Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów

Okładka książki Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów Julita Pasikowska
Okładka książki Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów
Julita Pasikowska Wydawnictwo: Sto Stron literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sto Stron
2020-06-01
2020-06-01
Zielony Latawiec Przyjaźń książki dla dzieci podróże tolerancja

Książka dla dzieci, która ma niezwykły charakter. Jest bardzo wartościowa pod względem przekazywanej wiedzy. Mówi nam o przyjaźni przez 6 kontynentów.
Na tę pracę składa się zespół 41 ilustratorów różnych państw i narodowości. I tak przykładowo:
z Ukrainy, Węgier, Czech, Brazylii, Indonezji, Korei Południowej, RPA, Argentyny, Serbii, Turcji, Chin, Australii i innych.
Książka jest dużego formatu, oprawiona w sztywną okładkę.

Treść książki oparta jest na podróży zielonego latawca, wypuszczonego przez małą Anię z Polski.
Ania prosi latawca, żeby dowiedział się czym jej przyjaźń. I on postanawia sprostać temu zadaniu.
Dziewczynka nawet nie przypuszcza ,że jej latawiec zapuści się aż tak daleko.
A tymczasem on odbywa podróż życia dookoła świata przez 31 krajów na sześciu kontynentach. Odwiedza różnych mieszkańców i zapoznaje się z tym ,jakie zwyczaje panują w każdym zakątku ziemi. Poszukuje odpowiedzi dla Ani.

Układ książki jest następujący.

Najpierw przedstawiono mapę świata z umieszczonymi czerwonymi pinezkami, gdzie zaznaczono miejsca, które odwiedził latawiec.

Później następują rozdziały z kolejnymi państwami z trasy latawca.
Zaczynając od Litwy, przez Łotwę, Rosję, Finlandię, Norwegię, Wielką Brytanię , Niemcy, Czechy, Bułgarię, Chorwację, Ukrainę, Turcję, Grecję, Morze Śródziemne, Serbię, Węgry, Hiszpanię, Katalonię, Portugalię, Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylię, Argentynę, RPA, Iran, Morze Barentsa, Chiny, Koreę Południową, Japonię z wyspami, Hongkong, Tajwan, Filipiny, Indonezję, Australię.

W każdym rozdziale jest ilustracja przedstawiająca wizję przyjaźni ilustratora danego narodu oraz krótki opis zwyczajów kulturowych i tradycji danego państwa. Przy każdym kraju wyszczególniona jest tłustym drukiem stolica.
Pod nią zawsze znajduje się znak graficzny żarówki i podana jest ciekawostka dotycząca danego państwa.
Pod znakiem żarówki jest zawsze znak graficzny kredki lub pytajnik, umieszczony losowo.
Pytajnik porusza jakąś kwestię, którą warto przedyskutować z dziećmi.
Kredka oznacza jakieś zadanie do wykonania przez dzieci.

I tak przykładowo. Latawiec przylatuje do Japonii.
Stolica : Tokio.
Znak żarówki: opis, jak Japończycy upodobali sobie sztukę pakowania upominków, jak owijają je misternie w chusty zwane furoshiki. Często kończą specjalne kursy pakowania podarków.
Znak kredki: wprowadzenie do origami , popularne składanie papieru w Japonii. Nakłonienie by dzieci spróbowały same złożyć jakiegoś zwierzaka, poszukując instrukcji w internecie.

Książka zawiera ogrom wiedzy geograficznej, o bogactwie wielokulturowym, zwyczajach, różnych formach przyjaźni, o zwierzętach. Do tego te cudowne ilustracje. Na pewno trzeba dużo czasu poświęcić dzieciom, żeby tę całą wiedzę odpowiednio racjonować, nie wszystko naraz. One będą sobie powoli tę naukę przyswajać.
Polecam to cudo do wspólnego czytania z dziećmi i studiowania wiedzy.

Na końcu książki znajduje się indeks wszystkich ilustratorów książki z króciutkim życiorysem, zdjęciem lub awatarem oraz stronami internetowymi każdego z nich. Oczywiście głównej pomysłodawczyni - autorki książki Julity Pasikowskiej - Klicy również tu nie zabrakło .

„Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów” to książka, która fascynuje i pobudza wyobraźnię! Znajdziecie w niej niesamowite ilustracje, stworzone przez 40 różnych artystów z całego świata. Każdy z nich stworzył własną wizję przyjaźni i otulił ją odrobiną tego, co charakterystyczne dla jego ojczyzny.
Tytułowy latawiec przemierza wszystkie 6 kontynentów, by sprawdzić, co znaczy: mieć przyjaciela. Latawiec spotyka dzieciaki z różnych stron świata, poznaje też papugi, małpki i wieloryby! A jako, że podróże kształcą, razem z latawcem dowiadujemy się wieeeeelu niesamowitych informacji na temat odwiedzanych przez niego zakątków. Czy wiecie na przykład, która japońska wyspa nazywana jest wyspą królików albo jak głębokie jest jezioro Bajkał? Lub gdzie znajduje się Amazonia, czyli największy las deszczowy na świecie i jakie państwo nosi tę samą nazwę, co jego stolica?

Dodatkowo, mamy tutaj aż 40 propozycji zabaw oraz pytań do małych czytelników, które sprawiają, że czytanie staje się świetną rozrywką i fajnym wstępem do rozmowy. Zaprojektujcie z dzieciakami wzór szalika, który może skrywać tajemnicze informacje lub zastanówcie się wspólnie, czy pomaganie innym jest trudne.

Książka została wydrukowana na grubym papierze świetnej jakości, a całość naprawdę zachwyca!

Tytułowy latawiec przemierza wszystkie 6 kontynentów, by sprawdzić,...

"Zielony latawiec" to przepiękna książka nie tylko pod względem estetycznym, ale także jeśli chodzi o naukę jaka z niej płynie. Widać, że wszyscy autorzy dołożyli wszelkich starań, aby ją stworzyć. Różnorodność ilustracji oddaje różnice kulturowe i tego jak różne formy może przybrać przyjaźń.

Na jej lekturę nie jest się za starym, a przesłanie w niej zawarte jest ponadczasowe i uniwersalne. Bardzo, bardzo, bardzo polecam!

Więcej o książce: https://karolinalubas.pl/2020/06/15/jak-postrzega-sie-przyjazn-w-kazdym-zakatku-swiata-na-kazdym-kontynencie/

Na jej lekturę nie jest się za starym, a przesłanie w niej zawarte jest...

• Dziecięce
  • Alonka do kupienia PRZEDSZKOLAK
  • Edukacyjne
  • Dzieci
  • Dla dzieci
  • Czytane z dziećmi
  • Laura

Dodaj cytat z książki Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów