Mój przyjaciel gangster

9788382193756

Wyróżniona opinia i

Mój przyjaciel gangster

przeczytanych książek 185 napisanych opinii 185

Marek Wysocki, młody i ambitny dziennikarz podejmuje współpracę z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler. Ratler to były gangster grupy pruszkowskiej, który dzisiaj prowadzi swój własny biznes i marzy o napisaniu książki, której celem jest rzucenie światła na funkcjonowanie przestępczości zorganizowanej i powiązań prokuratorów z gangsterami. Współpraca ta jednak będzie miała swoje konsekwencje, które postawią pod znakiem zapytania całe życie Wysockiego..

"Mój przyjaciel gangster" to dobrze napisany thriller, którego fabuła trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca. Autor powoli buduje napięcie, dzięki temu nasze zainteresowanie fabułą rośnie z każdą przeczytaną stroną. Mam jednak pewien problem z tą książką. Jak dla mnie jest ona troszkę przewidywalna, choć główny wątek i stopniowo rozwijająca się akcja są jak najbardziej na plus. Nie do końca przypadł mi do gustu również cięty język i ogrom wulgaryzmów. Nie zaniża to jednak mojej oceny I jak najbardziej książkę polecam, to naprawdę dobry thriller, przy którym nie ma czasu na nudę. Dodam również, że za wykreowanie bohaterów Autorowi należą się ogromne brawa, naturalni, bez zbędnego koloryzowania. Jeżeli Autor pokusi się na kontynuację to z pewnością po nią sięgnę.

Książka nie jest zła. Historia dość wciągająca, brutalna, sporo przekleństw, ale tego chyba należało się spodziewać, ponieważ one poniekąd wpływają na klimat opowieści. Pewnie nie zostanie mi dłużej w pamięci. Choć jednak nie. Pozostaną mi rażące błędy, na które mam okropne uczulenie. Myślałam, że napisanie słowa naprzód rozdzielnie ("na przód") będzie hitem, do momentu aż nie przeczytałam słowa "łużko". Autentycznie. Zabolało i jednak trochę wkurzyło, bo takie błędy nie mają prawa się zdarzać. Chyba ktoś sprawdza tekst przed oddaniem do druku...

Lubicie książki o tematyce gangsterskiej, mafijnej ? Kojarzycie świadków koronnych, którzy lansują się na celebrytów i wydają książki, występują w programach telewizyjnych oraz grają w filmach ? A władza nic nie może z nimi zrobić, bo posiadają prawdopodobnie haki na nich, a dziennikarze publikują to co im ta czy inna partia każe. Jeżeli tak to mam dla Was ciekawą sensację.

Książka ,,Mój przyjaciel gangster" miała premierę 08.06.2021, której autorem jest Oskar May - warszawski dziennikarz działający pod pseudonimem. Jest to debiut literacki autora.

Gangsterski thriller rodem z Pruszkowa. Młody dziennikarz Marek Wysocki podejmuje się współpracy z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler, który chce napisać książkę. Ratler jest byłym gangsterem grupy pruszkowskiej, który został ,,małym świadkiem koronnym", a obecnie jest prężnie działającym biznesmenem. Malewicz chce za pomocą książki ujawnić nowe fakty na temat najsłynniejszego świadka koronnego oraz jego powiązań z prokuraturą i politykami. Początkowo współpraca między dziennikarzem a eks-gangsterem układa się dość udanie. Powstaje książka. W momencie, gdy dziennikarz chce zmienić warunki współpracy na jaw wychodzi prawdziwe oblicze byłego gangstera. Jak ta współpraca wpłynie na życie Marka oraz jakie konsekwencje tej ,,przyjaźni" będzie musiał ponieść ?

Jeżeli lubicie klimaty gangsterskie to książka ,,Mój przyjaciel gangster" potrafi wciągnąć i może przypaść do gustu. Akcja nie zwalnia tempa ani na moment. Mamy tu pełną gangsterkę. Szantaże, bomby, porachunki gangsterskie, wielkie pieniądze, kontrolowane media, polityka. Niech Was nie zmyli słowo przyjaciel w tytule książki, bo tu nic o przyjaźni nie będzie. Myślałem, że zakończenie będzie bardziej polityczne lub gangsterskie, ale całość powieści okazała się wciągającą historią pełną zwrotów akcji.

Czytałem, że książka ,,Mój przyjaciel gangster" przywodzi obraz takich seriali jak ,,Pitbull" czy też powstały na podstawie książki ,,Ślepnąc od świateł". Mi jednak ta książka przypomniała inny serial gangsterki z 2007 roku ,,Odwróceni", gdzie w roli gangstera ps. Blacha grał Robert Więckiewicz oraz film, który powstał podczas realizacji serialu ,,Świadek koronny", gdzie również pojawił się Robert Więckiewicz w roli Blachy oraz Paweł Małaszyński w roli dziennikarz, który przeprowadzał wywiad z nawróconym gangsterem. Myślę, że do roli książkowego Ratlera również Robert Więckiewicz nadawałby się idealnie.

Lubicie czytać książki o mafii i gangsterach, a może jesteście bardziej fanami seriali i filmów? Jeśli jesteście fanami "Alfabetu mafii", czy serii książek o Masie, to znalazłam dla Was idealną pozycję😎

"Przyjaciel gangstera" to debiut warszawskiego dziennikarza, piszącego pod pseudonimem i skrywającego się pod maską Jokera, tym samym ceniącego sobie dyskretność i anonimowość. Thriller ten spodobał mi się i zaciekawił od samego początku. Lubię czytać o świecie mafii i gangsterach, fascynuje mnie ta ciemniejsza strona półświatka. Czytając próbowałam odgadnąć, jakich gangusów autor miał na myśli tworząc swoje postacie i przychodzą mi do głowy tylko dwie. Jedna bardzo sławna, zasłynęła swoim talentem pisarskim oraz tym, że został słynnym świadkiem koronnym. Z kolei, druga z tych postaci, także wydała własną książkę, oczerniając w niej tego pierwszego i tym samym wnosząc na ołtarze swoje osiągnięcia. Mam nadzieję, że autor rozwieje moje wątpliwości i zdradzi kim się kierował tworząc te postacie☺️

Oskar May pisząc tę powieść nie rozdrabniał się i nie próbował nawet przesłodzić tej książki, pisał twardym i dosadnym językiem, pełnym przekleństw i brutalności. Wszystko to dopełnia obraz bezwzględnego świata mafijnego, w którym nie ma litości. Nie ma tu także przyjaźni, jak mówi sam tytuł, wręcz jest nienawiść i chęć zemsty. A wszystko zaczyna się od pewnej znajomości dziennikarza i " skruszonego" gangstera, którzy nawiązują współpracę, polegającą na napisaniu książki w formie spowiedzi byłego gangstera, który za wszelką cenę chce zniszczyć swojego największego wroga. Dziennikarz wchodzi w układ, nie wie tylko, że podpisał cyrograf na siebie z samym diabłem.

Współpraca ta pociągnie za sobą wiele dramatycznych konsekwencji. Bohater pokaże, że nie ma dla niego granic, których nie będzie w stanie przekroczyć, by ocalić siebie i bliskich, którym grozi niebezpieczeństwo. Przyjdzie mu się zmierzyć ze skorumpowanymi policjantami i mediami. Politycy rozdają karty, a gangsterzy czują się bezkarni. Czy zaryzykuję, stawi im czoła i wygra tę walkę?

Świetny debiut, który czytało się z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Od pierwszych stron do końca trzyma czytelnika w napięciu. Czekam na więcej książek autora i mam nadzieję, że nadal będzie szedł w tym kierunku, pisząc swoje powieści.
Za egzemplarz książki dziękuję @wydawnictwo_novaeres❤️

Niech Was nie zwiedzie tytuł, bo przyjaźni w historii nie znalazłam. Czy eksgangus, który ma prowadzić jedynie legalne interesy jest w stanie się zmienić? Czy psychopatyczne nawyki da się wyplenić? Autor pokazuje rzeczywisty świat gangsterów, pełen przemocy, brutalności, bez skrupułów wykorzystujących wszystkich do osiągnięcia swoich celów. Posługuje się bardzo dosadnym językiem, pełnym przekleństw, który dopełnia wizję brudnego, mafijnego światka. Świetnie poprowadzona fabuła wciąga czytelnika, trzyma w napięciu i nieco przeraża. Kreacja głównych postaci bardzo intryguje, szczególnie gangstera, bezwzględnego psychopaty, pozbawionego skrupułów.

Lektura skłania tez do refleksji nad dziennikarstwem XXI wieku. Bohater miejsce swojej pracy nazywa „kurwidołkiem” lub „fabryką”, w którym klepie nic nie znaczące newsy, w którym nie można się wychylać. Za pieniądze można wykreować dowolną informację, bez znaczenia, jak bardzo mijającą się z prawdą. Praca daleka od młodzieńczych ideałów, więc może to skłoniło Marka do współpracy z gangsterem. Dodam jeszcze, że Oskar May jest warszawskim dziennikarzem, który w swojej karierze przeprowadził wiele rozmów z policjantami oraz przestępcami. Jego doświadczenia skłoniły go do napisania tej powieści.
Mój przyjaciel gangster to wciągający i trzymający w napięciu thriller. To debiut literacki Oskara Maya, więc tym bardziej jestem pod dużym wrażeniem. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora.

Powiem Wam szczerze, że mam odrobinkę mieszane uczucia. A to dlatego, że nie do końca podobał mi się język, jakim posługuje się autor. To nie tak, że wulgaryzmy mnie rażą, po prostu uważam, że przez tego typu książki tudzież podobne filmy, pokazują, że w Polsce ludzie nie potrafią się wysławiać nie przeklinając. A czy tak faktycznie jest?

Ale zacznijmy od początku - książka opowiada o znajomości, w tytule pięknie nazwanej "przyjaźnią", dziennikarza z gangsterem. Pierwszy - ambitny, z pragnieniem napisania bestsellera nawiązuje współpracę z wydawałoby się skruszonym bandytą. Tylko, czy wyjdzie mu ona na dobre? Bowiem bardzo szybko okazuje się, że Jarosław Malewicz, pseudonim Ratler,
wcale nie jest taki potulny i nie do końca ma czyste zamiary..
Generalnie książkę "Mój przyjaciel gangster" pomimo troszkę zbyt "niefajnego" języka, uważam za udany debiut. Od początku trzyma w napięciu, przedstawiając świetną historię, pełną zwrotów akcji. Mroczny i intrygujący klimat sprawia, że chce się czytać więcej i więcej, żeby poznać ten "gangsterski" świat. Pomimo niemałej ilości stron, książkę się wręcz pochłania, więc myślę, że z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję Oskara Maya, bo zaczął super.

Zapraszam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2021/09/mama-czyta-oskar-may-moj-przyjaciel.html

Ale zacznijmy od początku -...

"Ten świat był bagnem. Wielkim, śmierdzącym bajorem. Żeby się nie ubrudzić, należało w ogóle się nie zbliżać. Inaczej mogło cię pochłonąć, bez szans na ratunek".

Niech nie zmyli was zwodniczy tytuł tej książki, o którego przewrotności przekonacie się z każdą, kolejną stroną. Nie o przyjaźni tu będzie mowa i nie zmitologizowanej kreacji gangstera, a o tym, kim naprawdę są ugrzecznieni przestępcy, wiodący pozornie uczciwe życie. Jeśli chcecie poznać prawdę, brutalną prawdę, a nie lukrowaną celebrycką wizję, zajrzyjcie do tej powieści.

Oskar May to warszawski dziennikarz, piszący pod pseudonimem, ceniący sobie anonimowość. Bogaty w doświadczenia w postaci rozmów z policjantami i przestępcami, które pozwoliły mu napisać swoją pierwszą powieść. Lubi MMA, kino i muzykę rockową we wszelkich odmianach.

Marek Wysocki to młody i ambitny dziennikarz, którego codzienna praca ocieka rutyną i znudzeniem. Z tego powodu przyjmuje propozycję nawiązania współpracy z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler, będącym małym świadkiem koronnym. Były gangster grupy pruszkowskiej chce bowiem napisać książkę, w której ukaże kuluary funkcjonowania świata przestępczego, pełnego powiązań organów ścigania i mafii. Ta współpraca wywraca życie Marka do góry nogami.

Popkultura rządzi się swoimi prawami, dlatego nie dziwić powinna wszechobecna fascynacja postaciami różnorodnych przestępców, często gloryfikowanych w kinie i w literaturze. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po obraz ukazujący prawdziwą naturę ludzi, którzy wkroczyli na ścieżkę zła, siejąc śmierć i cierpienie. Takowym jest debiut warszawskiego dziennikarza, odsłaniający brudną prawdę o tym świecie. Brudną bo nie przefiltrowaną przez nasze wyobrażenia i sieczkę znalezioną w internecie. Prawdę pod postacią tego, że gangsterzy to ludzie zepsuci do szpiku kości, często z psychopatyczną osobowością, potrafiącą wykorzystać naiwność innych. Ten obraz, niejako demitologizujący obraz mafii, nie powinien szokować, a jednak to robi i to właśnie największa wartość dodana "Mojego przyjaciela gangstera".

Oskar May swoją książką z pewnością "wstrzeliwuje się" w szerokie grono odbiorców, gdyż jego powieść oparta na kanwie thrillera sensacyjnego intryguje specyficznym surowym językiem oraz urzeka sprawnością warsztatową. Zastosowana przez autora narracja prawdopodobieństwa pod postacią zwierzeń tytułowego gangstera dotyczących polskiego półświatka, dodatkowo rytmizuje fabułę. Sama kreacja psychologiczna Ratlera intryguje, dość mocno przykuwa uwagę oraz wywołuje sporo sprzecznych emocji. Bohater nie jest bowiem depozytariuszem takich wartości jak honor, przyjaźń, czy lojalność, a jedyną zasadą jaką wyznaje, jest brak zasad.

Były gangster mafii pruszkowskiej mówi, że "Wy pizdy jesteście. Dziennikarze… Tańczycie tak, jak wam ta czy inna partia zagra. Zawsze na tym czy innym łańcuchu, a myślicie, że rozgrywacie". I to kolejna, niezwykle aktualna warstwa tej powieści, pokazująca odarty ze wszelkich wyższych wartości, zawód dziennikarza w naszym kraju. W czasach, gdy medialny "kurwidołek" klepie "nikomu niepotrzebną sieczkę informacyjną", wypadałoby zastanowić się nad tym, ile warte są codzienne newsy, jakie oglądamy w telewizji i czytamy w internecie. Ta książka jasno pokazuje, w jaki sposób media kreują rzeczywistość, w której istnienie wierzymy.

"Mój przyjaciel gangster" to powieść, która z pewnością zadowoli koneserów sensacji z głęboko odmalowaną płaszczyzną psychologiczną. Dużo w tej książce słownej dosadności, ale to jedynie uzupełnienie dosadności fabularnej, poprowadzonej dość sprawnie, zasługującej na szczere wyrazy uznania. Mam nadzieję, że pod powierzchnią rozrywki, czytelnicy odnajdą w niej także pewien przekaz, nad jakim warto się głębiej pochylić.

Trochę miałem problem z tą książką. To jest oczywiście, całkiem niezły thriller, sensacja która trzyma w napięciu. Przez dłuższy czas jednak irytowała mnie odrobinę. Przewidywalna i nieco banalna, dialogi i język cięty, ostry, ordynarny lecz też momentami irytujący swoją prostotą, choć lubię kiedy jest dosadnie. Zbyt szybko i pobieżnie, miałem wrażenie jakbym oglądał film, jakby zabrakło czasu na głębsze wniknięcie w wątek, jasne że w ten sposób akcja wartka, tempo i napięcie wysokie lecz zabrakło mi trochę pisarskiego sznytu. Końcówka jednak ciekawa, dobry zwrot akcji i tu przyznaję było nieźle. Podsumowując, tak pół na pół, z plusikiem za końcową część.

Marek Wysocki, młody dziennikarz dostaje propozycję napisania książki z "małym świadkiem koronnym", byłym gangsterem, ps. Ratler. Kuszony własnymi ambicjami i chęcią wybicia się w dziennikarskim świecie, bez wahania daje się nakłonić do współpracy. Książka ma być spowiedzią, wydawałoby się "dawnego" gangstera, który skruszony chce zacząć nowe życie. Okazuje się to tylko złudzeniem, bowiem okazuje się on psychopatycznym zwyrodnialcem, który swoją "biografią" chce zniszczyć swojego największego wroga o pseudonimie Fura. Czy gangster może się zmienić? Czy nabyte przez lata nawyki można wyeliminować? Marek nieświadomie wplątuje się w układ, z którego nie ma wyjścia. Musi tańczyć jak mu Ratler zagra, w przeciwnym razie straci wszystko.... Czy uda mu się wyplątać z tego układu?

Mój przyjaciel gangster to książką opisująca światek pruszkowskiej mafii, gangsterów i ich metod działania. Zawsze ciekawił mnie ten temat i dzięki tej książce nieco bardziej go zgłębiłam. Zaskakujące zwroty akcji nie pozwalają nam się nudzić. W ciągłym napięciu i z zaciekawieniem czytałam kolejne strony, czekając na to jak skończy się historia. Szczegółowe opisy miejsc pozwalały poczuć, że faktycznie uczestniczy się w całej akcji. Charakterystyka bohaterów precyzyjnie dopracowana, za co składam hołd autorowi. Od dawna czekałam na coś takiego i się doczekałam :) Biorąc pod uwagę fakt, iż jest do debiut autora, nie mogę się doczekać kolejnej książki! Jeśli tak jak intryguje Was i ciekawi temat polskiej mafii, śmiało sięgające po tą książkę !!!

Świetny debiut! O ile to debiut, bo autor pisze pod pseudonimem. Moją uwagę zwrócił charakterystyczny surowy język, naturalizm przedstawionych zdarzeń i postaci, ale również sprawnie poprowadzona fabuła pełna zwrotów akcji. Czekam na następną.

Dodaj cytat z książki Mój przyjaciel gangster