Lilka i spółka

Okładka książki Lilka i spółka Magdalena Witkiewicz
Okładka książki Lilka i spółka
Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Lilka (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca

Facebook: www.facebook.com/bjcczyta

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta
***************************************************************

Rozczarowanie. I to ogromne zważywszy na moją sympatię dla autorki. Szczerze gdyby ktoś dał mi to w ciemno to nie obstawiłabym że wyszło spod pióra Witkiewicz
Bohaterami jest trójka rodzeństwa 12 letnia Wiktoria która z jednej strony się maluje i "wiecznie odchudza" z drugiej strony jest na tyle niedojrzała w tej książce że bardziej wygadne od Niej wydaje się Jej młodsze rodzeństwo 8 letnia Lilka i 5 letni Mateusz. Rodzeństwo spędza wakacje u ok 50 letniej ciotki Jadźki która jest byłą nauczycielką polskiego która rzucała pracę bo denerwowało Ją że "bachory nic nie czytają". Oprócz tego jest jeszcze kilkunastoletni Wojtek który również złapał się na tę intrygę która jest na poziomie 5-6 latka
Są też koty np taki o imieniu Rutinoscorbin, Witomina i Rafacholin (chyba celowo prawie Rapacholin)

Przytaczam powyższe dla pokazania na jakim poziomie jest humor w tej książce. Humor to jedno ale bardzo przeszkadzała mi totalnie nieudana kreacja bohaterów. 5 latek Mateusz - Matewka z jednej strony potrafi czytać i żartuje sobie z policjanta mówiąc mu kawał o tym dlaczego policjanci chodzą parami. A z drugiej strony mówi "ijo ijo" 8 latka mówi "było upalnie, drugiego takiego lata nie pamiętam ale młoda jestem to nie muszę pamiętać"
No nie kupuję tego. Żeby to jeszcze powiedziała ta 12 latka. Bohaterowie są po prostu totalnie niewiarygodniw tym co mówią i jak się zachowują

Podobał mi się wątek kotów bo lubię koty i wątek książek bo lubię książki To tak na siłę szukając pozytywów mówię bo te wątki nie są tu wybitnie ciekawe No i czytałam już gorszą książkę dla dzieci stąd aż 3 gwiazdki. Może też dlatego ze z sympatii dla Witkiewicz nie mam serca dać mniej...
Ani to ciekawe, ani wartościowe, intryga słaba, humor dla mnie bez polotu

Szczerze - nie polecam

Bardzo przyjemna i ciekawa historia. Przygody Lilki i jej rodzeństwa wciągają, a często rozbawiają do głośnego śmiechu. Chyba na zawsze zapamiętam Rapacholina i podejrzenia dzieciaków co do profesji ich ciotki.
Lilka, Wiktoria, Matewka i Wojtek to kompania doskonała. Chociaż ostatnio książki skierowane do młodszego czytelnika często mnie zawodziły to przygody tych dzieci mam ochotę poznawać dalej.

Książki dla dzieci mają moc. Uczą, bawią, wywołują uśmiech i powodują, że dzieci zadają wiele pytań. I piękne jest to, że są ciekawe.

"Lilka i spółka" to lekka, pełna humoru, zabawna powieść o rodzeństwie, które z powodu małego wypadku Wiktorii ma jechać na wakacje do cioci Jadźki, a nie Franki.
Oj, jakże oni ubolewali. Jak kombinowali, by tylko nie jechać do cioci Jadźki.
Niestety inaczej się nie dało. Wiktoria, Lilka i Matewka muszą spędzić trzy tygodnie u cioci w Jastarni. I jakie jest ich zdziwienie, gdy wpadają na pewien trop, a ich podejrzenia padają na ciocię i jej sąsiada. W dodatku pojawia się nielubiany Wojtuś. I tu akcja nabiera tempa.
Dzieci mają tak bujną wyobraźnię, potrafią zaskoczyć nie jednego dorosłego - przekonałam się na własnej skórze 😉
Bohaterowie obmyślają plan ucieczki, realizują założone sobie punkty, a jest przy tym śmiechu co nie miara. Ich pomysły nie znały granic, a jak wszystko mądrze planowali.
Jest to piękna, mądra i zabawna historia, pokazująca, że pozory czasem mogą mylić, że warto zadawać pytania, że rozmowa potrafi przynieść dużo dobrego, a także, że w rodzeństwie jest siła. Pomysły tej trójki i Wojtusia przypomniały mi jakie pomysły ja sama miałam w dzieciństwie.

Oj, jakże oni ubolewali. Jak kombinowali, by tylko nie jechać do cioci...

Pamiętam, że jako dziecko czytałam książki napisane w podobnym stylu i wtedy mi się one podobały, ale tutaj problemem jest to, że przez połowę książki nic się nie dzieje, totalna nuda. Dopiero w połowie książki zaczyna się coś dziać i wtedy książkę czyta się błyskawicznie.

Nie wiedziałam czego się spodziewać, ale autorka nie zawiodła, super:)

Nie wiedziałam czego się spodziewać, ale autorka nie zawiodła, super:)

Bardzo przyjemna, zabawna lektura dla dzieci w wieku szkolnym i oczywiście dla ich rodziców, którzy zapewne też nie raz i nie dwa się uśmiechną. Ja w każdym razie barwiłam się przy tej książce bardzo dobrze.

Ubóstwiam twórczość pani Magdaleny Witkiewicz, więc tym razem z córką (lat 8) postanowiłam sięgnąć po pozycje dla niej.
Historia Lilki i jej rodzeństwa wciąga, mimo że u nas została rozciągnięta na kilkanaście wieczorów (1 rozdział czytany wspólnie na wieczór). Wszystko zaczyna się od tego, że cała trójka dowiaduje się że w tym roku nie spędzi wakacje nie u swojej ukochanej ciotki Franki, tylko znielubionej Jadźki, która nie pozwala jeść w tygodniu słodyczy, a od dzieci woli koty. Na miejscu dzieciaki poznają jeszcze Wojtka i razem prowadzą narady wojenne, które doprowadzą do wielu śmiesznych perypetii.
Książka jest ciekawą pozycją zarówno dla dziecka, jak i czytającego z nim rodzica. Polecam

Postanowiłąm zobaczyć jak Pani Magdalena Witkiewicz pisze dla dzieci i powiem szczerze, że bardzo mi się podobało.

Książka ta opowiada o losach Lilianny, która na tegoroczne wakacje wraz z rodzeństwem jedzie do cioci Jadźki, za którą żadne z nich nie przepada. Nie dość, że sam pobyt w Jastarni uważają za najgorsze wakacje to pogoda nie napawa optymizmem. Cały czas pada deszcz. Pewnego dnia do cioci przyjeżdża Wojtek, który jest wręcz ideałem. Tym bardziej szukają pomysłu aby stamtąd wyjechać do ukochanej Amalki. Ich wyjazd schodzi na drugi plan gdy pojawią się prawdziwe problemy. Czy czwórka dzieci będzie potrafiła sobie z nimi poradzić?

Polecam serdecznie.

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu na instagramie poświęconego książkom:

• Dla dzieci
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Lilka i spółka