewne schematy. Skoro się sprawdzają, czemu nie.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się historii pełnej gwałtownych zwrotów akcji, pościgów, strzelanin, dobrego humoru i happy endu. I nie rozczarowałam się. Autor nie traci formy. Tempo wydarzeń nie pozwala się nudzić. A do tego każdy z bohaterów mógł się popisać swoimi umiejętnościami i talentami, dzięki czemu nie była to opowieść tylko jednego z nich.

Powieść nie jest może przesadnie ambitna ale świetnie nadaje się na poprawę humoru. Może też jest nieco słabsza od wcześniejszych powieści Cusslera ale i tak wciąga, pozwalając na kilka godzin zapomnieć o Bożym świecie. Polecam.

Tym razem NUMA nie zostanie wciągnięta w poszukiwanie skarbów...

Po książki Clive Cusslera sięgam już od dawna i zawsze bawię się przy nich świetnie. Tym razem wraz z Grahamem Brownem napisali kolejną część przygód Kurta Austina i całej ferajny jaka występuje z nim. Kiedy tylko zobaczyłem właśnie ją wiedziałem, że muszę przeczytać, spodziewając się po niej dawki przygody, sensacji i szalonych zwrotów akcji. Dlatego chętnie sięga po jego książki nawet napisane nawet wspólnie z innymi autorami, bo nieraz warto przeczytać i dać ponieść się przygodzie.
Podczas sprowadzania na ziemie najnowszego statku powietrznego Nighthawka, zdolnego do lotów na granicy kosmosu natrafiają na problem dotyczący raptownego zniknięcia pojazdu jakie ma miejsce. Zostają do odnalezienia poproszona NUMA, która musi ścigać się z wysłanymi jak oni na poszukiwanie Rosją i Chinami. Państwa nie cofną się przed niczym, aby dostać w swoje ręce najnowsza technologie.

W przypadku otrzymanej pozycji z cyklu Kurta Austina nie mamy poszukiwania skarbów lub ukrytych artefaktów zdolnych zmienić świat. Autorzy wzięli tym razem na tapetę motyw nowej technologii w tej roli statek okołoziemski, który ginie z radarów i do pomocy w jego poszukiwaniach zostaje zwerbowana NUMA wraz z całym zespołem ścigającym się z czasem. Znajdziemy dlatego niezłą dawkę opisów technologicznych podanych w przystępny sposób, ale równocześnie nie na tyle nudnych, żeby przynudzały. Są wkomponowane dobrze i nie przeszkadzały mi cieszyć się z czytania. Oprócz tego znajdziemy zawrotne przygody jakie spotykają bohaterów podczas czytania. Pojawiają się strzelaniny, pościgi, ucieczki, karkołomne wyczyny i czyhające na nich niebezpieczeństwo. Morskie przygody jakie dostałem są opisane dobrze i śledziłem losy bohaterów z ciekawością w czasie ich trwania. Jak w poprzednich książkach autorzy zabierają nas w podróż do różnych miejsc na świecie przenosząc akcję z jednego miejsca na drugie w szybkim tempie. Lądujemy na Wyspach Galapagos, mamy możliwość zwiedzić południowoamerykańską dżunglę i wpadamy z wizytą do kraju Inków, gdzie zaniesie nas wyprawa bohaterów. Poszukiwania idą pełna parą, ale muszą ścigać się z czasem jeśli chodzi o odnalezienie statku powietrznego, bo inne zainteresowane kraje depczą im po piętach. Dlatego znalazło się miejsce na szpiegów i agentów tajnych wywiadowczych służb, którzy stają się przeciwnikami w walce w zdobyciu nowych technologii. W tym przypadku wątek sensacyjny zostaje połączony świetnie z przygodowym tworząc razem wciągającą historie jaką dostałem.
Głównym bohaterem jest Kurt Austin porównywalny do Jamesa Bonda i Indiany Jonesa. Jest postacią dobrze skrojoną i ciekawą pod względem psychologicznym. Ma nonszalancki sposób bycia, z poczuciem humoru, nie przebierający w środkach jeśli ktoś nadepnie mu na odcisk i potrafiący wyjść cało z opresji jakie mają miejsce. Jest bohaterem, którego nie sposób nie polubić i poczuć sympatii do jego postaci. Podczas przygód kibicowałem mu, aby wyszedł cało z kłopotów i dalej działał. Pojawiają się starzy znajomi z poprzednich książek z tego cyklu jak Joe Zavala, Hiram, małżeństwa Trentów i Rudiego. Nie mogło zabraknąć damskiego towarzystwa w osobie Emmy, która jest gotowa do poświęceń dotyczących odnalezienia Nighthawka. Pozostałe postacie występujące w książce na drugim i trzecim planie wypadły dobrze, ale najczęściej mają do odegrania rolę jaką przypisali im autorzy. W zależności od potrzeby są lepiej nakreślone, niektóre tylko pojawiają się na chwile, a inne wypadają nieźle. Sami przeciwnicy jakich dostałem wypadają dobrze, najbardziej z nich główny czarny charakter. Postacie jakie pojawiają się nie są jednowymiarowe, ale dobrze nakreślone. Można do niektórych poczuć nić sympatii albo antypatii w zależności od działań jakie podejmują, lecz nie są nam obojętne. Relacje łączące bohaterów zostały przedstawione dobrze i wypadają ciekawie. Jeśli chodzi o dialogi jakie dostajemy są płynnie napisane i nieraz zabarwione humorem.

Książka Projekt „Nighthawk” to połączenie sensacji, przygody i akcji w jedną całość. Z tego powstała wciągająca historia, która była ciekawa. Nie brakuje w niej nawet intryg i spisków jakie pojawiają się. Nieraz ma się wrażenie prostoty w tym wszystkim i występowania pewnej przewidywalności spowodowanej nieraz przewidzeniem, w którą stronę zostanie poprowadzona opowieść. Same przygody bohaterów śledziłem z ciekawością i trafiało się w nich na szaleńcze momenty i wyczyny bohaterów na morzu, lądzie i nawet w powietrzu. Do wszystkiego dochodzi przewijający się humor obecny w dialogach i nieraz występujący w różnych sytuacjach. Autorzy podzielili historie na kilka wątków dotyczących wyprawy głównych bohaterów, w którym poznajemy ich losy. W osobnym poznajemy działania przeciwników gotowych na wszystko w celu zdobycia Nighthawk. W drugiej części książki zgrabnie połączono wątki ze sobą. Zakończenie jakie dostałem było dobre, lecz trochę nierealne ze względu na pewne rozwiązanie jakie zastosowali autorzy. Akurat podobało mi się, chociaż zapachniało w nim fantastyką.

Sięgając po książkę Projekt „Nighthawk” spodziewałem się otrzymać dobrą powieść przygodowo - sensacyjną i taką dostałem. Napisana została lekkim i przyjemnym stylem jakim posługują się autorzy. Nie ma tutaj miejsca na nudę nawet w obliczu opisów technologicznych, bo wszystkie zostały podane przystępnie i bez zbędnego przynudzenia. Sama historia wciągnęła mnie niesamowicie i nie mogłem oderwać się. Strony przewracałem w szybkim tempie do przodu w celu dowiedzenia się dalszych wydarzeń jakie wydarzą się. W pewnym momencie autorzy postanowili zrobić zwrot akcji, który nawet może zaskoczyć, a dotyczy jednego z bohaterów. Bardzo lubię, a nawet uwielbiam takie powieści przygodowe jakie dostaję od długiego czasu od mojego ulubionego pisarza jakim jest Clive Cusslera. Zapewniają nie tylko odpoczynek po czymś wymagającym, ale można spędzić z nimi miło czas i dobrze się bawić za sprawą przygód bohaterów, zagrożeń jakie na nich czekają, dawki humoru i szybkiej akcji jaką dostajemy. Czyta się wspaniale i jest lekturą przyjemną na kilka wieczorów jakie można przy niej spędzić. W przypadku Projekt „Nighthawk” Wciągająca, dobra i zarazem zapewniająca rozrywkę powieść przygodowa, przy której bawiłem się świetnie. Chętnie sięgnę po kontynuacje lub inne książki Clive Cusslera w niedługim czasie.

Okładka
ziuuu
skąd
moja
moja opinia
Nie najlepsza książka .Pana CC,możnA rzec.Jedna ze słabszych.Za dużo technologii za/.Mało akcji.

Okładka
ziuuu
skąd
moja
moja opinia

Cussler bez wtopy i na równym, właściwym sobie poziomie, chociaż od początku kolaboracji czy ghostwriterowania (jak kto woli) daje się "wymacać" mielizy fabularne, które do tej pory gdzieś znikały w całości książki. Nadal jest to kawał dobrej przygody. Jedyny minus - za szybko się kończy i intrygi coraz bardziej prościutkie, niczym przygody Pana Samochodzika :D

• Clive Cussler
  • Cussler Clive