Ania Robaczek ratuje pszczoły

Okładka książki Ania Robaczek ratuje pszczoły
Catherine Jacob Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga Seria: Ania Robaczek bajki
32 str. 32 min.
2021-05-05
32 min.
Ewa Borówka
dla dzieci Pszczoły Ekologia

Ania Robaczek, dziewczynka zafascynowana światem owadów, dostaje w prezencie od babci magiczną lupę. Jakie ma ona właściwości? I czy Ani uda się uratować ogród znajdujący się na sąsiedniej posesji? Zapraszam do czytania! :)

Kupując kakaowy miód zerknęłam na inne, dostępne w sklepie pasieki produkty. Jednym z nich była książka "Ania Robaczek ratuje pszczoły". Kupiłam ją właściwie bez dłuższego zastanowienia, kolejna lektura o dzikich zapylaczach zawsze się przyda.

Króciutka powieść opowiada o Ani, dziewczynce uwielbiającej wszystkie owady, która zostaje poproszona o uratowanie ogrodu przed zniszczeniem. Powodem owego zniszczenia jest jej sąsiad, Staś - chłopiec większość czasu spędzający w domu. Ania siłą zmusza go do bliższego zapoznania się ze światem owadów, czym przekonuje go do zmiany decyzji o budowie chodnika, a dzięki temu również inni mieszkańcy dzielnicy zaczynają dbać o własną i wspólną przestrzeń, by stała się przyjazna owadom.

Plusy? Postać energicznej, żywiołowej i gotowej do działania dziewczynki, która pośrednio przyczynia się do zmiany społecznej. Kolorowe, pełne szczegółów ilustracje. Dzieci o różnych kolorach skóry, choć niestety główna bohaterka jest biała. Znajdujace się na początku i końcu książki ciekawostki o owadach. Podkreślenie ich istotności w naszym życiu i świecie.

Minusy? Jeden, acz bardzo duży. Ania stosuje przymus i terapię szokową wobec Stasia, mówiąc dosadniej - używa wobec niego przemocy.

Nadzi "Ania Robaczek" średnio się spodobała, delikatnie mówiąc. Początek był zaakceptowany bez zarzutów, jednak przemoc użyta przez Anię wobec Stasia odrzuciła Nadzię od dalszej lektury, bo przecież "tak nie wolno!".

Czy polecam? Nieszczególnie. Nawet jeśli książka ma nieść za sobą przekaz o szacunku do przyrody i innych istot, to nie może on przychodzić poprzez przemoc wobec innych ludzi. Nie i już.

Ależ ja lubię książki dla dzieci. Szczególnie te pięknie zilustrowane i mądre, a do takich właśnie należy "Ania Robaczek ratuje pszczoły". Ta krótka książeczka, bardzo kolorowa i świetną kreską zilustrowana, jest mądra i uczy dzieci wrażliwości, zaczątków ekologii, empatii. Uczy też negocjacji i miłości do natury. Krótka, na jeden raz, ale jakże wartościowa. Polecam bardzo!

nia Robaczek to dziewczynka, która kocha wszystkie stworzonka, przede wszystkim te najmniejsze, na które inni często reagują ze strachem czy obrzydzeniem. No bo kto by się zachwycał pająkami czy dżdżownicami? A Ania uważnie obserwuje świat owadów, darzy je ogromnym szacunkiem, bo wie, że są bardzo potrzebne. „Ania Robaczek ratuje pszczoły” to pięknie wydana, wspaniale ilustrowana i bardzo mądra historia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Szukacie prezentu na Dzień Dziecka? Historia Ani będzie strzałem w dziesiątkę!

Ania Robaczek to wyjątkowa, mała dziewczynka. Fascynują ją wszelkie zwierzątka, najbardziej zaś te małe – stonogi, ślimaki czy biedronki. Pewnego dnia dostaje od babci prezent – coś naprawdę niezwykłego: magiczną lupę, dzięki której może usłyszeć, co mówią owady. I bardzo prędko dowiaduje się od pszczół, że zbliża się katastrofa. Otóż na sąsiedniej posesji mały Staś namówił tatę, żeby zrównał z ziemią cały ogród, bezpowrotnie niszcząc przy tym dom dla wielu gatunków zwierząt. Dzielna Ania nie może do tego dopuścić, jednak czeka ją bardzo trudne zadanie!

Ciąg dalszy recenzji znajdziesz tutaj:

„Ania Robaczek ratuje pszczoły” to piękna książeczka. I nie mam na myśli tylko wydania i ilustracji, ale również treść.

Książka opowiada o rezolutnej dziewczynce kochającej wszystkie stworzenia. Któregoś dnia Ania próbuje powstrzymać pewnego chłopca, który zamiast ogrodu woli chodnik, żeby miał gdzie jeździć na rowerze. Czy jej się to uda?

Ta książka bardzo przemawia do dzieci. Piękne ilustracje przykuwają wzrok dziecka na długo, a przekazywana treść daje do myślenia nie tylko małym czytelnikom. Moje przedszkolaki lubią wracać do tej książeczki, oglądają ją i proszą o ponowne przeczytanie.

Przygody uroczej Ani bardzo spodobały się zarówno dzieciom, jak i mi. Polecam.

Ta książka bardzo przemawia do...

Nawet mały człowiek MOŻE dużo zdziałać” dla przyrody.

„Ania Robaczek ratuje pszczoły” to książka opowiadająca o Ani, dziewczynce, która dostała od swojej babci na urodziny magiczną, czarodziejską lupę. Dzięki niej bohaterka zaczęła rozumieć mowę robaków i owadów.

Pewnego dnia do dziewczynki podfrunęła pszczoła i poprosiła ją o pomoc.
Staś, mieszkający za płotem dostał nowy rower i poprosił tatę, aby ten zniszczył ogród i wybudował chodnik, aby chłopiec miał gdzie jeździć. Ania postanawia pomóc pszczołom. Jej próby rozmowy z małym sąsiadem nie powiodły się. Przygotowała, więc plan, do którego włączyły się ślimaki, pszczoły, pająki i jedwabniki. Po południu, kiedy plan był gotowy w 100%, Ania zapukała do drzwi domu chłopca, a gdy ten wyszedł owady zrzuciły na niego lepki kokon. Ania dowiedziała się, że Stanisław boi się robali, dlatego nie znosi swojego ogrodu. Dziewczynka postanowiła…
Czy Staś przekona się, że pszczoły są potrzebne?
Co zmieni się w dzielnicy, w której mieszka Ania?
Tego dowiecie się czytając książkę.
Polecam.

Nawet mały człowiek MOŻE dużo zdziałać” dla przyrody.

Pewnego dnia do dziewczynki podfrunęła pszczoła i poprosiła ją o pomoc.
Staś, mieszkający za płotem dostał...

„Ania Robaczek ratuje pszczoły” to historia, który uczy szacunku do wszystkich owadów (nie tylko do pszczół), przybliżając dziecku ich rolę w ekosystemie łąki. Pokazuje, że każdy owad jest ważny i potrzebuje naszej ochrony! Piękne ilustracje rozbudzają wyobraźnię, a przybliżenie poszczególnych owadów pomaga oswoić strach. W książeczce jest niewiele tekstu, to pozycja głównie do oglądania i rozmawiania z dzieckiem. Ja jestem zachwycona i serdecznie Wam polecam.

„Nawet mały człowiek może dużo zdziałać.”
Lubicie ważki, motyle, biedronki …na pewno, a muchy, pająki, osy … pewnie trochę mniej ;).
A dżdżownice, ropuchy, modliszki … halo! czy są tu miłośnicy tych stworzonek???
Przedstawiam Wam Anię Robaczek, która kocha wszystkie owady, robaki i małe stworzenia na świecie. Wcale się ich nie brzydzi, ani nie boi. Dzięki magicznej lupie, którą dostała w prezencie urodzinowym od babci rozumie mowę owadów.
Uwielbia leżeć w trawie i przysłuchiwać się rozmowom mrówek, ślimaków , żuków i… innych stworzonek.
Pewnego razu zrozpaczone pszczoły zwróciły się do dziewczynki z prośbą o pomoc. Okazało się, że Staś, sąsiad Ani zza płotu, namawia tatę, żeby zlikwidował trawę, kwiaty i drzewa .
Staś chce zniszczyć, dom pszczół i innych zwierząt, czyli ogród. Dlaczego?
Czy Ani i pszczołom uda się przekonać chłopca, żeby zrezygnował ze swoich planów?
„Ten chłopiec nigdy się nie bawi - westchnęła Ania.-
Mógłby się wspinać na drzewa, a ciągle siedzi w domu.”
Do czego Ani potrzebny będzie miód, śluz i pajęczyna?
Czy dziewczynce uda się uratować ogród i pszczoły?
Koniecznie zabierzcie ze sobą na spacer lupę, połóżcie się na trawie i posłuchajcie co mówią owady, a potem opowiedzcie o nich dorosłym i wspólnie zazieleńcie swoje osiedla i ulice.
Na początku i na końcu książki możecie poczytać ciekawostki o owadach .
np. „Ważki pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury”
Historię Ani i ogrodowych stworzonek opisały i barwnie zilustrowały Catherine Jacob i Lucy Fleming, a przetłumaczyła Ewa Borówka. Gorąco polecam młodszym i starszym sympatykom robaczków !
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wilga.

„Nawet mały człowiek może dużo zdziałać.”
A dżdżownice, ropuchy, modliszki … halo! czy są tu miłośnicy tych stworzonek???

Urocza ale jaka mądra, mała bohaterka Ania Robaczek. Dzięki niej mali czytelnicy mogą poznać świat owadów. Tak często przez nas zapominanych oraz niedocenionych.
Piękne ilustracje, które przyciągają uwagę. Historia z morałem i cudownym przesłaniem. To była dla nas udana przygoda.
I już na sam koniec, pół żartem pół serio. Nazwisko zobowiązuje, aby Wam pokazać tę książeczkę.
Macie ochotę zajrzeć, co kryje się w środku, zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć.
Dobrego wieczoru!

W ostatnim czasie obserwujemy coraz więcej akcji promujących ochronę pszczół, dzięki którym wzrasta nasza świadomość na temat pożytku tych owadów. Pszczoły są niezastąpione jeśli chodzi o dorodne polny, a co za tym idzie za utrzymanie życia na Ziemi.
Coraz głośniej i coraz więcej mówi się o tym, że populacje owadów silnie się zmniejszają. Znika ich osiem razy szybciej niż gadów, ptaków i ssaków. Naukowcy ostrzegają, że jeżeli ta tendencja się nie zatrzyma, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może zniknąć prawie połowa gatunków owadów…
Bardzo cieszę się z tego, że Wydawnictwo Wilga wspólnie z Pasieki z Rodziny Sadowskich włączyły się w edukację dzieci w tym aspekcie. Dzięki najnowszej książce „Ania Robaczek ratuje pszczoły” najmłodsi mogą dowiedzieć się o wartości pszczół w ogrodzie. Dzięki pięknym i przyciągającym wzrok ilustracjom dzieci poznają mieszkańców podwórka i działki, dowiedzą się też jak ważne są dla nich kwiaty, które stanowią ich dom.
Kiedy na szóste urodziny Ania otrzymuje od babci szkło powiększające zauważa, że pszczoły potrzebują pomocy, aby ocalić swój dom. Ania, rezolutna dziewczyna nie zamierza biernie się temu przyglądać i bierze sprawy w swoje ręce…
„Przeżyj niezwykła przygodę z Anią, a przy okazji dowiedz się czegoś więcej o świecie owadów i innym małych stworzeń”.
Idealna propozycja dla dzieci, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, ale także dla tych, których chcemy zainteresować przyrodą wokół nas. Piękne ilustracje i niewielka ilość tekstu zachęcają do rozpoczęcia przygody na kartach książki, a następnie na podwórku. Dodatkowo w książce zawarte są ciekawostki, dzięki którym ja dowiedziałam się np., że konik polny ma uszy na brzuchu i, że much domowa umie chodzić do góry nogami…

Serdecznie polecam, nie tylko najmłodszym czytelnikom… I pamiętaj – „gdziekolwiek mieszkasz możesz pomóc swoim małym, skrzydlatym przyjaciołom”

„Ania Robaczek ratuje pszczoły” to urocza i słodka książka o małej dziewczynce, która kocha owady i zawsze jest gotowa stanąć w ich obronie, gdy dzieje się im krzywda. Książeczka jest przepięknie wydana, każda z ilustracji jest bardzo przemyślana i przykuwa uwagę feerią barw. Ta książka jest po prostu cudowna, trzyletnia dziewczynka i pięcioletni chłopiec ją wprost uwielbiają. Każda z ilustracji ma niesamowicie bajeczny klimat, przez co z pewnością dodają autentyczności tej historii. Walka Ani o dobro owadów nadaje opowieści serce, które natychmiast rezonuje z dziećmi, przyciągając ich uwagę. Jestem pewna, że teraz maluchy same będą chciały poznać bliżej małych mieszkańców zamieszkujących nasze ogrody i podwórka. Książka zawiera również wiele ciekawostek dotyczących owadów i innych małych stworzeń, o których nawet ja nie miałam pojęcia. Bo czy ktokolwiek z Was wiedział, że motyle mogą pachnieć jak popcorn, a konik polny ma uszy na brzuchu?

Ania mieszka w tętniącym życiem mieście, gdzie świat małych stworzeń nie ma dla niej tajemnic. Podczas gdy inni uciekają przed pełzającymi robakami, dziewczynka, aż skacze z radości gdy je spotyka. Gdy jakiś owad wpada w tarapaty, Ania już biegnie żeby mu pomóc. Od dżdżownic po biedronki, stonogi i ślimaki, żadne z nich nie musiało się bać, gdy Ania była w pobliżu. Na swoje szóste urodziny otrzymuje od babci magiczne szkło powiększające, które pozwala jej rozmawiać z owadzimi przyjaciółmi. W taki sposób dowiaduje się, że pszczoły potrzebują jej pomocy, bo ktoś chce zniszczyć ich kwiatowy dom. Więc przygotujcie się, bo Ania Robaczek przenigdy na to nie pozwoli.

Książka oprócz tego, że jest pięknie wydana, to również jest bardzo wartościowa. Jest to idealna propozycja dla dzieci, które kochają przebywać w ogródkach i na świeżym powietrzu odkrywając otaczający ich świat. Dzięki niej dowiedzą się wiele o pszczołach i tego jak ważne są w przyrodzie. Przepiękne, kolorowe ilustracje z rymowanym tekstem sprawią, że dzieci będą zachwycone. „Ania Robaczek ratuje pszczoły” to idealna lektura na dobranoc, ale również do czytania na świeżym powietrzu, gdzie maluchy będą mogły wcielić się w małych poszukiwaczy owadów, o których usłyszą z tej książki. Polecam ją Wam z czystym sumieniem.

Dodaj cytat z książki Ania Robaczek ratuje pszczoły