JS, jakiego jeszcze nie znasz. Na dobry początek

Okładka książki JS, jakiego jeszcze nie znasz. Na dobry początek Kyle Simpson
2020-11-15
2016-04-27
2020-02-15
Natalia Chounlamany-Turalska
JavaScript informatyka języki programowania nauka programowania programowanie web design webmastering

Drugie wydanie książki - "You Don't Know JS Yet: Get Started", wbrew pozorom nie jest dla ludzi zielonych w JavaScripcie. Sam autor przestrzega przed tym już we wstępie i radzi posiadać około pół roku doświadczenia w tym języku przed rozpoczęciem lektury.

Pozycja solidnie omawia podstawowe koncepty JS'a, takie jak domknięcia, prototypy czy też słowo kluczowe this. Warto pochwalić nowe wydanie - nie tylko z powodu, że jest ono aktualne i usunięto przestarzały kod. Książka przestała być "wstępem do języka" jakich na rynku setki, mało tu omawiania pętli czy instrukcji warunkowych (które pojawiły się w pierwszym wydaniu),a uwaga jest skierowana na niuansach oraz dziwactwach JS'a.

Drugie wydanie jak najbardziej warte przeczytania. Co prawda jest to zaledwie wstęp do całej serii książek, ale można wiele wynieść z tych niespełna 150. stron.

Jak tylko się dowiedziałem, że Simpson wydaje drugą edycję swoich książek, to nie mogłem przejść obok tego obojętnie ;). Obecna pozycja jest lekkim wprowadzeniem do tego co tak naprawdę nas będzie czekało w kolejnych książkach, w których bardziej zanurzymy się w świat JS'a.

Jeśli ktoś nie ma problemu z czytaniem książek po angielsku, to zachęcam poszukać jego profilu na GitHubie, ponieważ tam są wszystkie jego książki dostępne za free.

Cała seria "Tajniki języka JavaScript" jest merytorycznie świetna, ale tylko pod warunkiem, że podczas czytania mamy otwartą również wersję angielską i do niej zaglądamy.
Tłumaczenie to po prostu porażka. Jak już ktoś wcześniej wspomniał - błędy w przekładzie, zmieniające sens zdań, a tym samym wprowadzające zamieszanie i utrudniające naukę.
Razi mnie również tłumaczenie takich słów jak 'mixin' (domieszka),'scope' (zakres) itp. To w niczym nie pomaga - wręcz utrudnia późniejsze wyszukiwanie informacji w internecie.

Razi mnie również tłumaczenie...

Przeczytałem tylko dlatego żeby zobaczyć czy tłumaczenie jest faktycznie tak złe jak mówią. Jednym słowem - dramat, już nawet nie o tłumaczenie chodzi które jest rzeczywiście słabe, a o błędy w opisie działania mechanizów js, przykładowo, rodział I > zakres: mamy podaną funkcję calculateFinalPurchaseAmount która wykonuje operacje z użyciem stałej TAX_RATE (amt = amt + (amt * TAX_RATE)) zdefiniowanej w ZAKRESIE GLOBALNYM (zdefiniowana poza funkcją, a nie w niej),i pod spodem mamy komentarz:
"Stała (zmienna) TAX_RATE jest dostępna z poziomu funkcji calculateFinalPurchaseAmount(..),mimo że jej nie przekazaliśmy. Dostęp wynika z ZAKRESU LEKSYKALNEGO.". Tego typu błędów jest jeszcze parę, dlatego nie polecam początkującym programistom polskiej wersji tej książki.

Dobry wstęp do całej serii.Autor porusza najważniejsze kwestie do poznania w JS.Dość nie-liberalne podejście do nauki i programowania JavaScript,ale może się podobać.Mnie spodobało.Polecam!

Książka zero jeśli chodzi o serie "You Don't Know JS". Miejscami trudna dla osoby, która poznaje sam język i ogólnie programowanie. Sporo odsyłań do książek z tej serii, jednak autor chce żebyśmy bardzo dobrze poznali omawiane zagadnienie. Liczne przykłady oraz komentarze w stylu "Nie wszystko od razu będzie zrozumiałe" podnoszą na duchu.

• Nauka
  • Praca
  • IT - programowanie
  • Programowanie
  • Programowanie

Dodaj cytat z książki JS, jakiego jeszcze nie znasz. Na dobry początek