Tarapaty

literatura młodzieżowa
Agora
2017-09-13
2017-09-13

Okładka książki Kleks. Nowy początek Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Katarzyna Rygiel
Kleks. Nowy po... Krzysztof Gureczny,...
Okładka książki Doppelganger. Sobowtór Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel
Doppelganger. ... Andrzej Gołda, Kata...

Świetna książka, nie tylko dla dzieci i młodzieży, dorosły też może ją przeczytać, dla oderwania się od cięższych książek ;) Przez całą książkę zazdrościłam tym dzieciakom odwagi i pomysłowości ;) Ja chyba bym się na coś takiego nie zdobyła ;)

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam.

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam.

Dwójka nastolatków, zrzędliwa ciocia, szalone babcie gangsterki, stara rudera, niekupionu bilet, włamanie i ananasowe cukierki. Dużo jak na jedne wakacje, prawda? Tarpaty to lekka młodzieżowa przygodówka z wątkiem kryminalnym, która oprócz wartkiej akcji, dotyka spraw dla dzieci ważnych.

Książkę czyta się jednym tchem, bohaterowie są wiarygodni, sprawa poważna, a czytelnik w pełni zaangażowany.

Tarapaty bardzo przypomniały mi dziecięce czytanie pod kołdrą z latarką i wypiekami na twarzy takich książek jak Długi deszczowy tydzień czy Przygody Trzech Detektywów.

Bardzo fajna książka, luzna. Warta polecenia. Na jeden wieczór idealna. Polecam!

Jest mega, polecam!

Jest mega, polecam!

Gdy na bazarku świątecznym na rzecz schroniska zobaczyłam tę książkę, byłam zaskoczona, ponieważ jakiś czas temu obejrzałam film "Tarapaty" i nie wiedziałam, że powstał on na podstawie książki. Otóż to nie do końca było tak. To książka powstała na podstawie scenariusza.
Film bardzo mi się podobał, ale zapamiętałam mniej, niż myślałam lub książka jest od niego jeszcze bogatsza, ponieważ czytanie nie było przypominaniem, a zaskakiwaniem!
Czyta się szybko i przyjemnie. Ciągle się coś dzieje, nie ma czasu na nudę. Dzięki tempu akcji i naprawdę świetnym opisom można było bardzo dobrze wczuć się w przygody Julki i Olka. Zapachy, krajobrazy... Wszystko było tak idealnie ujęte. A jednocześnie nieprzekombinowane.
Bohaterowie bardzo ciekawi i prawdziwi. Każdy miał swój indywidualny charakter i czuło się taką naturalność tych postaci.
Sama fabuła to wow! Czytasz i myślisz, że wszystko wiesz, a tutaj się okazuje na koniec, że nic nie wiedziałeś.
Oczywiście niektóre scenki są przesadzone i trudno wyobrazić sobie je w rzeczywistości, a zakończenie... Czy realne? Nie wiem, ale ja na pewno nie chciałabym, by było inne.
Przyjemna, zabawna, a czasami trzymająca w napięciu książka. I świetne ilustracje Marty Ruszkowskiej.
Szczerze polecam.

Potem Julka i Olek mieli najróżniejsze przygody z dwoma wariatkami, z bandą złodzieji i z wieloma innymi osobami. Wszystko kręciło się wokół pewnej starej rudery.

Julka i Olek trafią także na trop pewnej starej syrenki Picassa...

Podsumowując: super książka. Bardzo polecam wszystkim. Fajnie jest po przeczytaniu książki, obejrzeć film.

Jedenastoletnia Julia Strzałkowska miała spędzić normalne wakacje u rodziców w Kanadzie. Taki był plan. Niestety, rodzice kompletnie zapomnieli o wakacjach i córce. Julka musiała zostać u ciotki w Warszawie. Spotkałam tam Olka. Jego rodzice wyjechali na tydzień na pogrzeb. Albo w innej sprawie? Krótko mówiąc, wyjechali. Wynajęli opiekunkę, Agatę, aby miała oko na syna....

Miłe czytadełko, sympatyczni bohaterowie i ciekawy pomysł na fabułę, jednak realizacyjnie kuleje na kilku poziomach. Dzieciaki trochę za mało sprawcze, intryga sama się rozwiązuje, Picassa malutko, a antagoniści irytujący w nieprzyjemny sposób. Nie było to złe, ale nie będę polecać.

Jeśli lubicie książki przygodowe to jak najbardziej polecam tą pozycję. Szczególnie dzieciom i młodzieży.
O czym jest ta książka? To przygody nastolatkow podczas wakacji.
Dla Julki to mają być najpiękniejsze rodzinne wakacje w Kanadzie. Jednak nic nie idzie po jej myśli. Zostaje uziemiona u swojej cioci w Warszawie. W oczekiwaniu na bilet lotniczy wydarza się seria nieprzewidzianych zdarzeń. Włamanie do mieszkania cioci, kradzież jej cennych dokumentów, śledzące ją dziwne starsze panie, poszukiwanie złodziei, zwiedzanie starej rudery, znalezienie mapy ze skarbem, nocne podróże, zagrożenie życia. Dziewczynie we wszystkim towarzyszy nowy kolega Olek. Jak skończą się jej przygody i czy znajdzie tu prawdziwych przyjaciół? Szybka akcja, zwrot wydarzeń i oczywiście z każdej strony wystepujące zagrożenie. POLECAM.

O czym jest ta książka? To przygody nastolatkow podczas wakacji.

jeszcze nie spotkałam się z tak dobrą książką na podstawie filmu!

jeszcze nie spotkałam się z tak dobrą książką na podstawie filmu!

• Audioteka
  • 1aa) Książki do kupienia