Sześć prawd wiary oraz ich skutki

Okładka książki Sześć prawd wiary oraz ich skutki Małgorzata Borkowska OSB
Okładka książki Sześć prawd wiary oraz ich skutki
Małgorzata Borkowska OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC religia
religia
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2018-04-05
2018-01-01
Małgorzata Borkowska OSB Sześć prawd wiary

Nie bójcie się dogmatyki!
W ustach siostry Małgorzaty Borkowskiej zamienia się ona w przyjemną pogawedkę, z przykładami z naszego życia codziennego i z dużą dozą humoru. Czytając jej teksty, zapominam, że pisze to 81-letnia zakonnica, mam wrażenie, że słyszę młodą osobę, stojącą mocno stopami w naszym zwariowanym świecie.
Przykład jej humoru: „Grzech wszedł w nasze życie przez zazdrość szatana (...) Jest oczywiście problem, dlaczego Bóg do tego dopuścił. Jak obrazowo powiada Levis, mogłoby tego całego zła nie być, gdyby w raju jakiś słoń w porę rozdeptał węża...” 😊 Albo to: „Pewien biały ksiądz szukał po mieście robotników do jakiejś pilnej, jednorazowej pracy, ale nikt się nie chciał nająć, nawet z tych, którzy leżeli na placu w cieniu, całkiem jak ci najemnicy z przypowieści. Wreszcie jeden powiedział mu jasno: „Odwal się pan, ja już dzisiaj jadłem!” 😊

Książka powstała jako pomoc dla formatorek w zakonach żeńskich, ale także osobom świeckim nie zaszkodzi, przypomnieć sobie podstawowe prawdy wiary, jakich uczyliśmy się przed laty na lekcji religii. Jasny, zrozumiały język, bo przecież większość sióstr zakonnych nie studiowała teologii, więc i każdy laik świecki wszystko zrozumie.
Druga część, „O przydatności nauk ojców pustyni”, pokazuje nam, że prawdy uniwersalne nigdy się nie zestarzeją. Zmieniają się okoliczności zewnętrzne, ale czy pustynie przemierzamy na osiołku, czy lecąc samolotem, mądrości starych pustelników pozostają nadal aktualne.

Książeczka bardzo pomocna dla tych, co chcą coś zrobić dla własnego rozwoju duchowego. Głównie dla osób wierzących, ale nie tylko.

Nie bójcie się dogmatyki!
Przykład jej humoru: „Grzech wszedł w nasze życie...

Jak zwykle Siostra Borkowska pisze prosto, jasno i zrozumiale dla każdego. Sięga tym razem do podstaw naszej wiary. Wiara katolicka nie jest pełna jeżeli nie zrozumiemy jej podstaw. Jedną z podstaw jest Sześć Prawd Wiary. Każdy wierzący musiał je kiedyś poznać, ale później zostały w pewien sposób zepchnięte przez problemy wynikające z życia tu i teraz. Siostra Borkowska proponuje powrót do źródeł i pokazanie jak te prawdy są nierozerwalnie związane z naszym codziennym życiem i prosi: „nie bójmy się dogmatyki. Uważa, ze etyka nie wypływająca ze znajomości Boga traci oparcie i autorytet, wisi w pustce i szybko zanika. Każde stulecie przybliżało te prawdy przez problemy im współczesne i językiem dla danego pokolenia zrozumiałym. Siostra Borkowska odczytuje te prawdy dla dzisiaj żyjącego człowieka i odpowiada na pytania jakie dzisiaj stawiamy naszej wierze. Książka powstała jako pomoc dla formatorek w zakonach żeńskich . Jednak jest napisana takim językiem, że każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy rozdział jest podzielony na trzy części: nauka wiary, nauka moralna i życie monastyczne, które ułatwiają nam zrozumienie tych nauk.. Do książki jest dołączony aneks o przydatności nauk Ojców Pustyni w życiu człowieka. Pokazuje, że ci ludzie żyjący przed wiekami mają nam i dzisiaj wiele do powiedzenia i warto ich poznać. Dla mnie, przy coraz większej liczbie różnych grup modlitewnych ważny jest rozdział „ „Słuchaj” znaczy: Najpierw zamilknij.” Jak mówi nasze przysłowie: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.” Czasami może naprawdę warto milczeć, niż mówić, mówić, mówić. Książkę kończy tekst: „Czy katechizm może pomóc w modlitwie?. Zastanówmy się nad tym, jak nad całą książką.
Polecam wszystkim wierzącym na nadchodzące Święta.

„Sześć prawd wiary oraz ich skutki” to książka, którą warto przeczytać. Oczywiście nie jest to podręcznik dogmatyki. Niemniej jednak jej lektura pomoże zrozumieć podstawowe prawdy wiary i uświadomić sobie, jaki wpływ powinny one wywierać na nasze życie. Siostra Borkowska pisze jasnym i prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. Nie ma tutaj nagromadzonych trudnych teologicznych terminów, które mogłyby być dla kogoś niezrozumiałe.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Religia
  • Kupione-2019
  • Wiara

Dodaj cytat z książki Sześć prawd wiary oraz ich skutki