Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie

Okładka książki Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie Kassam Maaddi, Kassam Maaddi, Falk van Gaver
Okładka książki Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie
Kassam MaaddiKassam Maaddi Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech reportaż
reportaż
Taybeh. Dernier village chrettien de Palestine
Wydawnictwo Święty Wojciech
2017-04-20
2017-04-20
Sylwia Filipowicz

Kronika życia mieszkańców pewnej arabskiej wioski zagubionej pośród palestyńskich osiedli. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie była to w pełni (albo prawie w pełni) chrześcijańska wioska w morzu muzułmańskich miejscowości na granicy z silnym państwem żydowskim. Jak się żyje tym, którym żyć naprawdę trudno? Trudno się żyje. Co więcej ta trudność wynika bardziej z relacji z izraelskim sąsiadem niż muzułmańską większością; w końcu dla żyda arab to bardziej wróg niż neutralna postać. A mieszkańcy naszej wioski to Arabowie z dziada pradziada.
Książka naprawdę prosta. Opisy rzeczywistości są takiej jak je widziały literacko sprawne ale nie wybitne oczy. Miejscami jest trochę nużąca (jak to kronika),ale jedno przebija z niej nieustannie – nadzieja – zawsze tu byliśmy i pozostaniemy.

Książka bardzo nierówna. Miejsce (Taybeh) czyli temat bardzo ciekawy, ale fragmenty są za bardzo poetyckie inne znów bardzo szczegółowe historycznie lub botanicznie. Za brakło mi w tym spójności. Wiem, że jest dwóch autorów i może z tego to wynika, ale jednak coś nie do końca zagrało.

• Eikon ena
  • Religie