Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona

2021-10-08
2021-10-08
Komiks Polski

[współpraca recenzencka]

Sercem starego miasta Anza jest Wielka Biblioteka, a jego mieszkańców opętują motywy literackie. Na szczęście istnieje Literacka Agencja Detektywistyczna, która pomaga im odzyskać kontrolę nad życiem. Ava i Rax, świeżo upieczeni literaccy detektywi, właśnie dostali do rozwikłania pierwszą wspólną sprawę. Ta zaś okazuje się nie tak oczywista, jak im się z początku wydawało.
☕️
Sam pomysł na stworzenie historii, gdzie ludzie zostają opętani przez motywy literackie, jest moim zdaniem czymś obłędnym. Od początku czuć, że LAD jest początkiem większego uniwersum, który ma wprowadzić w nowy świat i zainteresować. W obu kwestiach to się udało, bo pomimo tego, że całość ma ponad 500 stron, to czytało mi się to szybko i przyjemnie. Duża w tym zasługa dobrze wykreowanych bohaterów. Podoba mi się fakt, że na przestrzeni jednego komiksu udało mi się tak dobrze poznać Avę, jej zainteresowania, upodobania i cele. Druga część duetu to Rax, który z kolei jest niezwykle tajemniczy, a sama końcówka historii zostawiła mnie z masą pytań na jego temat. Oprócz nich jest też druga para, czyli Ty i Zahn, którzy stanowią piękny kontrast w porównaniu do młodszych bohaterów. Całość dopełnia artbook, czyli „Kulisy”, który nie tylko sprawił, że doceniłam kreację bohaterów jeszcze bardziej, ale dzięki niemu autorka zademonstrowała lokalizacje, relacje i szczegóły odnośnie postaci. Jedyny minus to fakt, że otrzymałam jedynie jedną sprawę detektywistyczną, gdzie spodziewałam się kilku. Za to ta okazała się rozbudowana oraz intrygująca. Bardzo lubię bajkę o Czerwonym Kapturku, a dzięki LAD polubiłam ją jeszcze bardziej.^^
☕️
Twórczość Pauliny Matyńskiej kupiła mnie dzięki przemyślanej fabule, koncepcji i za sprawą bohaterów. Graficznie przyznam, że nie jest to mój ulubiony styl, ale w tej prostocie jest urok, a finalnie dobrze się to komponuje z całością.^^

[współpraca recenzencka]

Już nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałam tak rozbudowany i dopracowany komiks. To jak historia jest szczegółowo poprowadzone jest wręcz zdumiewające, bo rzadko kiedy komiksy są aż tak „wielowarstwowe”.

Bardzo podobało mi się to, że wszystko co działo się w komiksie miało swój powód. Sama historia była świetna i jedynie trochę żałuję, że mieliśmy okazję przeżyć tylko jedną sprawę detektywistyczną a nie chociażby dwie, ale pociesza mnie fakt, że doczekamy się dalszych losów Avy i Raxa. Jeżeli kochacie książki, to na pewno zainteresuje was wątek detektywów literackich, którzy mają za zadanie „wyrywać” ludzi z błędnego koła opowieści, w którą popadli.

Polubiłam głównych bohaterów, ale chciałabym trochę więcej wiedzieć na temat Raxa, ponieważ od samego początku jest chodzącą zagadką a końcowa scena jeszcze bardziej podsyciła moją ciekawość względem jego osoby.

Na sam koniec nie sposób nie wspomnieć o przepięknej kresce, jaką możemy zobaczyć w komiksie. Jest to bardzo prosty styl, ale przy tym fascynujący, uwielbiam kiedy wszystko jest przejrzyste i jasne i tutaj to dostaje. Oczarowała mnie ilość ilustracji i precyzja z jaką są zrobione. Cały komiks jest absolutnie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Z pewnością nie będziecie się przy nim nudzić!

Historia miała potencjał, dzięki ciekawemu pomysłowi na fabułę. Niestety scenariusz został rozwleczony do granic możliwości.

W kategorii powieści graficznej - rzecz wybitna.

W kategorii powieści graficznej - rzecz wybitna.

Lubicie książki o książkach? Jeśli tak, to mam dla Was coś odpowiedniego!

Ten komiks jest idealny dla książkar - w końcu w Literackiej Agencji Detektywistycznej dużą rolę odgrywają książki. Już samo opętanie przez motyw literacki brzmi ciekawie!

Fabuła "Odsłony", czyli tomu 1, skupia się wokół wprowadzenia w uniwersum LAD i pierwszego śledztwa głównych bohaterów: Avy i Raxa. Ava jest szarą myszką agencji, brak jej pewności siebie, jednak gdy dostaje szansę potrafi wziąć sprawy we własne ręce - a prócz tego obsesyjnie przestrzega zasad. Rax to przeciwieństwo swojej partnerki - pewny siebie, przystojny, nieco lekkomyślny, na szczęście jednak nie jest zarozumiały, a prócz tego najwyraźniej nie pochodzi z tego świata! Muszę przyznać, że bohaterowie świetnie się uzupełniają, a chemia między nimi jest dobrze widoczna. Tworzą dobry zespół, ale również osobno wzbudzają sympatię.

Jednak samo śledztwo to nie wszystko! Przybycie Raxa do Anzy ma pewien cel, który pozostaje wciąż tajemnicą. Ze wszystkim jednak mają pewien związek inni bohaterowie - opiekun Raxa i królowa, których wyraźnie łączy gorące uczucie. Muszę przyznać, że ten wątek jest intrygujący i nie mogę się doczekać, aż dowiem się więcej! Prócz tego wszystkiego komiks porusza też temat wykluczenia oraz braku akceptacji ze strony bliskich i społeczeństwa, co jest bardzo dużym plusem. Doceniam też akcenty humorystyczne!

Kreska również jest ważna, skoro to powieść graficzna. Kolory? Czerń, biel, odcienie szarości. Kreska? Prosta, ale ładna. Mam jednak swoje uwagi jako czytelniczka i ktoś, kto czepia się szczegółów. Mimika, która nie zawsze pasowała do wypowiedzi (ale w niewielu przypadkach),ale przede wszystkim to, że często następujące po sobie kadry były dosłownie kopiami, różniły się tylko tekstem w dymkach. Lekko mnie to drażniło, jednak na sam odbiór historii nie ma wpływu.

Zainteresowani? Ja na pewno polecam. "Odsłona" dostaje ode mnie 8/10 i jestem bardzo ciekawa dalszego ciągu. W moim odczuciu jest to komiks 13+

Lubicie książki o książkach? Jeśli tak, to mam dla Was coś odpowiedniego!

"Literacka Agencja Detektywistyczna: Odslona" to debiut Paulina Matyńka . Autorka przenosi nas do miasta pełnego uroczych zakątków i nieco mniej uroczych tajemnic. Mieści się tu wielka Biblioteka, w której działa Literacka Agencja Detektywistyczna. Jej pracownicy zajmują się nietypowymi sprawami - pomagają odzyskać kontrolę nad życiem ludziom opętanym przez... motywy literackie. Pracująca do niedawna w archiwum Ava i nowy agent agencji - Rax otrzymują swoje pierwsze zadanie. Czy uda im się rozwiązać sprawę skomplikowanego opętania? Jak ułoży się ich współpraca? Przekonajcie się sami...
Biblioteka, motywy literackie, nawiązania do książek, a do tego tajemniczy agent ciacho... Od razu byłam na tak... Historia jest naprawdę świetnie narysowana, a sam pomysł z opętaniem bardzo oryginalny. Od razu polubiłam głównych bohaterów- stonowaną, ale odważną Avę i nieco beztroskiego Raxa. Jestem bardzo ciekawa, co też skrywa ten przystojniak. Zabrakło mi trochę rozwinięcia wątku śledztwa, jak dla mnie poszło to trochę z szybko. Dostałam w zamian całkiem fajną parę detektywów, którzy dopiero się poznają i dopasowują do siebie - intryguje mnie, co z tego będzie. Podoba mi się też to, że Autorka porusza poważniejsze problemy - brak tolerancji, problemy rodzinne, tajemnice...
Książka spodobała się mi, ale także mojej nastoletniej córce - polecam ją więc każdemu

Wielkie brawa za udany debiut!
Wspaniałe rysunki rekompensują nieco rozwlekły scenariusz i drewniane dialogi, ale całość wciąga i angażuje na tyle, że na pewno będę z uwagą śledzić dalsze poczynania autorki.
Plus jedna gwiazdka za niezwykle ciekawy i oryginalny pomysł na "opętanie literackie", gdy czytelnik zostaje wciągnięty w kompulsywny przymus odtwarzania motywu literackiego w swoim realnym życiu i tylko agenci specjalni z Wielkiej Biblioteki są w stanie przywrócić go do normalności poprzez rozpoznanie wzorca i dopełnienie opowieści. W tym jest moc i potencjał na więcej.

Wielkie brawa za udany debiut!

Uwielbiam moje "pierwsze razy", ponieważ mam ostatnio do nich wyjątkowe szczęście. Przedstawiam Wam zatem mój kolejny, a tym razem na drodze stanęła mi powieść graficzna, która z różnych powodów na długo zostanie mi w głowie.
Jeśli interesuje Was z jakich, to zapraszam do lektury.

"...to ty wybierasz, jak odpowiesz na teraz"
Oczywiście, że ja wybieram i z przyjemnością odpowiem wam już teraz.

Powyższy cytat uwiódł mnie, jak kilka innych, które pochodzą prosto z powieści graficznej "Literacka agencja detektywistyczna. Odsłona" autorstwa Pauliny Matyńka. Oczarowała mnie nie tylko treść, ale i forma jej podania zdecydowanie zdobyła moje serce. Zacznę jednak od początku, jak to zazwyczaj bywa.

"Literary detectives. Odsłona" to opowieść o agentach literacki, którzy zajmują się rozwiązywaniem zagadek związanych z opętaniem czytelników przez motyw literacki. Akcja tej powieści graficznej rozgrywa się w starym mieście Anza, której sercem jest oczywiście Wielka Biblioteka. Na szczęście dla "opętanych" działa tu również Literacka Agencja Detektywistyczna, której agenci pomagają im odzyskać kontrolę nad życie.

Dodam jeszcze, że taki opętany jest całkowicie kontrolowany przez konkretny wątek literacki. Kontroluje on nie tylko zachowanie, ale również zmusza do odpowiedniego ubioru, którego normalnie ów czytelnik by nigdy nie założył. Zachowuje się dokładnie tak, jak bohater z powieści, która go opętała.

Na szczęście para detektywów czyli Ava i Rax, bardzo profesjonalnie podchodzą do swojego zadania. Wierzą, że są w stanie rozwikłać nawet te wyjątkowo silne opętanie literackie. Czy sama wiara we własne siły im wystarczy, to już nie mogę Wam zdradzić.
Mogę natomiast donieść i robię to z wielką przyjemnością, że spędziłam z tą powieścią graficzną wyjątkowo, zaskakująco miły czas.
Zaskakujący dla mnie był fakt, że całkowicie przepadłam z komiksem w dłoniach. Do tej pory bowiem, nie pałałam zbyt wielką sympatią do tego rodzaju literatury, natomiast od tej pory czekam na jego kontynuację.
Sama fabuła nie jest zbyt skomplikowana, ale też tego nie wymagałam od niej. Tak forma powieść zdecydowanie namawia i przekonuje młodych czytelniczych sceptyków, do których z pewnością należała moją czternastoletnia córka. Należała, bo przepadła z tym komiksem w dłoniach dokładnie tak samo jak ja. Najbardziej jej podobał się oczywiście Rex :-)

Bohaterowie natomiast są tutaj jasno i wyraźnie nakreśleni, w czym zdecydowanie pomaga dodatek do powieści czyli "Literary detectives. Kulisy", ale o tym innym razem.
Historia jak i jej bohaterowie jest bardzo ciekawa, a czyta się ją naprawdę szybko. Spodobało mi się również miejsce akcji i wykreowany przez autorkę świat. Do tego szczypta dobrego humoru, kiełkujące dopiero zauroczenie i wszystko idealnie ze sobą współgra.

Piękna graficzna oprawa zamyka to wszystko w wyjątkową całość. Zachwyciłam się grafikami w tej książce, które autorka podała nam tylko w biało-czarnej odsłonie. Ja jestem wielbicielką kolorów, ale w tym przypadku całkowicie zgadzam się z wyborem Pauliny Matyńka. Uwiodły mnie te piękne grafiki i gratuluję autorce.

Paulina Matyńka nie tylko napisała scenariusz osobiście, ale rysunki są również jej dziełem, co wprawiło mnie w oszołamiający wręcz podziw. Odsyłam Was na profil o nazwie PINPINAXDRAWS na Instagram, bowiem pod tym pseudonimem kryje się właśnie autorka. Znajdziecie tam jej wyjątkowe grafiki.

Z ogromną przyjemnością zatem polecam dosłownie wszystkim tę powieść graficzną "Literary detectives. Odsłona" autorstwa Paliny Matyńki. Przy tej książce bawiłyśmy się wyśmienicie zarówno ja, jak i moja córka - czy może być lepsza rekomendacja? Mam i córka przy jednej książce - spełniło się i moje marzenie.

Polecam gorącą
Zaczytana Joana
BOOKIECIARNIA

Jeśli interesuje Was z jakich, to zapraszam do lektury.

"...to ty wybierasz, jak odpowiesz na teraz"
Oczywiście, że ja wybieram i z przyjemnością...

LITERARY DETECTIVES

O jejku! Jak ja bardzo chciałam przeczytać właśnie taki komiks !
Dla osób które nie lubią komiksów i uważają je za dziecinne proszę sięgnijcie po ten!

Co tam się działo i będzie dziać dalej ponieważ autorka tworzy kolejną część.Tak oryginalnej fabuły jeszcze dawno nie widziałam! Wątki poboczne : miłosne ,romantyczne,kryminalne wszystko jest ! I jest super przedstawione. Jeżeli już miałbym się przyczepić to do relacji dwóch głównych bohaterów ponieważ wydaje mi się że postępowała ona za szybko i była mało racionalna ponieważ w rzeczywistości osoby które znają się parę godzin nie traktują siebie z tak wielkim zaufaniem ale takżę rozumiem dlaczego tak to wygląda ponieważ jest to komiks i często akcja dzieje się tam bardzo szybko ale no jak mówiłam to jest szczegół gdzie jakbym musiała to bym się przyczepiła ale absolutnie nie sprawiało mi to problemu albo jakiegoś dyskomfortu czytelniczego.
Co do samych ilustracji także bomba! Trochę przypominały mi one mangę przez swoją prostotę. Także dzięki zdecydowaniu się na tylko dwa kolory w kreowaniu i tworzeniu postaci lektura ma swój indywidualny styl ! Po prostu I love it! Szukałam i dostałam taką książkę jaką chciałam! Bardzo wam polecam!

Recenzja z mojego ig @zuziawydro

LITERARY DETECTIVES

O jejku! Jak ja bardzo chciałam przeczytać właśnie taki komiks !

Uwaga! Motywy literackie są bardzo niebezpieczne! Wszyscy jesteśmy zagrożeni opętaniem przez nie! Strzeżcie się! Przy okazji chętnie się dowiem, jakie motywy literackie są Waszymi ulubionymi i nie obawiacie się zapętlenia się w nich.

Ciekawa, oryginalna i wciągająca! To zdecydowanie trzy cechy powieści graficznej autorstwa Pauliny Matyńki, którą na IG znajdziecie pod nickiem @pinpinaxdraws. Autorka jest samowydawczynią a jej pierwsza wersja debiutanckiej powieść „Literary detectives: Odsłona” pierwszy raz była dostępna w języku angielskim na portalu webtoon.com (i nadal jest, jeśli macie ochotę zajrzeć i poczytać).

Literacka Agencja Detektywistyczna zajmuje się rozwiązywaniem spraw związanych z opętaniem przez motywy literackie. Sprawy wcale nie są tak proste, w końcu trzeba odnaleźć, z jakiej książki jest ten motyw i jak pomóc poszkodowanym by wyszli z pętli i uwolnili się z opętania.
Ava od dłuższego czasu marzy o pracy w terenie jako detektyw i w końcu, gdy pojawia się nowy pracownik w agencji ma ku temu okazję. Ava i Rex zostają partnerami, a ich pierwsze zadanie początkowo wydaje się proste, szybko jednak okazuje się, że jest bardziej skomplikowane niż się tego spodziewali.

Jak zaczęłam czytać komiks to wręcz nie mogłam się oderwać i podziwiając piękne ilustracje pędziłam po stronach, wielokrotnie wracając czy nic mi nie umknęło, by poznać rozwiązanie sprawy, ale i odkryć tajemnice Rax’a oraz zasianych w umyśle pytań już w prologu. Niestety nie dostaniemy tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, ale mam nadzieję, że już niedługo dostaniemy kontynuację tej iście wciągającej i intrygującej powieści.

Historia jest ciekawa i bardzo mi się spodobała. Wykreowany przez autorkę świat i postacie są niezwykle ciekawe. Bardzo polubiłam głównych bohaterów i wręcz, aż chciałabym ich wyciągnąć z książki! Są idealnie dopasowani, mimo że tak różni. Mamy tu odrobinę dobrego humoru, ale i zalążek romantycznej relacji. Wszystko idealnie współgra ze sobą. Jestem zachwycona tym jak świetną historię stworzyła autorka.

Scenariusz oraz rysunki są dziełem autorki, a co za tym idzie mój podziw rośnie jeszcze bardziej! Nie dość, że opowieść jest świetna to jeszcze do tego ma cudowną oprawę graficzną. Komiks jest czarnobiały co dodaje mu świetnego klimatu. Kształty są proste i wyraźne, a kreska autorki wręcz idealna. Styl autorki jest bardzo ciekawy i mi osobiście bardzo przypadł do gustu. Jest wręcz piękny w swej prostocie.

Osobiście ogromnie polecam Wam tę oryginalną powieść graficzną, która będzie świetną zabawą dla każdego fana literatury! W końcu ukazuje jak ważne jest czytanie oraz że może uratować komuś życie.

• Powieść graficzna
  • Komiks
  • Przeczytane 2023
  • FILIP DEJ, MAM HOROM CURKE!