Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie

Okładka książki Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie Andrzej Zając OFMConv
Okładka książki Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie
Andrzej Zając OFMConv Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" religia
religia
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
2018-01-23
2018-01-23
rycerstwo męstwo odwaga kodeks rycerski rycerz Jezusa

Książeczka składa się z 33 rozdziałów, bardzo króciutkich. Tematy podejmowane to
Zawsze Rycerz i .. serce,czas,szlachetność,cierpliwość,codzienność,przyjaźń,sukcesy innych,piękno,służba,Matka i inne.
Książeczka jest cieniutka ma 144 strony pięknie wydane.Początkowo czytając miałem wrażenie że czytam poradnik dobrego wychowania mężczyzny,i że te porady już czytałem w innych publikacjach.Nie jest to do końca tylko to.Autor jest Franciszkaninem i ta duchowość Św Franciszka wybija w tych tekstach. Te porady nie tylko pokazują zasady życia,ale też pokazują drogę dokąd ma Katolicki Mężczyzna Rycerz dążyć,gdzie patrzeć i dokąd ma finalnie dojść.Dlatego to zarówno jest poradnik dobrego wychowania, jak i droga służby,oraz Zbawienia.Szukania Boga w drugim i robieniu tego co należy.
Zdania są krótkie, pewnie autor przyjął taktykę że mężczyźni długich rozważań nie lubią, to niech chociaż wpadnie im ta krótka myśl. Myślę że idea słuszna,krótko konkretnie i do działania.
Myślę że warto to mieć i czasem sobie powrócić gdy ma się kryzys lub zagubienie. Najbardziej urzekła mnie 33 lekcja Rycerz i źródło. O tym że zawsze jest gdzie wrócić, nawet gdy się pogubimy.
Na prezent dla mężczyzny dobra. Zwłaszcza takiego który nie lubi za bardzo czytać.Nie zmęczy się a może do niego trafi i go przemieni.
Bo czyż każdy z nas mężczyzn nie chciałby być Rycerzem na białym koniu ?. A i czy kobiety nie pragną mężczyzn z zasadami ?.
Tylko żeby się nie okazało że jedyne co mam w sobie rycerskiego to "zakuty łeb".Dlatego przyswojenie kodeksu na pewno pomoże.

Świetny pomysł na prezent...
Książka to zbiór sentencji jak prowadzić szlachetne życie, w tym szalonym życiu.
33 rady o których każdy rzekomo wie, ale czy stosuje ?

Świetny pomysł na prezent...
33 rady o których każdy rzekomo wie, ale czy stosuje ?

Kupiłem, bo polecał i mocno zareklamował książkę Piotr Podlecki w ramach wykładu o. Zająca o tym samym tytule, co książka - można znaleźć na Youtubie i naprawdę gorąco polecam.

Natomiast kodeks rycerski jako "książka" - to już całkowita porażka.

Po pierwsze, nie powinna ona mieć format i cenę książki, jest to tak naprawdę banalna broszura z sentencjami. Co czwarta strona w książce jest biała, pusta. To naprawdę skandaliczne. Co czwarta strona nosi jedynie tytuł jednych z 33 rozdziałów. Mamy już za sobą... połowę książki. To już grzech przeciwko sprawiedliwości ze strony wydawcy, bo nie po to czytelnicy płacą za książkę, by połowa była pustką.

Dalej - na co czwartej stronie widnieje jeden cytat z Pisma Świętego i jeden cytat z Reguły świętego Franciszka. Co czwarta strona ma kilka zdań nieco banalnych i bez głębi, które nawet nie wypełnią choćby połowę strony, czasami nawet 1/5 strony. Cały kodeks można by zmieścić łatwo w 25 stronach lub mniej - ale wówczas byłaby to broszura, której cena 27 zł już nie byłaby uzasadniona.

Natomiast kodeks rycerski jako "książka" - to już całkowita porażka.

Rozwój duchowy jest bardzo ważny w naszym życiu. Obserwowanie i analiza swoich zachowań, myśli, reakcji i emocji powoduje, że jesteśmy bardziej świadomi. Sami możemy zmieniać swoje zachowania w zależności od aktualnej sytuacji. Jeśli ktoś chce nad sobą pracować i rozwijać swoją świadomość będzie wyciągał wnioski choćby z błahych pozornie sytuacji, będzie obserwował przyrodę, rozmawiał i obserwował zachowania ludzi. Impulsem pobudzającym rozwój duchowy może być też czytanie książek.

Andrzej Zając-franciszkanin, rekolekcjonista, tłumacz, nauczyciel akademicki, fotograf, poeta i wydawca napisał książkę ,,Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie", w której zawarł trzydzieści trzy sentencje mające być podporą w codziennych zmaganiach. Poparł je odniesieniami do słowa biblijnego oraz św. Franciszka z Asyżu i św. Klary.

Mogłoby się wydawać, że rycerskość przeminęła wraz ze średniowiecznymi rycerzami. Czy tak się stało? Na okładce książki widnieje bł. Rajmund Lulla na koniu, który pochodził z rycerskiej rodziny. Sam nigdy nie założył zbroi, ale napisał Księgę rycerską, w której zawarł wszystkie przymioty chrześcijańskiego rycerza. Nie trzeba być dosłownie rycerzem, by kierować się w życiu szlachetnością, wiernością, przyjaźnią, cierpliwością, opanowaniem, dyskrecją, odwagą, ufnością... Andrzej Zając pokazuje, że codzienność to współczesne pole walki. Każdego dnia można wygrać lub przegrać. Trzydzieści trzy sentencje symbolizujące wiek ziemski Chrystusa mają dodawać odwagi, by wieść szlachetne życie.

,,Serce Rycerza zamieszkują jego przyjaciele, których wśród rozległego tłumu uważnie rozpoznał i z wdzięcznością przyjął. Rycerz ceni sobie przyjaźń i dba o nią, bo jest dla niego nieocenionym darem. Wie, bowiem, że kiedy on sam jest słaby, jego przyjaciele wspierają go, a kiedy oni słabną, on może być dla nich podporą."

Publikacja jest bardzo starannie wydana, a dzięki dołączonej tasiemce można zaznaczyć, gdzie się skończyło czytać. Można wracać do tych sentencji w każdej chwili, gdy tego potrzebujemy. Oprócz książki w tej samej serii został wydany notatnik, w którym można zapisywać własne przemyślenia. Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym rozwojem duchowym i religią.

Dodaj cytat z książki Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie