Gdyby nie ty

2019-12-01
Matylda Biernacka

Piękna!

Piękna!

Zwykło się mówić, że młodość to czas na doświadczanie życia, popełnianie błędów, szukanie siebie i kolejnych celów, poznawanie świata i ludzi. Nikt jednak nie mówi o tym, że czasem takie młodzieńcze eksperymentowanie i lekkie podejście do życia może nieść skutki, które zaważą na całej przyszłości. Nikt nie wie, w którym momencie życia coś pójdzie nie po jego myśli, a los go czymś zaskoczy i jakiś błąd będzie przy nim niejako już na zawsze. Tak może się stać również przy wyborze partnera. Teoretycznie żaden nastolatek nie myśli w kategoriach zakładania rodziny, raczej poznaje jak to w ogóle być w związku, odkrywa seksualność i szuka tego, co przypadnie mu do gustu. Ale równie dobrze może przez to przeoczyć życiową szansę i pozwolić odejść miłości życia. Czy można zawrócić z raz źle obranej ścieżki?
Morgan to typ kobiety, która żyje dla innych. Mimowolnie gdzieś w swoim życiu zagubiła siebie i swoje cele i oddała się rodzinie. Jej rytm dobowy jest przewidywalny, codziennie wykonuje te same czynności i wszyscy dokładnie wiedzą, czego się po niej spodziewać. W swoim życiu jest po prostu matką i żoną i coraz bardziej zaczyna jej to przeszkadzać. Ma dopiero 34 lata, nastoletnią córkę, mnóstwo możliwości przed sobą, ale brak jej odwagi, by zdecydować się na ostateczny krok. Zdawać by się mogło, że jest szczęśliwa, nie może narzekać na brak uczuć w związku czy niedostatek rzeczy materialnych. Jednak to nie wszystko... Jeden dzień zmienia jej poukładane życie w koszmar, z którego nie potrafi się obudzić. Czy w końcu się otrząśnie i stanie się kobietą, którą zawsze chciała być, pomimo zadanych jej ran przez najbliższe osoby?
Clara to typowa nastolatka, która właśnie przeżywa pierwsze, poważne zauroczenie oraz ma cudowną i niezastąpioną przyjaciółkę, gotową zawsze nieść jej pomoc. Łatwiej jej zwierzać się ze swoich problemów ukochanej ciotce Jenny, zdawać by się mogło, że nie docenia swojej mamy tak, jak powinna, lecz z drugiej strony nie ma się czemu dziwić biorąc pod uwagę jej wiek. Ojca kocha nade wszystko i stanowi dla niej silny filar całego jej jestestwa. Marzy o byciu aktorką, lecz nie jest to pożądany zawód przez jej rodziców. Uzdolniona, bystra, krnąbrna wchodzi w dorosłe życie z bagażem, na który nie zasługuje. Lecz także Clara musi jakoś udźwignąć sytuację, która spadła na nią niczym grom z jasnego nieba.
Wow, co to była za historia! Dała mi tak mnóstwo emocji, że trudno to opisać. Nie po raz pierwszy zastanawiałam się nad swoim sumieniem, biorąc pod uwagę, że ucieszył mnie odzew karmy w tej historii. Kreacja bohaterów jest perfekcyjna, ujmująca i jedyna w swoim rodzaju i nie chodzi tu jedynie o główne postaci kobiece. Miller to genialny bohater sam w sobie. Młody człowiek, który naprawdę zadziwiał mnie na wielu płaszczyznach. Równie niesamowity jest Jonah, cudowny ojciec i partner, człowiek, który naprawdę jest wręcz ideałem mężczyzny. Chris i Jenny, cóż... nie potrafię ich ocenić pozytywnie i żywić do nich dobrych uczuć, nie umiałabym też chyba finalnie potraktować wszystkich wydarzeń z ich udziałem jak bohaterowie. I choć doskonale wiem, że takie scenariusze jak w książce mają miejsce także (niestety) w rzeczywistości, to szalenie mocno, całą sobą przeżywałam wszystko, co znajdowało się na kartkach powieści. A był to istny huragan emocji. Świetnym pomysłem jest pisanie tej książki z perspektywy dwóch pokoleń, odrębnych wizji świata. Idealnie wpasowuje się to w cały proces uzdrawiania relacji na linii Clara-Morgan. Dostajemy tu także przepiękne zakończenie, ocierające się o czystą perfekcję, z którym rzadko się spotykam. Ta książka jest naprawdę wyjątkowa, zajmie w moim sercu specjalne miejsce i ukazuje doskonały kunszt pisarski Colleen. Gorąco zachęcam do jej poznania!

"Gdyby nie Ty" jest ostatnią powieścią autorki, której nie przeczytałam. Postanowiłam to nadrobić, gdyż niedługo premiera kolejnej książki pisarki. Czy historia przypadła mi do gustu?

Morgan była zawsze odpowiedzialna i rozsądna. Już od najmłodszych lat. Nie mniej nie planowała ciąży w nastoletnim wieku, ale jak już jej się to zdarzyło, zrobiła to co trzeba. I była na swój sposób szczęśliwa. Jednak gdy jej mąż ginie w wypadku, całe jej życie przewraca się do góry nogami. A dawny przyjaciel z przeszłości nie wiadomo czy pomaga czy bardziej przeszkadza. Jej relacje z córką również są zagrożone. Czy wszystko skończy się pomyślnie?

Znów książka autorki pochłonęła mnie bez reszty. Nie mogłam przestać o niej myśleć i wracałam do niej w każdej wolnej chwili. Podobało mi się, że poznajemy historię z różnych perspektyw. Zachowanie Clary jest zrozumiałe w obliczu tego z czym musi się zmierzyć. Wsparcie w postaci jej chłopaka, mimo trudnych początków, daje jej naprawdę wiele. Choć to zaostrza konflikt między mamą i córką. Hoover idealnie oddaje emocje wynikające z sytuacji jaką znajdziemy w książce. Wszystko jest takie prawdziwe i dojmujące. Czułam tą rozpacz, ten dylemat Morgan czy dać ponieść się uczuciom. I naprawdę ją za to podziwiam. W każdej chwili nasze życie może zmienić się o 180 stopni. I od nas zależy jak sobie z tym poradzimy oraz od wsparcia jakie otrzymamy. Nie zaliczę tej książki do moich faworytów wśród książek autorki, ale i tak bardzo mi się podobała i zdecydowanie ją polecam.

„Gdyby nie ty” to bardzo piękna, a zarazem bolesna historia, która jednocześnie łamie serce i podnosi na duchu. Ta powieść jest emocjonalna, prawdziwa, surowa i sprawiła, że tak bardzo poczułam ogromny wachlarz emocji. Colleen Hoover po raz kolejny zabrała mnie w tak głęboką, emocjonalną podróż, że życie dookoła mnie na chwilę przestawało istnieć.

To książka opowiada o żalu, zdradzie i złamanym sercu. Ale to także opowieść o miłości, przebaczeniu i poruszaniu się dalej. Życie nie jest łatwe. Ale, gdy są w nim ludzie, którzy sprawiają, że jest nam łatwiej, warto poświęcić im własne serce. „Gdyby nie ty” to urzekająca i poruszająca historia matki i córki, które muszą zmierzyć się ze wspólną tragedią i niewypowiedzianymi słowami. Ich historia jest pełna lekcji życia, dramatów, żalu i prób utrzymania tego wszystkiego razem. Czasami byłam w szoku i miałam łzy w oczach. Tak łatwo było oddać serce tej historii. Ale tego nie żałuję.

To książka opowiada o...

Książka przyjemna. Nie wciąga jakoś niesamowicie, ale czyta się z przyjemnością. To moje pierwsze zetknięcie z autorką, ale nie będzie ostatnie. Spodobał mi się jej styl. Z rozmysłem też poprowadziła wszystkie wątki, dialogi są ciekawe, postacie realistyczne, tak samo zresztą jak emocje i wydarzenia. Fajnie spędziłam przy niej czas.

Książka o trudnej miłości, ale nie takiej niedojrzałej, nastolatkowej. Miłość ta jest trudna, pozostawiającą rany na całe życie. Miłość do matki i do tych, którzy odeszli. Prawdziwa, bo niecukierkowa. Ponadto wiele wartościowych przemyśleń o małżeństwie i macierzyństwie.
Polecam!

Polecam!

Tą książkę czytałam dość długo. Jest bardzo zaskakująca i opisuje trudną relację matki z córką, która w obliczu tragedii przechodzi prawdziwą próbę. Na pewno warto przeczytać jednak nie jest to mój faworyt.

Gdyby nie przestała żyć własnym życiem…
Gdyby nie zaczęła żyć życiem innych…
Gdyby wiedziała co się wydarzy…

Gdyby nie przestała żyć własnym życiem…
Gdyby nie zaczęła żyć życiem innych…
Gdyby wiedziała co się wydarzy…

Książki Colleen Hoover to dla mnie w większości przypadków strzał w dziesiątkę. "Gdyby nie ty" to powieść dość odbiegająca od tradycyjnego modelu ze względu na to, że historia opowiadana jest z perspektywy matki i córki. Taki sposób prowadzenia opowieści nadaje głębi książce, bo możemy znaleźć się zarówno w głowie matki, która pragnie mieć wszystko pod kontrolą, jak i w umyśle córki pragnącej doświadczyć trochę swobody i wolności. Wątków w powieści nie brakuje. Poza relacją matka-córka występuje tu także wątek romantyczny każdej z kobiet. Akcja rozwija się wartko, nie pozwala czytelnikowi się znudzić. Na pewno nie jest to powieść sielankowa. Czytanie jej było przeprawą przez wszystkie możliwe emocje. Dla mnie to kolejna udana powieść pióra Colleen Hoover zasługująca na 10/10. Jeśli lubicie niestandardowe romanse pełne zwrotów akcji, to idealna książka dla Was!

Trochę zbyt wyidealizowana, przez co wydaje się mało realistyczna, ale jednocześnie jest w niej pewna dojrzałość emocjonalna i mądrość życiowa. Autorka we wzruszający sposób przedstawia budowanie więzi między matką a córką, które to pokonują trudną drogę do wzajemnego zrozumienia. Uczy nas przy tym, że kluczem do każdej relacji jest zawsze szczera rozmowa.