Jak stwarzaliśmy Rosję

Fronda
2020-09-21
2020-09-21
Historia Rosja

Ciekawa książka przedstawiająca biografię znanych i mniej znanych Polaków lub osób, które mają Polskie korzenie i, którzy zrobili karierę w Rosji od XVII wieku do czasów współczesnych. Polecam

Rozszerzone wydanie poprzedniej książki autora. Niestety zawiera również te same bzdury. Jeśli autor uważa że Przewalski odkrył "konia Przewalskiego", to znaczy że nie ma pojęcia o czym pisze. Przewalscy również nie osiedli na Smoleńszczyźnie w czasie Zygmunta III, gdy nadawał tam polskiej szlachcie majątki, a w czasie panowania Wettynów. Przytacza również kolejny mit, jak to Chruszczów uważał Stalina za Polaka. Podróżnik Mikołaj Przewalski nigdy nie był na Kaukazie,więc i wbrew legendzie ojcem Józefa być nie mógł. Innym mitem książki jest opowieść jak niby to żona cara Aleksego Romanowa Maria Miłosławska nie zapomniała swoich polskich korzeni i w jej pałacu były powieszone dwa herby. Rosyjski i Polski. Owszem były powieszone, lecz nie dlatego że żona cara czuła się polkom bo nią to akurat się nie czuła, a dlatego że po śmierci Jana Kazimierza car Aleksy Romanow miał zostać polskim królem, jak to zawarto w porozumieniu z polskimi posłami. Takich mitów w książce jest więcej. Ma ona oczywiście też i swoje plusy. Można z niej się dowiedzieć o koligacjach rodzinnych znanych Rosjan i ich związku z polską.

• - Ostrowiec
  • (L) Literatura faktu i reportaże