Mój przyjaciel gangster

9788382193756

Wyróżniona opinia i

Mój przyjaciel gangster

przeczytanych książek 322 napisanych opinii 322

Ciekawa. Podobało mi się też, że nie wszystko było kolorowe i dobrze się skończyło, bo już mnie nudzą te słodkie zakończenia. ;)

Kolejny polski autor, kolejne emocje. No i kolejny debiut. Ostatnio dosyć często ten schemat przewija się w moich recenzjach. Rzadko kiedy jestem rozczarowany. Nie inaczej było po lekturze książki Oskara May'a Mój przyjaciel gangster. Powieść polskiego debiutanta została sklasyfikowana jako thriller. Trzyma w napięciu do ostatnich stron. To dobry scenariusz na mocną powieść sensacyjną o mafii i jej strukturach.

Okar May to pseudonim literacki dziennikarza pracującego w Warszawie. W swojej książce wykorzystał dziennikarskie doświadczenia z rozmów z policjantami czy przestępcami. Chcący zachować anonimowość skrywa swą twarz za maską charakterystyczną dla makijażu Jokera z pamiętnego filmu o Batmanie. W czasie wolnym od pracy uwielbia kino i dobrą muzykę rockową oraz walki MMA.

Może trochę zawiedziony jestem okładką, ale wychodzę z założenia, że nie szata zdobi człowieka. Liczy się to, co w środku. Rzuca się w oczy czerwone tło okładki z biało-czarnym tytułem. Kilku mężczyzn ubranych na czarno, stoi tyłem. Widać, że... nie ruszają na pielgrzymkę do Częstochowy, a mają do zrealizowania przestępczy czyn.

Przejdźmy zatem do tego, co w środku. Do fabuły powieści. Głównym bohaterem thrillera jest, jakżeby inaczej, młody, bardzo ambitny dziennikarz, Marek Wysocki. Jego codzienna praca nie sprawiała mu większej radości, nie powodowała, że chciałoby się biec do firmy z uśmiechem na ustach. Ot taka szara, smutna codzienność, znudzenie i apatia. Jak to się czasem mówi: odbębnić swoje dupogodziny i hajda do domu. Jednak pewnego dnia wystarczył jeden telefon, jedno spotkanie z dawno niewidzianym znajomym, żeby życie zostało wywrócone do góry nogami. I tak dzieje się z Wysockim. Spotyka się on z Leonem Romeckim, który pomagał mu w różnych kontaktach w stolicy. Romecki proponuje dziennikarzowi współpracę z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler, "byłym" gangsterem, tzw. małym świadkiem koronnym. Były mafioza ma plan wydania powieści, napisania książki, w której przedstawi tajniki funkcjonowania mafii w Pruszkowie i nie tylko najbliższych okolicach stolicy. Żeby było ciekawej nie tylko mafii, ale też ich powiązań z policją czy prokuraturą. Dla Marka może być to szansa wypłynięcia na szerokie wody. Czy jednak współpraca z Ratlerem, bezwzględnym, niewyznającym żadnych zasad, bandziorem, to dobry pomysł?

Zaletą powieści jest na pewno szybka akcja, znakomite dialogi, dosadne, męskie, bez żadnych "ą", "ę". Znając realia świata przestępczego, autor dał czytelnikowi możliwość poznania tego, do czego zdolni są ludzie, niemający żadnych skrupułów.

Ostatnio mam szczęście do naprawdę dobrych książek i bardzo udanych debiutów. Nie inaczej jest w tym przypadku.
"Mój przyjaciel gangster" to świetna historia, w której otrzymujemy wszystko, to, co powinno znaleźć się w rasowym thrillerze, od pierwszej strony zaczyna się jazda bez trzymanki, a sam klimat powieści jest niezwykle mroczny, ciężki, momentami duszący i zapierający dech, jest brutalnie i ostro... a to jest to, co najbardziej lubię w tego rodzaju książkach.
Nie będę się rozpisywać o fabule, bo sam wydawca wiele zdradza, a i w internecie można znaleźć sporo innych opinii, które zdradzają naprawdę wiele ;)
Autor, podpierając się swoją dziennikarską wiedzą, zabiera nas w mafijny półświatek Warszawy i jej okolic. Większość z nas chyba pamięta, co się działo w gangsterskim świecie w końcówce lat dziewięćdziesiątych i początkiem lat dwutysięcznych. Do dziś mówi się o krwawych porachunkach, niewyjaśnionych zaginięciach i spektakularnych procesach sądowych, szeroko opisywanych i komentowanych w mediach. Niektóre z nich obrosły już legendami i nadal są inspiracją dla młodszych następców w gangsterskim świecie. Do dziś śledzi się życie czołowych świadków koronnych (no dobra ja "znam" jednego),którzy stali się celebrytami i swoją działalnością pociągają za sobą tłumy. Oskar May doskonale odnalazł się w tych klimatach i oddał ich ducha na stronach tej powieści, przy okazji zostawiając nas z pytaniem, ile w tej książce jest wydarzeń autentycznych, bądź mocno nimi inspirowanymi a ile z nich to literacka fikcja.

Dawno nie czytałam tak wciągającej i trzymającej w napięciu książki. Autor pisze niezwykle dosadnie (co niektórym może się niespecjalnie podobać),nie koloruje i lukruje całości. Bohaterowie są dopracowani w najdrobniejszym szczególe, doskonale poprowadzeni, pociągają czytelnika swą autentycznością i silnymi charakterami. Wywołują całą gamę, czasami sprzecznych, emocji, nie pozwalają by adrenalina opadła choć na moment. Ich dialogi sprawiają wrażenie zaczerpniętych z realu, wciągają, potrafią wywołać efekt strachu i niepokoju. Działają na wyobraźnię.
Doskonale utkana i poprowadzona fabuła, intryga, tajemnica, szantaż, przemoc, po jednej stronie gangsterzy, po drugiej dziennikarz i prokurator... to wszystko daje zachwycająca i wybuchową mieszankę, o której długo jeszcze się myśli. Akcja toczy się szybko, potrafi mocno zaskoczyć i w sekundzie zmienić bieg, choć zakończenie jest dość przewidywalne, nie ujmuje ono nic z całości.

Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę. Jestem nią zafascynowana i z wielką ciekawością będę wyglądać kolejnych książek tego autora.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak, każdy fan kryminału, mocnego thrillera i sensacji będzie zadowolony. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Marek Wysocki, młody i ambitny dziennikarz podejmuje współpracę z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler. Ratler to były gangster grupy pruszkowskiej, który dzisiaj prowadzi swój własny biznes i marzy o napisaniu książki, której celem jest rzucenie światła na funkcjonowanie przestępczości zorganizowanej i powiązań prokuratorów z gangsterami. Współpraca ta jednak będzie miała swoje konsekwencje, które postawią pod znakiem zapytania całe życie Wysockiego..

"Mój przyjaciel gangster" to dobrze napisany thriller, którego fabuła trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca. Autor powoli buduje napięcie, dzięki temu nasze zainteresowanie fabułą rośnie z każdą przeczytaną stroną. Mam jednak pewien problem z tą książką. Jak dla mnie jest ona troszkę przewidywalna, choć główny wątek i stopniowo rozwijająca się akcja są jak najbardziej na plus. Nie do końca przypadł mi do gustu również cięty język i ogrom wulgaryzmów. Nie zaniża to jednak mojej oceny I jak najbardziej książkę polecam, to naprawdę dobry thriller, przy którym nie ma czasu na nudę. Dodam również, że za wykreowanie bohaterów Autorowi należą się ogromne brawa, naturalni, bez zbędnego koloryzowania. Jeżeli Autor pokusi się na kontynuację to z pewnością po nią sięgnę.

Świetny debiut! O ile to debiut, bo autor pisze pod pseudonimem. Moją uwagę zwrócił charakterystyczny surowy język, naturalizm przedstawionych zdarzeń i postaci, ale również sprawnie poprowadzona fabuła pełna zwrotów akcji. Czekam na następną.

Książka nie jest zła. Historia dość wciągająca, brutalna, sporo przekleństw, ale tego chyba należało się spodziewać, ponieważ one poniekąd wpływają na klimat opowieści. Pewnie nie zostanie mi dłużej w pamięci. Choć jednak nie. Pozostaną mi rażące błędy, na które mam okropne uczulenie. Myślałam, że napisanie słowa naprzód rozdzielnie ("na przód") będzie hitem, do momentu aż nie przeczytałam słowa "łużko". Autentycznie. Zabolało i jednak trochę wkurzyło, bo takie błędy nie mają prawa się zdarzać. Chyba ktoś sprawdza tekst przed oddaniem do druku...

Lubicie książki o tematyce gangsterskiej, mafijnej ? Kojarzycie świadków koronnych, którzy lansują się na celebrytów i wydają książki, występują w programach telewizyjnych oraz grają w filmach ? A władza nic nie może z nimi zrobić, bo posiadają prawdopodobnie haki na nich, a dziennikarze publikują to co im ta czy inna partia każe. Jeżeli tak to mam dla Was ciekawą sensację.

Książka ,,Mój przyjaciel gangster" miała premierę 08.06.2021, której autorem jest Oskar May - warszawski dziennikarz działający pod pseudonimem. Jest to debiut literacki autora.

Gangsterski thriller rodem z Pruszkowa. Młody dziennikarz Marek Wysocki podejmuje się współpracy z Jarosławem Malewiczem ps. Ratler, który chce napisać książkę. Ratler jest byłym gangsterem grupy pruszkowskiej, który został ,,małym świadkiem koronnym", a obecnie jest prężnie działającym biznesmenem. Malewicz chce za pomocą książki ujawnić nowe fakty na temat najsłynniejszego świadka koronnego oraz jego powiązań z prokuraturą i politykami. Początkowo współpraca między dziennikarzem a eks-gangsterem układa się dość udanie. Powstaje książka. W momencie, gdy dziennikarz chce zmienić warunki współpracy na jaw wychodzi prawdziwe oblicze byłego gangstera. Jak ta współpraca wpłynie na życie Marka oraz jakie konsekwencje tej ,,przyjaźni" będzie musiał ponieść ?

Jeżeli lubicie klimaty gangsterskie to książka ,,Mój przyjaciel gangster" potrafi wciągnąć i może przypaść do gustu. Akcja nie zwalnia tempa ani na moment. Mamy tu pełną gangsterkę. Szantaże, bomby, porachunki gangsterskie, wielkie pieniądze, kontrolowane media, polityka. Niech Was nie zmyli słowo przyjaciel w tytule książki, bo tu nic o przyjaźni nie będzie. Myślałem, że zakończenie będzie bardziej polityczne lub gangsterskie, ale całość powieści okazała się wciągającą historią pełną zwrotów akcji.

Czytałem, że książka ,,Mój przyjaciel gangster" przywodzi obraz takich seriali jak ,,Pitbull" czy też powstały na podstawie książki ,,Ślepnąc od świateł". Mi jednak ta książka przypomniała inny serial gangsterki z 2007 roku ,,Odwróceni", gdzie w roli gangstera ps. Blacha grał Robert Więckiewicz oraz film, który powstał podczas realizacji serialu ,,Świadek koronny", gdzie również pojawił się Robert Więckiewicz w roli Blachy oraz Paweł Małaszyński w roli dziennikarz, który przeprowadzał wywiad z nawróconym gangsterem. Myślę, że do roli książkowego Ratlera również Robert Więckiewicz nadawałby się idealnie.

Lubicie czytać książki o mafii i gangsterach, a może jesteście bardziej fanami seriali i filmów? Jeśli jesteście fanami "Alfabetu mafii", czy serii książek o Masie, to znalazłam dla Was idealną pozycję😎

"Przyjaciel gangstera" to debiut warszawskiego dziennikarza, piszącego pod pseudonimem i skrywającego się pod maską Jokera, tym samym ceniącego sobie dyskretność i anonimowość. Thriller ten spodobał mi się i zaciekawił od samego początku. Lubię czytać o świecie mafii i gangsterach, fascynuje mnie ta ciemniejsza strona półświatka. Czytając próbowałam odgadnąć, jakich gangusów autor miał na myśli tworząc swoje postacie i przychodzą mi do głowy tylko dwie. Jedna bardzo sławna, zasłynęła swoim talentem pisarskim oraz tym, że został słynnym świadkiem koronnym. Z kolei, druga z tych postaci, także wydała własną książkę, oczerniając w niej tego pierwszego i tym samym wnosząc na ołtarze swoje osiągnięcia. Mam nadzieję, że autor rozwieje moje wątpliwości i zdradzi kim się kierował tworząc te postacie☺️

Oskar May pisząc tę powieść nie rozdrabniał się i nie próbował nawet przesłodzić tej książki, pisał twardym i dosadnym językiem, pełnym przekleństw i brutalności. Wszystko to dopełnia obraz bezwzględnego świata mafijnego, w którym nie ma litości. Nie ma tu także przyjaźni, jak mówi sam tytuł, wręcz jest nienawiść i chęć zemsty. A wszystko zaczyna się od pewnej znajomości dziennikarza i " skruszonego" gangstera, którzy nawiązują współpracę, polegającą na napisaniu książki w formie spowiedzi byłego gangstera, który za wszelką cenę chce zniszczyć swojego największego wroga. Dziennikarz wchodzi w układ, nie wie tylko, że podpisał cyrograf na siebie z samym diabłem.

Współpraca ta pociągnie za sobą wiele dramatycznych konsekwencji. Bohater pokaże, że nie ma dla niego granic, których nie będzie w stanie przekroczyć, by ocalić siebie i bliskich, którym grozi niebezpieczeństwo. Przyjdzie mu się zmierzyć ze skorumpowanymi policjantami i mediami. Politycy rozdają karty, a gangsterzy czują się bezkarni. Czy zaryzykuję, stawi im czoła i wygra tę walkę?

Świetny debiut, który czytało się z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Od pierwszych stron do końca trzyma czytelnika w napięciu. Czekam na więcej książek autora i mam nadzieję, że nadal będzie szedł w tym kierunku, pisząc swoje powieści.
Za egzemplarz książki dziękuję @wydawnictwo_novaeres❤️

Niech Was nie zwiedzie tytuł, bo przyjaźni w historii nie znalazłam. Czy eksgangus, który ma prowadzić jedynie legalne interesy jest w stanie się zmienić? Czy psychopatyczne nawyki da się wyplenić? Autor pokazuje rzeczywisty świat gangsterów, pełen przemocy, brutalności, bez skrupułów wykorzystujących wszystkich do osiągnięcia swoich celów. Posługuje się bardzo dosadnym językiem, pełnym przekleństw, który dopełnia wizję brudnego, mafijnego światka. Świetnie poprowadzona fabuła wciąga czytelnika, trzyma w napięciu i nieco przeraża. Kreacja głównych postaci bardzo intryguje, szczególnie gangstera, bezwzględnego psychopaty, pozbawionego skrupułów.

Lektura skłania tez do refleksji nad dziennikarstwem XXI wieku. Bohater miejsce swojej pracy nazywa „kurwidołkiem” lub „fabryką”, w którym klepie nic nie znaczące newsy, w którym nie można się wychylać. Za pieniądze można wykreować dowolną informację, bez znaczenia, jak bardzo mijającą się z prawdą. Praca daleka od młodzieńczych ideałów, więc może to skłoniło Marka do współpracy z gangsterem. Dodam jeszcze, że Oskar May jest warszawskim dziennikarzem, który w swojej karierze przeprowadził wiele rozmów z policjantami oraz przestępcami. Jego doświadczenia skłoniły go do napisania tej powieści.
Mój przyjaciel gangster to wciągający i trzymający w napięciu thriller. To debiut literacki Oskara Maya, więc tym bardziej jestem pod dużym wrażeniem. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora.

Powiem Wam szczerze, że mam odrobinkę mieszane uczucia. A to dlatego, że nie do końca podobał mi się język, jakim posługuje się autor. To nie tak, że wulgaryzmy mnie rażą, po prostu uważam, że przez tego typu książki tudzież podobne filmy, pokazują, że w Polsce ludzie nie potrafią się wysławiać nie przeklinając. A czy tak faktycznie jest?

Ale zacznijmy od początku - książka opowiada o znajomości, w tytule pięknie nazwanej "przyjaźnią", dziennikarza z gangsterem. Pierwszy - ambitny, z pragnieniem napisania bestsellera nawiązuje współpracę z wydawałoby się skruszonym bandytą. Tylko, czy wyjdzie mu ona na dobre? Bowiem bardzo szybko okazuje się, że Jarosław Malewicz, pseudonim Ratler,
wcale nie jest taki potulny i nie do końca ma czyste zamiary..
Generalnie książkę "Mój przyjaciel gangster" pomimo troszkę zbyt "niefajnego" języka, uważam za udany debiut. Od początku trzyma w napięciu, przedstawiając świetną historię, pełną zwrotów akcji. Mroczny i intrygujący klimat sprawia, że chce się czytać więcej i więcej, żeby poznać ten "gangsterski" świat. Pomimo niemałej ilości stron, książkę się wręcz pochłania, więc myślę, że z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję Oskara Maya, bo zaczął super.

Zapraszam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2021/09/mama-czyta-oskar-may-moj-przyjaciel.html

Ale zacznijmy od początku -...

• Październik 2021
  • Legimi audio
  • Pod naszym patronatem

Dodaj cytat z książki Mój przyjaciel gangster