Z pamiętnika młodej mężatki

Okładka książki Z pamiętnika młodej mężatki Marta Skiera
Okładka książki Z pamiętnika młodej mężatki
Marta Skiera Wydawnictwo: Red Horse literatura piękna
Red Horse
2007-01-01
2007-01-01

1982

To książka pociągowo-kolejkowa. Szybko się czyta, nie angażuje czytelnika. Ot, opis życia 30 latki, matki i żony. Jej codzienność to dom, chorujące dziecko, ciąża i dużo pracujący mąż. Nic specjalnego.

Zmusiłam się, żeby przeczytać 50% książki. W skrócie: głupia książka o głupiej babie. Po co w ogóle takie powstają? Chyba tylko po to, żeby inne głupie baby mogły się z nią identyfikować. Bohaterka skupia na sobie wiele okropnych cech dzisiejszych matek i żon. Po co uczyć dziecka szacunku, czy zasad, jak można mu włączyć "setną bajkę w dniu dzisiejszym", zrobić 3 wersje śniadania, a jak wkurzy, krzyknąć mu "zamknij się". Naprawdę nie dałam rady tego czytać... Masakra.

Pozwólcie, że nie będę bardziej zagłębiać się w fabułę, bo jest prosta i banalna. Tytuł mówi sam za siebie. Problem polega na tym, że jest zbyt prosta i zbyt banalna. Bohaterka non stop opisuje, jak bardzo jest zmęczona, jest jej źle itp. Postać męża jest bardzo denerwująca, ponieważ tego męża częściej nie ma niż jest. Wszak praca jest bardzo ważna. Synek jest osobnikiem bardzo wymagającym, bo rozpieszczonym. Ogólnie rzecz biorąc - brak wsparcia ze strony męża i ciągłe narzekanie na... w zasadzie na wszystko.

Całość na http://krokusoweprzemyslenia.blogspot.com/

Lekturka na wolne, deszczowe popołudnie. Napisana lekkim językiem, więc czyta się szybko. Opowieść o życiu codziennym młodej mężatki, jej radościach i problemach.

"Moje dni są jak spacer w deszczu - wciąż mam nadzieję, że w końcu zaświeci słońce."

Pamiętnik ? - młodej mężatki z wykształcenia prawniczki. Pełna dystansu i humoru książeczka do przeczytania w jeden dzień. Jak pogodzić pracę zawodową z obowiązkami domowymi i okiełzaniem niesfornego 3 latka, a do tego dochodzi następna ciąża i "szczęśliwy" poród córeczki. Właśnie trzeba zachować spokój i dystans do wszystkiego, a jak jeszcze mąż i babcia trochę pomoże, to jakoś "zleci".

Nie wiem, czy to faktycznie miał być pamiętnik, czy raczej opowiadanie "ku przestrodze"? Bo po jego przeczytaniu, można się przestraszyć i mocno zastanawiać nad powiększeniem rodziny. Tym bardziej, że czas wypełniony dzieckiem wygląda tutaj jak jeden wielki dramat i walka o przetrwanie każdej minuty. Oczywiście lekko przy maluchu nie jest, oj nie ;) A już przy dwójce to zapewne niezła szkoła przetrwania, zwłaszcza jak się nie ma wsparcia ze strony męża. Ale na szczęście w rzeczywistości jest też dużo pięknych, spokojnych i radosnych chwil :)

Autorka piszę tak jakby rozmawiała z koleżanką. Trochę się zwierza, trochę opisuje swoje dni spędzone z dziećmi. Nic szczególnego. Nie w moim guście, dlatego nie polecam.

Miałam wrażenie, jakby książka była pisana jako blog. Takie ,,czytadło" dla zabicia czasu.

Lekka i przyjemna lektura na poprawę humoru.

Lekka i przyjemna lektura na poprawę humoru.

Książkę przyjemnie się czyta i bardzo szybko. Pamiętnik młodej żony i matki doskonale odzwierciedla szarą rzeczywistość większości kobiet;-).
Aczkolwiek zakończenie tak dziwnie ucięte.

Aczkolwiek zakończenie tak dziwnie ucięte.

• 2011

Marta Skiera Z pamiętnika młodej mężatki Zobacz więcej