Od Księgi Rodzaju do Ewangelii. Wprowadzenie do lektury Pisma Świętego

Okładka książki Od Księgi Rodzaju do Ewangelii. Wprowadzenie do lektury Pisma Świętego Alfred Lapple
Alfred Lapple Wydawnictwo: Znak religia
religia
Biblische Verkündigung in der Zeitenwende
Znak
1977-01-01
1977-01-01
religia chrześcijaństwo katolicyzm biblia pismo święte stary testament nowy testament historia

Dobra pozycja dla ludzi, którzy Biblię znają jedynie z katechezy, z kościelnej ambony lub z ikonografii. Książka z jednej strony uświadamia, że literalne odczytywanie Pięcioksięgu jest błędne, z drugiej uwrażliwia na różnice pomiędzy ewangeliami i na punkty widzenia ich redaktorów. Pan Lapple skupia się głównie na Torze i Ewangeliach; okres monarchii i dzieła proroków omawia dość powierzchownie. Autorowi można zarzucić chyba tylko to, że o niektórych hipotezach (np. hipotezie dwóch źródeł) nie pisze jak o proponowanych rozwiązaniach pewnych problemów, ale jak o udowodnionych teoriach.
Ogólnie polecam.

Bardzo ciekawa pozycja, która w ciekawy sposób przedstawia czasy powstania Starego Testamentu. Pokazane zostają realia czasów, w których powstawały te księgi.

• Biblia
  • Historia i kultura chrześcijaństwa

Dodaj cytat z książki Od Księgi Rodzaju do Ewangelii. Wprowadzenie do lektury Pisma Świętego