Sergio Ramelli. Historia, która nadal wzbudza strach

Okładka książki Sergio Ramelli. Historia, która nadal wzbudza strach Andrea Abrizzoni, Giovanni Buttini, Guido Giraudo, Francesco Grillo, Paolo Severgnini
Okładka książki Sergio Ramelli. Historia, która nadal wzbudza strach
2021-11-12
2021-11-12
Katarzyna Specjalska-Szymczak
Sergio Ramelli Lata ołowiu włochy terroryzm czerowne brygady reportaż

Dziś “Sergio Ramelli. Historia, która nadal wzbudza strach” wydana nakładem wydawnictwa Capital, dzięki publicznej zbiórce (także moja w tym zasługa). Książka jest tłumaczeniem reportażu autorstwa 5 włoskich dziennikarzy, którzy po raz pierwszy opublikowali go w 1997 i sprzedał się on w ponad 26 tys. egzemplarzy.

Autorzy na ponad 200 stronach kreślą historię Sergio Ramelliego, jednej z ofiar włoskich “lat ołowiu”, uwzględniając cały kontekst tamtych burzliwych lat, młodość i przedwczesną tytułowego bohatera książki oraz kulisy procesu jego zabójców, który ze sprawiedliwością miał niewiele wspólnego. Na koniec w ostatnim rozdziale można dowiedzieć się więcej na temat upamiętnienia ofiary Sergio w całych Włoszech.

Ogromnym atutem książki jest jej forma i oparcie na źródłach. Bardzo duża część książki zajmują fragmenty gazet (z każdej strony politycznego sporu) relacjonujące tamten czas oraz fragmenty z rozpraw sądowych, zeznania oskarżonych, mowy oskarżycieli, jak i oświadczenia sędziów. Autorzy opisują także dalsze losy wielu osób zamieszanych w sprawę, których znaczna część dziś dalej działa we włoskiej polityce albo jest szanowanymi i majętnymi obywatelami.

Książka okraszona jest przypisami ułatwiającymi odnalezienie się w meandrach włoskiej polityki lat 70’ i 80’, unikatowymi zdjęciami z młodości Sergio, jego pogrzebu czy procesu jego zabójców.

Pozycja ta, poza tym, że jest świetnym reportażem, jest też ciekawym studium opisującym rosnąca atmosferę nienawiści politycznej, która z czasem prowadzi do przemocy skierowanej wobec ludzi, których się nie zna, wie się o nich tylko tyle, że mają przeciwne poglądy. Powtarzając za tytułem pierwszego rozdziału “Zabić faszystę to nie przestępstwo”.

Książka jest warta także uwagi z racji tego, że jest to jedyna książka wydaną po polsku na temat lat ołowiu (poza monografia o recepcji tego okresu w kinematografii).

Podsumowując polecam tę książkę każdemu, kto chciałby lepiej poznać historię Sergio Ramelliego oraz lat ołowiu. Pozycję tę czyta się niemal jednym tchem i faktycznie wzbudza ona strach (pomieszany ze zdumieniem i gniewem),tak jak to zaznaczono w tytule.

Autorzy na ponad 200 stronach kreślą historię Sergio...

Wiedząc, że to prawdziwa historia to podczas czytania na prawdę budzi się strach, przerażenie i smutek. To co spotkało Sergio i jego rodzinę oraz wszystkich ludzi w tamtych czasach to tragedia. Przykre jest jeszcze to, że winni ludzie po latach są na wygodnych posadach.

CIAO SERGIO!!!

CIAO SERGIO!!!

Ta książka jest niezwykła z wielu powodów.
Po pierwsze, sama opisana historia jest tak wstrząsającą, że wydaje się niewiarygodna a jednak jest prawdziwa.
Po drugie, pokazuje niejako "zza kulis" zupełnie nieznany w Polsce okres włoskich "lat ołowiu" i pokazuje mentalność która doprowadziła do eskalacji przemocy a potem terroryzmu.
I w końcu, autorzy zrobili świetną robotę, zbierając wspomnienia matki, fragmenty z akt i wycinki prasowe poświęcone tej historii. Naprawdę warto przeczytać.

Ta książka jest niezwykła z wielu powodów.
I w końcu, autorzy zrobili świetną robotę,...

Świetna książka, choć opisująca tragiczne wydarzenia z lat 70. Rekonstrukcja zdarzeń z samego środka konfliktu, który rozgorzał we Włoszech. Wiele ciekawostek, informacji wbijających w fotel, po których włos jeży się na głowie. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów historii.

• Literatura Faktu/Reportaż
  • Nie posiadam