My i nasza historia

Okładka książki My i nasza historia Yvan Pommaux, Christophe Ylla-Somers
Okładka książki My i nasza historia
Yvan PommauxChristophe Ylla-Somers Wydawnictwo: Tatarak interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nous, notre Histoire
Tatarak
2017-05-08
2017-05-08
Katarzyna Rodak
historia dla dzieci

Jeśli miałaby możliwość posiadać tylko jedną, jedyną książkę z Wydawnictwa Tatarak @wydawnictwotatarak to nad tą, którą wam dziś pokażę bardzo mocno bym się zastanawiała. To doskonały przykład na to, jak powinno się opowiadać o historii naszej planety, ale i nas samych - ludzi. Mądrze, ciekawie, z pasją, ukazując w prosty sposób złożoność procesów zachodzących na Ziemi w ostatnich kilku tysiącleciach.

Ta wspaniała książka została rewelacyjnie wydana! Dbałość o detale widać tutaj na każdym kroku. Wielki, prostokątny format, twarda oprawa, dobrej jakości papier i zachwycające grafiki! Nie pomylę się, jeśli powiem, że wygląda na przepiękny picturebook opowiadający historię ludzkości.

Razem z tą książka wędrujemy przez czas i przestrzeń. Śledzimy powstanie życia na ziemi i wszystkie kolejne zmiany, aż lądujemy w czasach nam zupełnie bliskich. Każdy etap podpisano datą. A w jej obrębie stworzono opowieść o różnych krainach, miejscach i ludziach. Zgadzam się z tym, co zostało napisane na tylnej okładce. Książka jest historią zwykłych ludzi, a nie władców, wodzów czy dyktatorów. Na przestrzeni lat, ukazano w niej zmiany zachodzące w społeczeństwach. Pokazano jak żyją, czym się zajmują, z czego się cieszą, co ich martwi.

Bardzo podoba mi się to, że czytając o czymś rozgrywającym się w Europie, jednocześnie mam podaną wiedzę na temat tego, co w tym samym czasie dzieje się w innych częściach globu. Książka prosto i rzeczowo tłumaczy różne zjawiska (chociażby, to dlaczego Wyspa Wielkanocna opustoszała, albo skąd na Starym Kontynencie wzięły się epidemie śmiercionośnych chorób). Jest skarbnicą informacji i ciekawostek historycznych.

Moim zdaniem każdy powinien po nią sięgnąć! ❤
Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Kiedy w nasze ręce trafia książka wydana przez WydawnictwoTatarak od razu wiemy, że trzymamy w dłoniach coś niebagatelnego i wyjątkowego. Począwszy od formatu, który (delikatnie mówiąc) jest duży, poprzez twardą, elegancką okładkę, aż po zadziwiającą zawartość. Zanim otworzyłyśmy książkę, na kilkanaście minut sparaliżowała nas ta okładka; ilość postaci, z których każda jest inna i co drugą chciałoby się być. Aż żal odwrócić stronę. Ilustracje Nicole Pommaux wręcz zmuszają czytelnika do analizy i delektowania się oraz zachęcają do odkrywania nowości na kolejnych stronach. W całe mnóstwo obrazów zgrabnie wkomponowany jest tekst, równie bogaty w treść i przesłanie. Cała nasza historia, historia ludzi wpleciona w losy Ziemi na przestrzeni milionów lat ułożona chronologicznie, posegregowana i okraszona datami, postaciami i wydarzeniami historycznymi mającymi wpływ na to, czym Ziemia jest dzisiaj. I kim dzisiaj jest człowiek. Trzeba być człowiekiem z wyobraźnią i posiadać niemały talent, aby podołać zadaniu i stworzyć historyczne kompendium, które ogarnie i zapamięta uczeń szkoły podstawowej i nad którym z ciekawością pochyli się dorosły. A jeśli książka jeszcze rozbudzi ciekawość do samodzielnego dalszego zgłębiania wiedzy i kolejnych historycznych poszukiwań, to mówimy o prawdziwym literackim majstersztyku.
„My i nasza historia” zawiera mnóstwo informacji począwszy od powstania Ziemi, pojawienia się najprostszej formy istoty ludzkiej poprzez migracje ludności, zasiedlanie Ziemi, rozwój i wzrost cywilizacji, nauki, techniki, wiary i światopoglądu, aż po współczesność. Lektura zapewnia jedyną w swoim rodzaju podróż przez lata istnienia człowieka i czyni to w sposób zupełni inny, niż szkolne podręczniki. Tutaj ludzie stanowią najważniejszy aspekt i to oni każdego dnia tworzą historię, wobec czego cała historia jest częścią tego, co dzieje się współcześnie. I wcale nie skłamię, jeśli stwierdzę, że ten sposób przekazywania wiedzy wydaje się o wiele bardziej przystępny i cóż…zwyczajnie ciekawszy od suchego podawania dat i wydarzeń. Młody czytelnik zyskuje wgląd na coś, co miało miejsce 2 miliardy lat temu, 400 tysięcy lat temu, 10 tysięcy i coś, co działo się już w naszej erze, (tak, chrześcijaństwo to nie decydujący zwrot w istnieniu cywilizacji, ale po prostu historyczny fakt),aż do roku 2000. Co będzie dalej? Czym będą charakteryzować się kolejne pokolenia? To wszystko jest jeszcze zagadką i nasz los scharakteryzują kolejne pokolenia.
Książka „My i nasza historia” zawiera mnóstwo faktów, przedstawia też postaci, które od początku miały ogromny wpływ na naukę, politykę, kulturę i bez których na pewno nie znajdowalibyśmy się w tym miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj. Wydanie jest wspaniałe i aż się prosi, aby zagościło na półkach. Duży format, mnóstwo ilustracji, dużo bardzo wartościowego tekstu, elementy dialogu, scenki komiksowe, przemówienia…wszystko to zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednego młodego poszukiwacza wiedzy. Dla mojej córki rozpoczynającej niebawem czwartą klasę ta książka jest wspaniałą pomocą dydaktyczną dającą ogólny pogląd na to, jak ogromny wpływ mamy my, ludzie, na planetę, na której żyjemy i na nas samych. To nie tylko historia, ale także geografia, biologia i język polski, oczywiście. Podczas lektury towarzyszyło nam nieodparte wrażenie osobistego uczestnictwa i tworzenia historii. Wspaniała, monumentalna książka, której nie wahałabym się kupić dla ciekawego świata dzieciaka z jakiejś szczególnej okazji, gdyż pewne jest, że zostanie z nim na zawsze. Polecamy ogromnie, OGROMNIE!
#CzytaMy8+

• Wokół Azji Południowo-Zachodniej (Bliskiego Wschodu)
  • XBiblio łopaciński - dzieci
  • Wokół Azji Południowo - Wschodniej
  • Popularnonaukowe
  • Wokół Ameryki Łacińskiej

Dodaj cytat z książki My i nasza historia