Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje, celebryci, skandale

Okładka książki Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje, celebryci, skandale Sławomir Koper
Sławomir Koper Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo historia
historia
HARDE Wydawnictwo
2021-03-17
2021-03-17
historia biografie II Rzeczpospolita II RP

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

1962

Kolejny raz nie zawiodłam się na moim ulubionym historyku. Wiele faktów i ciekawostek, podanych w przyjemny sposób. To lubię.

Groch z kapustą jeśli chodzi o tematykę rozdziałów. Ogromna bibliografia na plus.

Gdyby istniał konkurs na najgorsze okładki książek – projektant tej szaty graficznej miałoby murowany sukces. Wrażenia po otwarciu książki nieco lepsze, choć jest to trochę groch z kapustą, a dobór tematów do portretu II RP dosyć przypadkowy. Nie dowiemy się niemal niczego ani problemach społecznych czy narodowościowych, ani o burzliwym życiu politycznym – a byłoby o czym pisać. Zamiast tego są rozdziały o gastronomii i warszawskich gangsterach oraz kilka portretów różnych postaci międzywojnia, dobranych na chybił trafił (książę Radziwiłł, Mieczysław Fogg, Adolf Dymsza).
In plus wyróżniają się rozdziały poświęcone dwóm miejscom położonym na przeciwległych krańcach Rzeczpospolitej.
Pierwszy to opis Zakopanego jako mekki elity II RP. Bywali tu wszyscy: Rubinstein, Iwaszkiewicz, Witkacy, Boy, Nałkowska, Szymanowski, nawet Bruno Schulz, który tak nie lubił opuszczać Drohobycza. Z Krakowa dojeżdżało się „lukstorpedą”, samobieżnym wagonem pasażerskim – w czasie krótszym niż dzisiejsze pociągi (2 godz 45 min). Miasto było przesiąknięte erotyzmem: romanse, zdrady, trójkąty, publiczne sceny zazdrości (słynne kłótnie Stryjeńskich) były na porządku dziennym. Zjawisko „Zakopane” jakże celnie podsumowała Magdalena Smozwaniec: „Granitowe kolosy, patrzące z wyższością na brzydką, małą osadę i na szkaradne w każdej epoce Krupówki, oglądały co roku różne cuda i dziwy, które wyczyniały tak zwane ‘cepry’”.
Z gór przenosimy się nad Bałtyk i poznajemy niezwykłe historie związane z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza. Mamy specyficzną sytuację Gdańska, który choć znalazł się w obrębie granic Rzeczpospolitej, pozostaje miastem z gruntu niemieckim – Polacy stanowią tu zaledwie ok 3% ludności. Po I wojnie światowej wielkie mocarstwa ustanowiły tu niejako odrębne państwo – Wolne Miasto Gdańsk – z własnymi paszportami, parlamentem i walutą (guldenem). W 1922 władze II RP podejmują decyzję o budowie nowego polskiego portu w rejonie niewielkiej wsi Gdynia.Ten ogromny wysiłek młodego państwa był strzałem w dziesiątkę – Gdynia stała się najnowocześniejszym portem na Bałtyku, skutecznie konkurującym nie tylko z Gdańskiem, ale nawet z Hamburgiem i Bremą.

II RP pokazana z kilku perspektyw.Autor wprowadza nas w ogólna sytuację społeczno polityczną w przededniu wybuchu wojny, opowiada o napiętej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, zaślubinach z morzem, zapędach kolonialnych. Z książki dowiemy się,jak wyglądało życie bohemy artystycznej. Zakopane , Sopot,Jurata to kurorty gdzie wypoczywali Stryjenscy, Pawlikowska -Jasnorzewska, Witkacy, Leśmian , Szymanowski... Nie zabrakło tu także wzmianki o słynnych kasiarzach i gangsterach jak Szpicbródka, Tata Tasiemka czy Józef Łokietek oraz o ludziach kina i muzyki . Jestem miłośniczką tej epoki historycznej, więc dla mnie to była świetna lektura.

Szczególnie interesujące były dla mnie historie o Gdyni, Zakopanym, Tacie Tasiemce i Józefie Łokietku - Jude Dan łokieć(ucieszył mnie ich marny koniec) . Z tymi panami zapoznałam się już dzięki wspaniałej książce Twardocha pt. "Król". Zaciekawiła mnie historia o Janie Henryku XVI księciu Pszczyny, jego żonie Daisy i synach (koniecznie muszę obejrzeć film Magnat) i Michale Waszyńskim (Mosze Waksie).

Jak zwykle bardzo przyjemnie czytało mi się i tę książkę autorstwa Pana Sławomira. Sporo ciekawostek dotyczących II RP, w tym ukazane losy kilku sławnych postaci tego okresu.
Choć niektóre poruszane tematy były mi znane, to dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.
Książka warta uwagi. Polecam !

Książka warta uwagi. Polecam !

• Ebooki
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sensacje, celebryci, skandale