Psy: pierwsza pomoc, jak przyjść z pomocą psu w nagłych wypadkach

Okładka książki Psy: pierwsza pomoc, jak przyjść z pomocą psu w nagłych wypadkach Bruce Fogle
Bruce Fogle Wydawnictwo: Al Fine poradniki
poradniki
Al Fine
1995-01-01
1995-01-01
Teresa Komłosz
pies psy kynologia

Mała poręczna książeczka w miękkiej oprawie. Ryciny czarno-białe.
Poradnik wybitnego doktora weterynarii, założyciela londyńskiej Kliniki Nagłych Wypadków - pierwszej tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii.
Książka wydana w 1995 roku. Nie była aktualizowana.

Pewne jednak rzeczy się nie zmieniają. Weterynaria od tej pory poszła dużo do przodu.
Jednak nie w tym rzecz. To jest książka dla właścicieli psów , żeby wiedzieli co robić , gdy zdarzy się wypadek i trzeba udzielić psu natychmiastowej pomocy, zanim dotrze do lekarza weterynarii.
Tabele krok po kroku i szczegółowe ilustracje ułatwiają korzystanie ze wskazówek, gdy mamy dylemat czy psa trzeba zabrać do gabinetu weterynaryjnego, czy też jest to tylko chwilowa niedyspozycja.
Na rynku jest teraz wiele poradników i różnych książek, ale myślę, że jak ktoś ma ją w domu na półce, to pozycja ta również okaże się przydatna.

W pierwszej części omówiono podstawowe zasady pierwszej pomocy: unieruchomienie psa, sprawdzenie częstotliwości i rytmu oddychania, sprawdzenie tętna, poszukiwanie objawów wstrząsu, ustalenie kiedy stosować sztuczne oddychanie i masaż serca, oczyszczanie ran, zakładanie opatrunków, bezpieczny transport do kliniki.

Część druga wyjaśnia szczegółowo sytuacje i stany mogące zagrażać życiu zwierzęcia lub będące źródłem zakamuflowanych cierpień , opisane za pomocą łatwo rozpoznawalnych objawów.
Dotyczą one obserwacji zachowania i reakcji na bodźce, słuchanie wydawania przez psa odgłosów, sposobu poruszania się, zapachów wydzielanych przez psa, zmian żołądkowo-jelitowych, pomiar temperatury, badanie nosa, uszu, oczu i pyska, głowy i szyi, tułowia ,kończyn, ogona i odbytu, skóry i okrywy włosowej, kontrola zachowań higienicznych, zmian w jedzeniu i piciu, zmian wagi.

Część trzecia zawiera alfabetyczną listę konkretnych wypadków oraz szczegółowej instrukcji postępowania w przypadku każdego z nich. Uwzględniono tu między innymi: biegunkę, cukrzycę, kaszel, konwulsje i drgawki, krwawienia, niewydolność krążenia, obrzęk kończyn, odmrożenia, urazy, połknięte przedmioty, rany, poród , śpiączka, świąd, tonięcie, udar cieplny, ugryzienia , zadławienie, zaparcia.
To tylko niektóre z nich, a lista jest naprawdę długa.

Część czwarta omawia jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, zmniejszyć jego ryzyko, jak stosować profilaktykę przeciwpasożytniczą, o szczepieniach , pielęgnacji ,
żywieniu , sterylizacji psa, jak podawać leki do pyska, oczu ,uszu oraz zastrzyki , jak skompletować apteczkę .

To jest tak pokrótce , co znajdziecie w poradniku. Myślę, że warto zaznajomić się z jego treścią i mieć zawsze pod ręką, jeżeli jesteście szczęśliwym posiadaczem psa lub jest dla was członkiem rodziny.
Książka jest nad wyraz wartościowa.

Mała poręczna książeczka w miękkiej oprawie. Ryciny czarno-białe.
Książka wydana w 1995 roku. Nie była aktualizowana.

Jednak nie w tym rzecz. To...

• Psy
  • Poradnik
  • Psie
  • Też psie

Dodaj cytat z książki Psy: pierwsza pomoc, jak przyjść z pomocą psu w nagłych wypadkach